İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İngiltere, vize işlemleri konusunda oldukça sıkı tedbirler alıyor. İngiltere’ye gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de İngiltere vize işlemi nasıl yapılır? Sorusu oluyor. Bu soru sık sık Google arama motorunda sorgulanıyor. İngiltere vizesi almak isteyen kişilerin bazı kriterleri ve evrakları mutlaka yerine getirmeleri gerekiyor.

Kişiler iş, turistik, ziyaret, çalışma, eğitim amaçlı olarak İngiltere vizesine başvuru yapıyor. İngiltere vizesi konsolosluk üzerinden alınıyor. Fakat sizin adınıza vize sürecini yöneten kurumlar ve vize acenteleri de bulunuyor. Bu kurumlar vasıtasıyla hiç yorulmadan vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kişilerin öncelikle hangi vize türünü alacakları belirlenmelidir. Kişiler bu doğrultuda vize işlemlerini sağlamalıdır. Vize türü belirlendikten sonra işlemlere devam edilmesi gerekiyor.

İngiltere’ye ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişiler İngiltere vizesi almaları gerekiyor. Bordo pasaport, yeşil pasaport, gri pasaport sahibi kişiler vize işlemlerine tabiidir. Fakat siyah pasaport sahipleri vize işlemlerinden muaftır. Siyah pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde İngiltere ziyaretlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilir. İngiltere vizesi için kişilerin hazırlamaları gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir;

– Pasaport

– Mevcut ise eski pasaport

– Kimlik fotokopisi

– Tam vukuatlı sicil kaydı

– Vize başvuru formu

– Vize talep dilekçesi

– Konaklama yapılacak otelin rezervasyon bilgileri

– Finansal evraklar

Yukarıdaki evrakların mutlaka eksiksiz bir biçimde vize acentesine teslim edilmesi gerekiyor. Bu evraklarda herhangi bir eksik olması durumunda vize işlemleriniz olumlu değerlenmez. Dolayısıyla yukarıdaki evraklarınızı mutlaka eksiksiz ve tam hazır ettikten sonra acenteye teslim etmeniz gerekiyor. Ayrıca ülkeye geri dönüşü gösteren uçak biletinin mutlaka olması gerekiyor.

 

İngiltere Turistik Vize İşlemleri

İngiltere’ye gidecek olan kişilerin en çok tercih ettiği vize türlerinden birisi de turistik vize olarak karşımıza çıkıyor. Tatil ve ziyaret amaçlı olarak alınan turistlik vizeler çok hızlı bir şekilde alınan vize türü olarak biliniyor. Kişilerin turistlik vize almaları için bazı evrakları eksiksiz olarak konsolosluğa teslim etmeleri gerekiyor. Bu evraklar;

– Tarihi geçmemiş güncel pasaport

– T.C. Kimlik kartı fotokopisi

– Bütün aile kişilerini gösteren nüfus kaydı

– Talep dilekçesi

– Uçak bileti rezervasyonu

– Otel rezervasyonu

Yukarıdaki evraklar turistlik vize alımında oldukça önemli bir yere sahip durumdadır. Yukarıdaki evrakların eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması gerekiyor. Aksi durumda vize işleminiz onaylanmaz. İngiltere vize ücretleri 6 ay, 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl şeklindedir. Ayrıca başvuru ücretleri de birbirinden tamamen farklıdır. Vize ücretleri dolar üzerinden gerçekleştiriliyor. Fiyatlar her geçen sene farklılık gösteriyor. Dolayısıyla İngiltere turistik vize konusunda net bir fiyat standartı bulunmuyor.

Günümüzde kişilerin adına vize işlemlerini yöneten bir turizm acentesi bulunmuyor. Bu acenteler üzerinden vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Vize işlemleriniz titiz bir şekilde yönetiliyor. Acenteler sizlerin adına bu süreci yöneterek organize eder. İngiltere vizesinde ayrıca ülkenize tekrar döneceğinizi garanti eden bir evrakında bulunması gerekiyor. Genellikle bu evrak uçak bileti olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler mutlaka uçak biletlerini geri dönüşlerinin temini açısından konsolosluklara sunmalıdır.

Ayrıca banka hesaplarınızda geri dönüşünüzü sağlayacak bir miktar toplu paranın da olması gerekiyor. 18 yaşından küçük bireylerin turistlik vize alımlarında ebeveynlerinin hesap dokümanlarına bakılır. Turistik vizeler 20 gün içerisinde konsolosluk tarafından veriliyor. İşlemler bazen daha uzun süreye de sarkabiliyor. Dolayısıyla tam olarak bu konu hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

 

İngiltere Ticari Vize İşlemleri

İngiltere vize türleri içerisinde en çok alınan ikinci vize türü ticari vize olarak karşımıza çıkıyor. Ticari vizelerin alınması turistlik vizelere göre daha kolaydır. Çünkü önem arzeden bir gidiş sebebiniz vardır. İngiltere konsolosluğu ticari vize işlemleri için kişilerden daha fazla evrak talebinde bulunabiliyor. Dolayısıyla kişilerin İngiltere ticari vize sürecini mutlaka uzman bir kurum yardımıyla yürütmesi gerekiyor. Alanında profesyonel vize acenteleri sizlere bu konuda en kaliteli hizmeti sunmayı başaracaktır.

