Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Güney Asya’da bulunan ve nüfus bakımından oldukça kalabalık bir ülkedir. Dünyanın 7. büyük coğrafyasına sahip olan ülke dünyanın birçok yerinden ziyaretçi almaktadır. Türkiye’den de birçok ziyaretçisi bulunan Hindistan, ziyaretçilerinden vize talebinde bulunuyor. Vize muafiyeti konusunda yalnızca Diplomatik yani Siyah pasaportu olan kişilerin 90 günü geçmeyen seyahatleri için vizesiz giriş izinleri bulunuyor. Bunun dışındaki tüm pasaport sahiplerinin seyahat amaçlarına uygun bir şekilde vize alması gerekiyor. Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Hindistan vizesi nasıl alınır konusunda mutlaka şu detaylara dikkat etmek gerekir:

 • Vize başvuru formunu İngilizce olarak doldurmalısınız.
 • Pasaportun mutlaka seyahatten sonra 6 ay daha geçerli olması gereklidir.
 • Pasaport içerisinde 2 tane boş sayfa olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Vize talep dilekçenizi yazarken kriterlere dikkat etmelisiniz.
 • Son 6 ay içerisinde çekilen 5*5 ölçülerinde biyometrik resim kullanmalısınız.
 • Banka hesabınızda yeterli miktarda para olmalıdır.
 • Evli olan kişilerin evlenme cüzdanlarını vize dosyasına koymaları gerekir.
 • Vize işlemleri sırasında tüm bilgiler sizleri doğru bir şekilde yansıtmalıdır.
 • Eğer üzerinizde kayıtlı ev ya da araba, arsa varsa tapu belgelerinin fotokopilerini dosyanızda bulundurmalısınız.
 • Belgelerinizin alacağınız vizenin türüne uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu kriterlere dikkat etmeniz dahilinde vize işlemlerinizi kısa sürede yaptırma şansı elde edebilirsiniz. Vize işlemlerinde belgelerin sizi yansıtması ve en iyi şekilde tanıtması gerekir. Bu süreçte başvuracağınız vize türüne çok iyi bir şekilde karar vermeniz gerekir. Seyahatinizin gecikmemesi için mutlaka Hindistan vize işlemlerine seyahatten en az 1 ay öncesinden başlamanız gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında ek belge istenirse bu süreç uzayabilmektedir.

 

Hindistan Turistik Vize İşlemleri

Hindistan Türkiye’den oldukça fazla turist akınına uğruyor. Türk turist ziyaretçilerinden vize isteyen ülke vize konusunda son derece titiz davranıyor. Hindistan turistik vize işlemleri konusunda daima güncel belge hazırlamanız gerekiyor. Belgelerin turist vizesine göre hazırlanması bu süreçte dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Hindistan turistik vize işlemleri konusunda ilk olarak randevu almanız gerekir. Sonrasında pasaportunuzu çıkarttırmanız gerekiyor. Eğer pasaportunuz var ise güncel olduğundan emin olmalısınız. Güncel olmayan pasaportlar nedeniyle vize reddi ile karşılaşırsınız. Vize reddi almamak için her belgenin doğru ve güncel olması gerekir. Vize işlemleri sırasında şu belgeleri hazırlamalısınız:

 • Seyahatten sonra 6 ay geçerli pasaport
 • Pasaportun fotokopileri
 • Vize başvuru formu (İngilizce doldurulmalı)
 • Kimlik belgesinin fotokopisi (TC kimlik numarası olmalı)
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak bileti (gidiş ve dönüş)
 • Dilekçe (İngilizce yazılmalı)
 • Mesleki bilgilerinizi içeren belgeler
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Seyahat masraflarına dair belge türleri

Bu belgelerin tamamı ve daha fazlası vize işlemleri sırasında hazırlanarak teslim edilmelidir. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Belgelerin tamamının detaylı olarak hazırlanması ve tek bir dosya olarak kurumlara sunulması önemlidir. Vize işlemleri sırasında eksiksiz bir şekilde vize ücretlerini de yatırmanız gerekiyor. Bu işlem sırasında bankalardan dekont almanız da önemli bir detaydır. Aksi halde vize işlemleri sırasında sorun yaşanabilir. Hatta vize reddi alabilirsiniz. Vize işlemleri yaptıracak olan kişilerin turistik vize başvuru dilekçesinde gezmek istedikleri şehirleri ve destinasyonları detaylı olarak belirtmeleri önemli bir konudur. Turistik vize işlemleri kısa sürede sonuçlanan bir vize türüdür. Tur acentesi ile Hindistan’a gidecekseniz işlemleriniz konusunda süreç biraz daha kısa olabilmektedir.

 

Hindistan Ticari Vize İşlemleri

Hindistan Türkiye’den birçok yatırımcının gitmeyi planladığı ülkeler arasında yer alır. Aynı zamanda uluslararası fuar katılımcıları, konferans ve seminer katılımcıları da bu ülkeye çeşitli organizasyonlar için gitme gereği duymaktadır. Hindistan ticari vize alarak bu amaçlarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hindistan ticari vize işlemleri konusunda belirtilen evrakları zamanında hazırlayarak Hindistan konsolosluklarına ya da büyükelçiliğine teslim etmeniz gerekir. Vize işlemleriniz sırasında mutlaka gerekli tüm belgeleri detaylı olarak hazırlamaya özen göstermeniz gerekir. Vize işlemlerinizin zamanında tamamlanabilmesi için vize reddi almamaya dikkat etmelisiniz. Vize belgelerinizin hazırlanması sürecinde en çok önem verilmesi gereken konu ticaret vizesine uygun bir belge dosyası hazırlayabilmektir.

