Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda Vize İşlemleri Nasıl Yapılır

Başkenti Amsterdam olan Hollanda, Batı Avrupa’da yer alır. Avrupa’nın en büyük limanlarından birinin ev sahipliğini yapan Hollanda’ya Türkiye’den birçok kişi ziyaret amaçlı olarak vize başvurusunda bulunmaktadır. Hollanda vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt vermek gerekirse kişilerin ilk olarak bir pasaporta sahip olması gerekir. Bununla birlikte vize türüne uygun olarak belgeler hazırlamalı ve Hollanda konsolosluklarına, büyükelçiliğine ya yetkilendirilen vize merkezlerine teslim etmelidir. Ancak günümüzde Hollanda belli pasaport sahiplerine vize muafiyeti uygulayan ülkeler arasında yer alır.

Bordo pasaport sahipleri mutlaka vize almak zorunda olurken gri yeşil ve siyah pasaport sahiplerinin 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatleri için vize muafiyetinden yararlanabilme imkanları bulunur. Hollanda Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olduğu için daha önceden Schengen vizesi olan kişiler Hollanda vizesi almadan bu ülkeye seyahat edebilirler. Ancak Schengen vizesi olmayan kişilerin vize işlemi yaptırması gereklidir. Bununla birlikte Schengen vizesi alacakları zaman 3 farklı veri tipinden birine başvurabilirler. Bunlardan birincisi Hollanda tek girişli Schengen vizesidir. Bu bir diğeri Hollanda çift girişli Schengen vizesidir. Üçüncü tipi ise Hollanda çok girişli Schengen vizesidir. Kişiler seyahat amaçlarına uygun olarak bu vize türlerinden birini seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Hollanda tek ve çift girişli Schengen vizesinin sınırlı giriş hakkı olduğu için kişiler ülkeye yalnızca belirtilen sayılarda giriş yapma hakkına sahiptir. Ancak çok girişli Schengen vizesi ile dilediğiniz kadar ülkeye giriş çıkış yapabilme imkânına sahip olabilirsiniz. Hollanda vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız ilk olarak Hollanda Konsolosluğu’na gitmeli ve buradan güncel belgeler hakkında bilgi edinmelisiniz. Aynı zamanda konsolosluklar mutlaka kişilere randevu kapsamında hizmet verir. Randevu gününde tüm evraklarınızı detaylı olarak hazırlamalı ve biyometrik parmak izinden geçecek şekilde tam saatinde kurumlara gitmelisiniz. Hollanda vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin vize işlemlerine seyahatlerinden en az 4 hafta önce başlaması gereklidir.

 

 

Hollanda Turistik Vize İşlemleri

Hollanda turizm amacı ile birçok ülkeden ziyaretçi kabul ediyor. Bu ülkeye turist olarak gidebilmenin önemli kriterleri bulunuyor. Eğer önceden alınan bir Schengen vizeniz bulunuyor ise turistik vize almanıza gerek duyulmuyor. Vize işlemleri sırasında belge hazırlama süreci biraz karmaşık olabilir. Bu süreçte hem randevu almak hem de belgeleri seyahat öncesine kadar yetiştirmek son derece zorlayıcı bir işlem olabilir. Fakat böyle durumlarda turistik vize için profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Hollanda turistik vize işlemleri sırasında şu detayları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Hollanda turistik vize işlemlerinde başvuru formu önemlidir.
 • Turistik vize işlemleri için mutlaka randevu almanız gerekir.
 • Parmak izi ibraz edilmesi şartı bulunur.
 • Vize evraklarınız da mutlaka randevu sırasında teslim edilmelidir.
 • Randevuya şahsen gelmemek önceden vize parmak izi verilmiş olmalıdır.
 • Vizenin çıkış süreci tamamen Hollanda Konsolosluklarının yetkisi dahilinde olan bir durumdur.
 • Vize başvurularınızı seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapmanız gerekir.
 • Başvuru esnasında sizlerden ek belge istenebilir.
 • Her başvuru olumlu sonuçlanmayabilir. Bu nedenle süreci çok iyi yönetmeniz gerekir.

Bu detayları göz önünde bulundurarak vize başvuru işlemlerinizi zamanında yaptırma şansı elde edebilirsiniz. Hollanda vize talep dilekçenizin turistik vize kapsamında gerekli tüm bilgileri içermesine özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda 18 yaşı altında olan ziyaretçilerin ailelerinden izin aldıklarını gösteren bir belge de olmalıdır. Tüm vize belgelerinizin detaylı olması bu süreçte büyük bir önem taşır. Belgelerinizin turistik vize işlemlerine uygun olmaması vize reddine neden olabilir. Bunun yanında ek belge istenirse vize süreci uzar ve bu da seyahatin iptal olmasına sebebiyet verebilir. Turistik vize harçlarını mutlaka kurumların yetki vermiş olduğu bankalara yapmanız gerekir. Buna ek olarak belgelerinizi verirken de sizlere ufak çaplı bir mülakat yapılabilir. Mülakat sırasında turistik vize kapsamında sorulara yanıt vermek vizenizi kolayca alabilmek için önemli bir detaydır.

