Almanya Vize İşlemleri

Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya’ya kısa ya da uzun süreli olarak gidecek olan kişilerin vize alması gerekir. Bu vize işlemlerinde gerek evrak gerekse çeşitli prosedürler açısından birtakım noktalara dikkat etmek önemlidir. Almanya vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt verebilmek için ilk olarak hangi vize türünü tercih edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu vize türü tüm belgelerinizin hazırlanma sürecinde de en önemli konular arasında yer alır. Seyahat amacınız vize türünü belirlemede son derece önemlidir. Ticaret, turizm ya da aile ve arkadaş ziyareti için Almanya’ya gitmeyi düşünüyorsanız en uygun vize türünü seçmek vize reddi almamak için büyük bir önem taşıyor. Bordo pasaport sahiplerinin mutlaka vize alması gerekirken Yeşil, Gri ve Siyah pasaportu olan kişiler ise belle bir süre vizeden muaf tutuluyorlar.

Vize türüne karar verildikten sonra seyahat süresini belirlemelisiniz. Almanya’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız eğer Almanya Konsolosluklarından ya da Büyükelçiliğinden hizmet almalısınız. Eğer kısa süreli olarak seyahat edecekseniz Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine de başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için de ilk olarak randevu işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor.

Almanya vize randevusu alırken mutlaka seyahatten en az 15 gün öncesinden bu randevunun alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Tatil dönemlerinde vize randevusu alabilmek son derece güçtür. Bu nedenle seyahat planlarınızın aksamasını istemiyorsanız tatil dönemlerinde en az 1 ay öncesinden randevunuzu almış olmalısınız. Vize başvuruları ilgili konsolosluklara şahsen yapılması gereken başvurulardır. Vize başvurusu sırasında tüm belgelerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Sizlerden ekstra belge istenebileceğini de bilmeniz gerekir. Bu nedenle randevu tarihi alırken ve belge hazırlarken ekstra süreniz olması da büyük bir önem taşır.

 

Almanya Turistik Vize İşlemleri

Almanya turizm potansiyeli en yüksek Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Bu ülkeye dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akını gerçekleştiriliyor. Türkiye’den de birçok kişinin seyahat etmek istediği ülkeler arasında yer alıyor. Tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için Almanya turistik vize almanız gerekiyor. Bu vize işlemleri sırasında da belli başlı belgelerin hazırlanmış olması büyük bir önem taşıyor. Almanya turistik vize 90 günden daha az olan seyahatleriniz için başvuru yapılan bir vize türüdür. Belgelerin zamanında hazırlanması ve vize randevusunda teslim edilmesi önemlidir. Almanya’da gezilecek yerler konusundada yazımızdan faydalanabilirsiniz. Almanya turistik vize işlemleri sırasında hazırlamanız gereken belgeler arasında şunlara yer verilebilir:

 • İçerisinde en az iki tane boş sayfa bulunan güncel bir pasaport
 • Turistik vize türüne uygun olarak doldurulmuş olan bir başvuru formu
 • Seyahat acentelerinden temin edilebilecek bir davetiye
 • Seyahat sağlık sigortası
 • 18 yaş altındaki kişiler için aileden izin belgesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınız
 • Meslek belgeleriniz
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Çalışanlar için iş yerinden izin belgesi
 • Banka hesap bilgisini gösteren dekont

Bu belgeler standart belgelerdir ve her vize türünde mutlaka istenilmektedir. Bunların yanında sizlerden özel durumunuza ilişkin belgeler de talep edebilirler. Evli olanların evlenme cüzdanı ya da emekli olanların maaş bordrosu gibi belgeler evrak sürecinde istenilen belgeler arasında yer almaktadır. Belgelerinizin güncel ve eksiksiz olması büyük bir önem taşır. Eksik belgeler nedeniyle vize süreciniz uzayabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için ilk olarak randevuyu alın, daha sonra güncel evrak listesini hazırlamaya başlayın. Vize harçlarının zamanında ve doğru bankalara yatırılması da önemli unsurlardan biridir.

 

Almanya Ticari Vize İşlemleri

Almanya ticari amaçlarla da sıklıkla ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu ülkede bir şirket ile ortaklık kurmak, iş kurmak, fuarlara katılmak, konferans ve seminerlere katılmak istediğinizde mutlaka ticari vize almanız gerekiyor. İhracat, satın alma ya da benzeri bir etkinlik için başvuru yapılan ticari vize işlemlerinde başvuru sırasında belge hazırlamada titiz davranmak durumundasınız. Bu süreçte hazırlanacak olan belgelerin şirket sahibi ya da bir şirketin çalışanı olma durumunuza göre farklılık göstermesi bilinen durumlar arasında yer alıyor. Ticari vize evraklarının başında şirket belgeleri geliyor. Standart olarak hazırlanan evraklar yanında şirket belgelerinin de güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor.

