Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fransa seyahati düşünen kişilerin vize işlemlerinde her belgeyi güncel ve tam olarak hazırlaması gerekir. Bu vize işlemlerinde en çok önem verilmesi gereken konu pasaporttur. Pasaportunuzu diğer belgeleri hazırlamaya başlamadan önce almalı ve sonrasında da vize randevusu alarak diğer işlemlerinizi yaptırmalısınız. Fransa seyahati düşünüyorsanız muafiyet konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu ülkeye seyahat edecek olan kişilerin pasaportu Bordo yani Umuma Mahsus ise mutlaka vize almaları gerekiyor. Ancak Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaportu olan kişilerin vize işlemlerini yaptırmaları belirli şartlar dahilinde gerekmiyor. Bu kişilerin 180 gün süre içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerinde vize alma zorunlulukları yoktur.

Vize işlemleri sırasında her vize türüne uygun bir şekilde işlem yaptırmanız gerekiyor. Randevu alırken de belgelerinizi hazırlarken de daima vize türünü göz önünde bulundurmanız büyük önem taşıyor. Aksi halde vize reddi gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vize başvurusu yaparken gereken durumlarda profesyonel vize danışmanlık hizmeti de alınabilmektedir. Fransa vize türü belirlenirken mutlaka seyahat amacınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Vize işlemlerinizi yaptırırken kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi bu ülkede kalacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Aile ve arkadaş ziyareti, ticari ve turistik amaçlarla yapılan seyahatler genel olarak kısa sürelidir. Bu nedenle de kişilerin mutlaka C vize türüne başvurması gereklidir. Fransız vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir.

 

Fransa Turistik Vize İşlemleri

Fransa dünya üzerinde en fazla turisti çeken Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Hemen herkesin vize alarak bu ülkeyi turist olarak ziyaret etmesi mümkün hale gelmektedir. Ancak bu ülkeden vize alabilmek için dikkat edilmesi gereken birtakım kriterler bulunuyor. Bordo pasaportu olan kişilerin vize alması zorunlu tutulurken diğer pasaportu olan kişiler 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz olarak bu ülkeyi ziyaret edebilirler. Fransa turistik vize işlemleri esnasında mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilmektedir:

 

 • Fransa turistik vize için başvuru formunu bu vize türüne uygun doldurmalısınız.
 • Pasaportunuzun güncel olduğundan emin olmalısınız.
 • Gezmek istediğiniz bölgeleri vize başvuru formunda belirtmelisiniz.
 • Vize başvuru formunu doldururken her türden bilgiyi güncel ve eksiksiz olarak yazmalısınız.
 • Vize işlemlerinizi yaparken meslek, öğrenci ve medeni halinize uygun olarak ek belgeleri yanınızda bulundurmalısınız.
 • Yaşınız 18 yaşından küçük ise mutlaka aileden onay belgesi almalısınız.

Bunların yanında vize işlemlerinde dilekçenizde ıslak imza bulunmasıdır. Vize işlemlerinde dilekçe ve başvuru formu mutlaka tutarlı bir şekilde doldurulmalıdır. Turistik vize kısa süreli vize türüdür. Bu nedenle de başvuru belgelerinizi yetkilendirilmiş kurumlar ile de yapabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında önem vermeniz gereken bir diğer unsur randevudur. Konsolosluklar herkese randevu usulüne göre hizmet vermektedir. Eğer randevunuz bulunmuyor ise kurumdan hizmet almanız da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle vize işlemlerine başlamadan önce ilk olarak turistik vize randevusu almanız gerekiyor.

Randevuyu kurumdan telefonla ya da online olarak alabilme imkanı vardır. Randevuya mutlaka tam tarihinde ve saatinde gitmeniz gerekmektedir. Fansa vize işlemlerinde titiz olan bir Avrupa ülkesidir. Bu nedenle vize alacağınız zaman güncel belge detayına büyük bir önem vermeniz gerekiyor.

 

 

Fransa Ticari Vize İşlemleri

Fransa ticari ve iş açısından sıklıkla ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Eğer bu ülkeye iş amaçlı olarak bir seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız kısa sürede bir ticari vize almanız gerekiyor. Vize açısından bir muafiyetiniz yok ise ticari vize işlemlerinizi yaptırmanız ve belgelerinizi hazırlamanız önemlidir. İlk olarak vize işlemleriniz için randevu almanız gerekiyor. Randevu almak bir konsolosluktan oldukça zor olabilir. Çünkü konsolosluklar hem kendi vatandaşlarına hem de Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Fransa ticari vize işlemleri sırasında birçok ayrıntı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu ayrıntılardan en önemlisi de belgelerin hazırlanması sürecidir.

Fransa ticari vizesi iş nedeniyle bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilere verilmektedir. Şirket sahipleri, üst düzey yöneticiler, şirket çalışanları, fuar çalışanları gibi birçok kişi bu vize işlemlerinden yararlanabilme şansına sahip olabilmektedir. Vize işlemlerinizi yaptıracağınız zaman birçok önemli belgenin hazırlanması gerekiyor. Ancak belge hazırlama sürecinde ilk olarak randevunuzu almanız gerekiyor. Seyahatinizin gecikmemesi için randevu alma işlemlerinizi zamanında yaptırmanız büyük bir önem taşımaktadır.