 

 

Hollanda Ticari Vize İşlemleri

Hollanda ticari vize işlemleri sırasında dikkat etmenizi gerekli hale getiren birçok unsur bulunur. Vizeyi zamanında alabilmek adına belgeleri doğru bir şekilde hazırlamak önemlidir. Ticari vize kısa süreli vizeler arasında yer alır. Ticari iş, fuar ve iş gezisi gibi birçok farklı durum için başvuru yapılabilen vize türleri arasında yer alıyor. Bu vize işlemleri sırasında standart olan belgelerin yanında ticari vize kategorisine özel olarak hazırlanan belgeler de bulunur. Her vize belgesinin güncel olmasına dikkat etmeniz vizeyi kısa sürede almak için önemlidir. Ticari vize belgeleri aynı zamanda meslek ve iş özelliklerine göre de farklılaşabilir. Standart olan vize evrakları arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • Hollanda ticari vize başvuru formu
 • Güncel bir pasaport
 • Kimlik belgesinin fotokopisi (T.C. kimlik numarası okunabilmelidir.)
 • Şahsi banka hesap dökümleri
 • Eski pasaport ve vize fotokopileri
 • Ticari davetiye
 • Ticari vize talep dilekçesi
 • 30 bin Euro teminat içeren bir seyahat sağlık sigortası
 • Meslek bilgileri
 • Ek gelir belgeleri
 • Üzerinize kayıtlı olan taşınmazların fotokopileri

Gibi birçok belge türü sizlerden isteniyor. Bu belgeleri zamanında hazırlayarak kurumlara randevu tarihinde ve saatinde teslim etmeye özen göstermeniz gerekir. Ticari vize belgeleri hazırlanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise belgelerinizin içerisinde yer alması gereken şirket belgeleridir. Eğer çalışansanız mutlaka şirketinizden onaylanmış bir izin kağıdınız olmalıdır. Bunun yanında şirket sahipleri Ticari Sicil Kaydı, Vergi Levhası gibi belgeleri de vize dosyasında bulundurmalıdırlar. Hesap dökümlerinizin en az 3 aylık olması gerekiyor. Bunların yanında konaklama bilgileriniz ve uçak rezervasyon bilgilerinizin dosyada olması önemli bir detaydır. Belgeleri hazırladıktan sonra ticari vize harç bedellerini ilgili bankalara yatırarak bu bankalardan dekont almanız gerekiyor.

Belgelerinizi teslim ettikten sonra parmak izi vermeniz gerekir. Parmak izi uygulamasından muaf olmak için son 5 yıl içerisinde başka bir vize işlemi için vermiş olmanız gerekir. Ancak hiç vermediyseniz mutlaka bu işlemi gerçekleştirmeniz önemlidir.

 

 

Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Hollanda günümüzde birçok Türk vatandaşının yaşadığı önemli bir Avrupa ülkesidir. Bu ülkede aileden bir üyeniz yaşıyorsa ya da bir arkadaşınız bulunuyorsa sizi davet ettiklerinde vize almanız kolay hale gelir. Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri tamamlandıktan sonra bu ülkeyi dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu süreçte mutlaka önceden vize randevusu almış olmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Randevu da sizlere sorulan soruları mutlaka bu vize kapsamında yanıt vererek vize memurlarını seyahat sonrasında tekrar ülkemize döneceğiniz şeklinde ikna etmelisiniz. Hollanda vize işlemleri sırasında konsolosluklar yoğun olabilmektedir. Özellikle turist mevsimi dönemlerinde dünyanın birçok yerinden ziyaretçi almaktadır. Bu da büyükelçiliğin, konsoloslukların ve yetkilendirilmiş vize merkezlerinin bu dönemlerde çok yoğun olması anlamını taşır. Böyle durumlarda vize randevunuzu erken bir tarihte almanız ve işlemlerinizi seyahat öncesinde tamamlamanız büyük bir önem taşır.

Vize işlemleri sırasında en önemli belge Hollanda’da yaşayan yakınlarınızdan sizlere gönderilecek olan davetiyedir. Davetiyenin gerekli bilgileri içermesi önemlidir. Eğer davetiyeyi gönderen kişi oturma izni ile bu ülkede kalıyor ise kişilerin oturma izin belgelerinin fotokopisini de mutlaka davetiyeye eklemesi gereklidir. Vize belgeleri sırasında başvuru formu, davetiye ve dilekçenin birbiri ile tutarlı olması büyük bir önem taşır. Dilekçenizde kimleri ziyaret etmek istediğiniz ve nerede konaklayacağınızı mutlaka belirtmelisiniz. Özellikle dosyanızda iş yerinden izin belgeniz, öğrenci belgeniz ve diğer tüm belgelerin olması gerekiyor. Bu süreçte dönüş uçak biletini de almış olmanız gerekir. Aksi halde vize işlemlerinde sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

 

Hollanda Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte belgelerin güncel olmasından vize başvuru sürecine kadar hemen her türden detay büyük bir önem taşır. Vize işlemlerinizi yaptırırken şu detayları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Başvuru işlemlerine başlamadan önce mutlaka pasaport işlemlerinizi tamamlamalısınız.
 • Pasaportu alırken mutlaka seyahat sonrasında da kullanılabilir olması gerekir.
 • Başvuru formunda vize türleri işaretlenmelidir.
 • Davetiye ve dilekçe gibi belgelerin hazırlanmasında titiz davranılmalıdır.
 • Belgelerin içerisinde meslek, finansal durum, evlilik, emeklilik, aile izin belgesi gibi detaylara yer verilmelidir.
 • Randevuda sorulan sorulara samimi ve şeffaf yanıtlar vermeye dikkat etmelisiniz.
 • Uçak gidiş ve dönüş biletlerinizin olması vize sürecinde son derece önemlidir.

Bu bilgiler ışığında Hollanda vizesi kolayca alınabilir. Vize sürecinde ne kadar kusursuz bir dosya dahi hazırlasanız vize memurunu ikna edemezseniz vize almanız zor olabilir. Bu nedenle de vize işlemleri sırasında danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 

Hemen Arayınız