Ticari vize konusunda hem çalışanların hem de işverenlerin belgeleri ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Ticari vize başvurusu tek kişi olarak yapılabileceği gibi grup olarak da bu vizeye başvurabilmek şansına sahipsiniz. Toplu bir vize başvurusu sırasında yine herkes kendini tanıtacak niteliklerde belge hazırlamak zorundadır. Vize işlemleriniz sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli unsur ise bu belgelerin mesleki bilgilerinizi en iyi şekilde yansıtması gerektiğidir. Eğer işverenseniz mutlaka ticaret sicil kaydı, vergi levhası ve diğer tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Eğer ticari vize başvurusunun şirketin çalışanı yapıyor ise mutlaka vize belgeleri içerisinde SGK işe giriş bildirgesi ve maaş bordrosu gibi belgeler bulunmalıdır.

Aynı zamanda seyahati eğer şirket tarafından düzenleniyor ise sponsor bilgilerini de bu vize işlemleri sırasında belirtmelidir. Vize işlemleri sırasında her türlü belgenin sizi yansıtması ve yeni bilgiler olması son derece önemlidir. Pasaportunuzu bekar olduğunuz tarihte aldıysanız ve daha sonra evlendi iseniz mutlaka bu pasaportun yenilenmesini de sağlamanız gerekir. Ticari vize işlemlerinizin seyahatinizden en az bir ay önce başlatılması da gecikmeden vize alabilmeniz açısından önem taşıyan konular arasında yer alır.

 

Hindistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Hindistan aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri bu ülkedeki akrabalarını ve arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından yaptırılması gereken işlemlerdir. Bu işlemler sırasında mutlaka vize türüne uygun olarak evrak hazırlamaya özen göstermelisiniz. Vize belgelerinizin eksiksiz olarak hazırlanması bu süreçte oldukça önemli detaylar arasında yer alır. Bununla birlikte her vize belgesinde bulunan bilgilerin size ait olması ve sizi tam olarak tanıtması büyük bir önem taşır.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi turistik vize ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu nedenle vize başvuru sürecinde bu noktaya özellikle dikkat etmeli ve vize türü olarak aile ve arkadaş ziyareti vizesini işaretlemelisiniz. Aynı zamanda randevu sırasında sizlere yöneltilen sorulara da yine bu vize kapsamında yanıt vermeye özen göstermeniz gerekir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin mutlaka bir davetiyesi bulunması gerekir.

Davetiye bu ülkede yaşayan akrabalarınız tarafından sizlere gönderilir. Eğer davetiyeniz üzerinde gönderen kişinin kimlik bilgileri ve oturum izni gibi bilgiler yoksa vize reddi almanız mümkündür. Davetiye dışında önemli olan evrakların başında pasaport ve başvuru formu da gelir. Bununla birlikte vize talep dilekçenizin de detaylı olarak hazırlanması oldukça önemli kriterler arasında yer alır. Vize işlemleri sırasında her türlü belgenin tam olarak hazırlanması ve randevu gününde kurumlara teslim edilmesi gerekir.

 

Hindistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindistan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda vizenizi çok daha kolay bir şekilde alabilme imkanı bulabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında birçok farklı belge türü sizlerden istenir. Bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve tesliminin gerçekleştirilmesinde profesyonel davranılması gerekir. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de pasaportunuzdur. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve içinde de 2 tane boş yaprak olması gerekir. Bununla birlikte şu detaylara da çok dikkat etmeniz vizeniz açısından önemli bir noktadır:

 • Vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi başvuru formunu doldurmaktır. Başvuru formlarının mutlaka İngilizce doldurulması gerekir.
 • Vize belgeleriniz içerisinde bulunan dilekçenin İngilizce yazılması oldukça önemlidir.
 • Vize ücretlerinin vize türüne uygun olarak yetkilendirilen bankalara yatırılması gerekir.
 • Vize işlemleri sırasında gerekli aşılarımızı yaptırmış olmaya özen göstermelisiniz.
 • Vize belgelerinizin tamamen vize türü ile ilişkili olmasına ve sizin bilgilerinizi içermesine dikkat etmelisiniz.
 • Kurumların özel tatillerde, resmi ve dini bayramlarda ve hafta sonlarında tatil olduğunu bilmelisiniz.

Bu bilgiler ışığında Hindistan vize işlemlerinizi yaptırmanız ve sonuçlarının çıkmasını beklemeniz gerekir nokta vize işlemleri son derece karmaşık bir süreç olabilir. Bu süreçte sizlerden sürekli olarak ek evrak talebinde bulunulabilir. Eğer davetiyeniz yok ise bu son derece ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Pasaportunuz her zaman güncel olmalı ve başvuru formunu istenilen dil kriterlerine uygun bir şekilde doldurmalısınız. Vize belgelerinizin istediğini standartlarda olmasına da dikkat etmeniz büyük bir önem taşır. Her türlü vize evrakı konusunda mutlaka gereken titizliği göstermelisiniz.

 

Hemen Arayınız