Fransa ticari vizesi çalışanlar ve şirket sahipleri için farklı evrakları hazırlamayı gerekli kılar. Çalışanlar normal vize evrakları ve şirket belgeleri yanında şirketten alınacak maaş bordrosu gibi belgeleri de bulundurmak zorundadırlar. Şirket belgeleri içerisinde vergi levhası, ticaret sicil gazetesi gibi resmi belgelerin bulunması büyük bir önem taşımaktadır. Aksi halde vize işlemlerinizin gecikme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vize belgelerinin teslimi sırasında sizlerden ek belge talep edilirse bu durum vize sürecinin uzamasına neden olabilmektedir. Belgelerinizin zamanında teslim edilmesi ile birlikte en geç 3-4 iş günü içerisinde vizeniz verilmektedir. Fakat eksik ve yanlış belge durumu vize reddine neden olabilir.

 

 

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Fransa’da yaşayan arkadaşlarınız ve aileniz var ise vize alarak bu kişileri ziyaret edebilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti de kısa süreli vize türleri arasında yer alıyor. Fakat yine de vize işlemleri sırasında hem randevu almalı hem de belgelerinizin vize türüne uygun bir şekilde doğru olarak hazırlanması gerekiyor. Vize alırken birçok kriteri göz önünde bulundurmak zorundasınız. Fransa aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında en çok önem verilen belge davetiyedir. Fransa’da yaşayan akrabanız ya da arkadaşınızın göndermesi gereken bu belge yaşadıkları bölgedeki belediyelerden alınabilmektedir. Davetiye üzerinde gönderen kişinin tüm bilgilerinin bulunması gerekiyor. Eğer oturma izni olan biriyse oturma izinin fotokopisi de davetiye ile birlikte gönderilmelidir. Bunun dışında vize işlemleri sırasında şu belgeler de gereklidir:

 

 • Pasaport ve başvuru formu
 • Dilekçe ve davetiye belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Çalışanlar için iş yerinden izin belgesi
 • Evliler için evlenme cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Yaşı küçüklerin aileden izin belgesi
 • İş ve meslek belgeleri
 • Finansal durumu gösteren belgeler

Gibi birçok belgenin hazırlanması gerekir. Aynı zamanda vize işlemleri sırasında dikkat edilecek birçok püf nokta da bulunuyor. Pasaportunuzun seyahat bittikten sonra en az 3 ay daha geçerliliğini koruması önemli bir kriterdir. Bununla birlikte seyahatiniz eğer uzayacak ise oturum izni almanız önem taşıyor. 3 aydan daha uzun kalacaklar için oturum izni alınması gereken durumlar arasında yer alıyor. Vize işlemleriniz sırasında belgelerinizin tüm kontrollerini yapmanız gerekiyor. Bu süreçte vize randevusunun alınmış olduğundan da emin olmalısınız. Vize randevusuna giderken belgelerinizi düzenli bir şekilde tek bir dosya halinde sunmalısınız. Vize memuru sizlere birçok soru yöneltebilir. Durumunuza göre ek belgeler isteyebilir. Bunun yanında bazı belgelerinizin geçersiz olduğunu öne sürebilir. Bu durumların hepsi vize sürecinin sonuçlanma süresini uzatan nedenler arasında yer alır.

 

 

Fransa Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa vizesi alırken birçok detayı göz önünde bulundurmalı ve eksiksiz bir belge dosyası hazırlamalısınız. Bu süreçte belgelerinizin yeterli güncellikte olmaması ve eksik olması vize reddi gibi sonuçlarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Vize reddi aldığınızda yatırılan vize ücretlerini geri alabilme şansınız bulunmuyor. Aynı zamanda yanlış bankaya yanlış tutarda yatırılan ücretler konusunda da kurumlar sizlere yardımcı olamıyor. Bu nedenle de vize işlemlerinde profesyonel bir destek almanız büyük bir önem taşımaktadır. Fransa vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında şunları saymak mümkün olabilmektedir:

 • Vize işlemlerinizi başlatmadan önce pasaportunuzu almalısınız.
 • Var olan pasaportun süresi dolmuş ise yeniletmelisiniz.
 • Eski pasaportları mutlaka belgelerinizin içerisinde bulundurmalısınız.
 • Vize işlemleri için randevunuzu 5 ya da 6 hafta öncesinden almalısınız.
 • Belgelerin tamamı güncel ve doğru olmalıdır.
 • Vize işlemleri sırasında seyahat sağlık sigortası 30 Euro teminat içermelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası tüm seyahati kapsamalıdır.
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırmış olmalısınız.

Bunların dışında eğer mülakata alınırsanız vize memuruna tamamen doğru yanıtlar vermeniz gerekiyor. Seyahat sonra erdikten sonra tekrar ülkenize döneceğinize dair mutlaka bu memurları ikna etmeniz büyük bir önem taşıyor. Aksi halde vize reddi alabilirsiniz. Vize başvuru ücretlerinizi de güncel veriler üzerinden konsolosluklar tarafından belirlenen bankalara yatırılmasına dikkat etmelisiniz. Belgelerinizin tam olması durumunda kısa süre içerisinde vizenizi alabilme şansınız bulunmaktadır.

 

 

 

Hemen Arayınız