Ticari vize işlemleri için kişilerin diğer vize türlerinde olduğu gibi bazı evraklara sahip olmaları gerekiyor. Bu evraklara sahip olunduğu taktirde vize alımı süreci daha kolay olarak gerçekleşiyor. Bu evraklar şu şekildedir;

– Güncel pasaport

– Birleşik Krallık vize başvuru formu

– T.C. Kimlik fotokopisi

– Şahsi banka hesapları dokümanları

– Uçak bileti

– Rezervasyon bilgileri

Yukarıdaki evraklardan bağımsız olarak kişilerin davetiye mektubunun da olması gerekiyor. İş ziyareti yapacak olan kişiye firma üzerinden davetiye mektubu yollanması gerekiyor. Davetiye mektubunun olmaması durumunda vize işlemleriniz askıya alınabilir. Davetiye mektupları ticari vizeler için olmazsa olmaz evraklardan birisidir. Bunun yanında kişilerin maaş bordosu dokümanlarını da konsolosluk binalarına teslim etmeleri gerekiyor. Son 3 aya ait maaş bordosu olmalı ve güncellik şarttır. Ayrıca bordonun ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor.

Banka hesapları kişilerin incelenerek seyahat için uygun olup olmadığı denetlenir. Bu kapsamda kişinin ticari vize süreci değerlendirilerek işlemler devam eder. Vize işlemlerinizin hepsini profesyonel bir vize acentesi firması tarafından yönlendirebilirsiniz. Böylelikle işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşmiş olur. Aynı zamanda daha sorunsuz ve hızlı bir ticari vize alım işlemini bu şekilde daha etkili bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

 

İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemi

Birleşik Krallık tıpkı diğer Avrupa ülkeleri gibi Schengen vizesine tabii bir ülkedir. Dolayısıyla kişiler vize alımında Schengen vizesi almalıdır. İngiltere vize işlemleri günümüzde konsolosluk ve büyükelçilik binaları üzerinden gerçekleştiriliyor. İşlemlerin gerçekleştirilmesinde son derece titiz bir çalışma gerçekleştiriliyor. Vize işleminin olumlu olarak sonuçlanması için kişilerin belgeleri eksiksiz bir biçimde konsolosluk binasına teslim etmeleri gerekiyor. Belgelerinizde herhangi bir eksiklik bulunması durumunda vize işlemleriniz onaylanmaz veya askıya alınır. Bu tarz durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka uzman bir vize acentesinden hizmet alınız.

Alacağınız hizmetler kapsamında çok kısa bir süre içerisinde belgeleriniz bütün bir şekilde hazır edilerek konsolosluğa sunulur. Konsolosluk evraklarınızı değerlendirerek 20 ile 30 günlük bir süre içerisinde vizenizin başvuru aşamasını sonuçlandırır. Aile ve arkadaş ziyareti vize işleminde istenen evraklar aşağıdaki gibidir;

– Pasaport

– Davetiye mektubu

– Uçak bileti rezervasyonları

– Banka dokümanları

– Maaş bordosu veya diğer gelir belgeleri

– Kişinin üzerinde olan taşınabilir veya taşınamaz mülkler

Vize işlemi sürecinde en önemli rolü davetiye mektubu oynuyor. Birleşik Krallık sınırları içerisinde rahat dolaşabilmenizde davetiye mektubu oldukça önemlidir. Kişilerin mutlaka aile yakınından veya arkadaşından davetiye mektupları alması gerekiyor. Davetiye mektubunuzu vize işlemleri sırasında konsolosluk binasına teslim etmeniz gereklidir.

 

Ayrıca ziyaret sonunda Birleşik Krallıktan ayrılacağınızı gösteren resmi bir belgeye de ihtiyacınız bulunuyor. Bu belge genellikle geri dönüş uçak bileti olabiliyor. Kişilerin Birleşik Krallık sınırlarında faaliyet gösterirken hiçbir şekilde yasa dışı faaliyetlerde bulunmamaları gerekiyor. Bu tarz durumlarda kişilerin vizeleri iptal edilerek sınır dışı edilebilir.

 

İngiltere Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Hususlara dikkat edildiği taktirde vize alımı işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Kişilerin vize sürecinde dikkat etmesi gereken en önemli faktör evrak bütünlüğüdür. Evrakların bütün ve doğru bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik olması durumunda işlemleriniz askıya alınır. Dolayısıyla vize başvuru işleminiz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kişilerin vize başvurusunda dikkat etmesi gereken en önemli etmenlerin başında mutlaka profesyonel bir kurumdan vize hizmeti almalarıdır. Profesyonel bir vize acentesinden alacağınız hizmetlerle vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Aynı zamanda daha hızlı bir şekilde süreç sağlanır. Kişilerin vize alımından önce mutlaka vize ücretini yatırmaları gerekiyor. Vize ücretini yatırdığınıza dair dekont belgesinin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekir. Ayrıca İngiltere vizesi alacak olan kişilerin davetiye mektubuna da ihtiyacı vardır.

Davetiye mektubu vize sürecinin onaylanması için şarttır. Kişilerin uçak bileti rezervasyonları, otel rezervasyonları eksiksiz bir biçimde konsolosluğa sunmaları gerekiyor. Ayrıca kişilerin güncel maaş bordosunu da vize işlemleri sırasında ilgili mercilere sunması gerekiyor. Bu işlemlerin eksiksiz ve tam bir şekilde yapılması sonucunda vize başvuru işleminiz olumlu olarak sonuçlanır.

Böylelikle İngiltere vizenizi almış olursunuz. Vize alımında ayrıca kişinin İngiltere’den ülkesine döneceğine dair bir evrakında konsolosluğa sunulması gerekiyor. Geri dönüş uçak bileti evrakı genellikle işlemler sırasında oldukça işe yarar. İngiltere vizesi siyah pasaport hariç bütün pasaport türleri için geçerlidir. Dolayısıyla siyah pasaportu olmayan kişiler mutlaka vize almalıdır!

 

Hemen Arayınız