En önemli belgelerden birisi ise şirketten alınan antetli bir kağıda yazılmış olan ticari davetiye mektubudur. Bu davetiye mektubu gelmeden ticari vize işlemi yaptırmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Ticari davetiye üzerinde mutlaka gönderen şirketin iletişim bilgilerinin belirtilmesi gerekir. Aynı zamanda kişinin pasaport bilgileri de bulunmalıdır. Bu davetiyenin e mail çıktısını randevu sırasında kuruma verebilirsiniz. Her başvuran kişinin zorunlu olarak sunması gereken bir evraktır. Bunların yanında şirket belgelerinizin eksiksiz olması son derece önemlidir.

Almanya ticari vize işlemleri sırasında çalışanların hazırlaması gereken belgeler bulunuyor. Bunlar arasında işe giriş bildirgesi, 3 aylık maaş bordrosu ve SGK hizmet döküm belgeleri gereklidir. Bunların yanında şirketin vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi de gerekenler arasında yer alıyor. Bununla birlikte seyahat masrafları şirket tarafından karşılanacak ise şirketinizin 3 aylık banka hesap dökümlerini de vize dosyasında bulundurmanız gerekiyor.

İşverenlerin ise hazırlaması gereken belgeler içerisinde standart vize evrakları yanında şirket banka hesap dökümü, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, şirketin vergi levhası belgeleri gereklidir. Bu belgelerin güncel olması önemlidir. Pasaportunuzun seyahat bittikten sonra da devamlılığını sürdürmesi son derece önemlidir.

 

Almanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Almanya aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri de standart belgeler yanında özel belgelerin istenildiği bir vize türüdür. Almanya’da yaşayan aile bireylerinizi ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek istediğiniz zaman bu vize türüne başvuru yapmanız gerekiyor. Turistik vize ile çok karıştırılan bir vize türüdür. Bu nedenle vizenizi alırken mutlaka iki vize arasındaki ayrımlara çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu Almanya’da yaşayan arkadaşınız ya da yakınlarınızdan davetiye gönderilmesidir.

Bu kişiler yaşadıkları yerdeki belediyelerden davetiye alabilirler. Davetiye üzerinde gönderen kişinin bilgileri, adresi gibi bilgiler mutlaka olmalıdır. Aynı zamanda oturum izinlerinin fotokopisini de göndermeleri gerekmektedir. Belgeleri hazırlarken güncel ve eksiksiz bir dosya hazırlamaya büyük önem vermeniz gerekiyor. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi C tipi vize türündedir. Umuma Mahsus pasaportu olan kişilerin bu vizeyi alması gerekiyor. Aynı zamanda çocukların da vize alması zorunlu tutuluyor. Aile ziyareti vizesi için hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

 • İki adet Biyometrik fotoğraf
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Pasaport ve başvuru belgeleri
 • Davetiye ve dilekçe
 • Son üç sene içerisinde alınmış vizeniz var ise birer adet fotokopileri
 • Vize harcı ödemeleri
 • Almanya’da kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayacak düzeyde paranız olduğunu gösteren banka ve maaş dökümleri.
 • Bunların yanında memurlar ve diğer kişiler için de birtakım evraklar isteniyor. Bu kişilerin çalışma belgeleri SGK ya da Bağkur belgeleri gereklidir.
 • Emeklilerin maaş durumlarını gösteren bordro öğrenciler için de öğrenci belgesi gereklidir.
 • Vize işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu vize belgelerinin eksiksiz olmasıdır.
 • Tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra harç bedellerini de yatırarak randevu tarihinde belgelerinizi teslim edebilirsiniz.

 

 

Almanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya vizesi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Hangi vize türüne başvuru yaparsanız yapın mutlaka belli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Vize başvuru sürecinde özellikle belgelerin güncellik durumu büyük önem taşıyor. Süresi geçen ya da yıpranan tüm belgelerinizin yenilenmesine özen göstermeniz gerekir. Almanya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında şunları saymak mümkündür:

 • Vize başvuru formunun Almanca ya da Türkçe olarak doldurulmalıdır.Başvuru formunda vize türü mutlaka belirtilmelidir.
 • Vize talep dilekçenizde ıslak imzanız ve tarih bulunmalıdır.
 • Eski pasaportlarınız var ise mutlaka vize dosyanız içerisinde bulunmasına özen göstermelisiniz.
 • Son aylardaki seyahat vizelerinizi dosyanıza eklemelisiniz.
 • Vize randevunuzu en az bir ay önceden almaya özen göstermelisiniz.
 • Vize başvuru formunda pasaport ve seyahat bilgilerinizi doğru bir şekilde yazın.
 • Pasaportta en az iki tane boş yaprak olması gerekiyor.
 • Vize randevusu sırasında sizlere sorulan sorulara tutarlı bir yanıt vermelisiniz.
 • Son 5 yıl içerisinde Biyometrik parmak izi uygulamasından geçmediyseniz parmak izi verin.

Bunların yanında vize harçları her sene güncellenir. Bu harçları güncel bilgiler üzerinden kurumların yetkilendirmiş olduğu bankalara yatırın. Vize randevusu sırasında vize memurunu mutlaka ülkenize geri döneceğinize dair ikna etmeniz de vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

 

Hemen Arayınız