Amerika Vize İşlemleri

Amerika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Amerika’ya seyahat etmeyi düşünen kişilerin mutlaka vize işlemlerinin zamanında yapılmasına özen göstermesi gerekir. Bu vizeler emekliler, çalışanlar, iş yeri sahipleri, öğrenciler ve ev hanımları için farklı kategorilerde verilebilir. Bu nedenle de Amerika vizesi alırken gereken titizliği göstermeniz büyük bir önem taşıyor. Amerika vize işlemleri nasıl yapılır sorusu günümüzde her vize almak isteyen kişinin bilmesi gereken ayrıntıları içerisinde bulunduruyor. Belge hazırlamak, randevu almak ve daha da önemlisi vize harçlarını doğru yatırmak gerekir. Amerika vize işlemleri sırasında belgelerinizin vize türüne uygun bir şekilde hazırlanmasına önem vermeniz gerekir. Vize türleri içerisinde ticari vize, çalışma vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, turistik vize, transit vize gibi birçok farklı vize türü bulunuyor.

Bu vize türlerinden birini seçebilmek için ilk olarak seyahat amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Seyahat amacınızı belirledikten sonra vize işlemlerinizin kısa süre içerisinde tamamlanmasını sağlamanız mümkündür. Böyle durumlarda profesyonel vize danışmanlık desteği de alabilirsiniz. Vize işlemlerinizi yaparken ilk olarak pasaport işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Pasaportunuzu zamanında almak ve bu belgenin kriterlere uygun olmasını sağlamak için vize işlemlerinize erken bir tarihte başlamanız gerekir.

Amerika vize işlemleri kapsamında gerek belgelerin teslim edilmesi gerekse randevu sırasında Biyometrik parmak izinden geçmek zaman alabilir. Erken tarihte işlemlere başlamak işinizi bir hayli kolaylaştıracak ve seyahat öncesinde vizenizi almanıza yardımcı olacaktır.

 

Amerika Turistik Vize İşlemleri

Amerika turizm açısından çok fazla ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Büyük şehirleri ve muazzam doğal ortamları bulunan bu ülkede turist olarak belli bir süre kalmak istiyorsanız vize işlemlerinizi profesyonel düzeyde yapmanız gerekiyor. Bu vizeyi alabilmek için göçmen olmayan vize başvurusu gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü turistik vize işlemleri kişilerin kısa süreli olarak başvuru yaptığı bir vize işlemidir. Amerika’ya turist olarak gitmek isteyen herkes vize almak zorundadır. Bu alanda herhangi bir vize muafiyeti bulunmuyor. Bu ülkeyi turistik amaç ile ziyaret edecek olan kişilerin B2 turistik ziyaret vizesi kategorisine başvurması gerekiyor.

Bu vize başvuruları sırasında ilk olarak DS-160 vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunun İngilizce olarak okunaklı ve net bir şekilde doldurulması son derece önemlidir. Belgelerinizin teslimi için de Ankara Amerikan Büyükelçiliği ya da İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na başvurmalısınız. Amerika turistik vize işlemleri sırasında şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Vizenizin türüne uygun bilgileri doğru ve eksiksiz olarak vermelisiniz.
 • Seyahat gidiş ve dönüş tarihlerinizi başvuru formunda belirtmelisiniz.
 • Pasaport bilgilerinizi vize başvuru formunda belirtmelisiniz.
 • Seyahatiniz bir sponsor tarafından karşılanacak ise bu sponsor bilgilerine yer vermelisiniz.
 • Amerika turistik vize başvuru formu ile dilekçede yer alan bilgilerin tutarlı olması gerekir.

Tüm bu noktalara dikkat ederseniz turistik vizenizi kısa süre içerisinde alabilirsiniz. Turistik vize başvurusu sırasında sizlerden standart belgeler yanında ekstra belgeler de istenebilir. Bu belgelerin yanında aynı zamanda ekstra belgeler de istenebilir. Kişiler öğrencilik ya da medeni hallerine göre ekstra belgeleri hazırlamak durumunda kalabilirler. Bunun yanında vize mülakatı sırasında sizlere turistik vize ile ilgili olarak birçok soru yöneltilebilir. Bu sorulara yalnızca turistik vize çerçevesinde yanıt vermeniz vize görevlilerini ikna etmek açısından büyük bir önem taşır. Tüm belgeleri eksiksiz hazırladığınızda ve randevuda da bir sorun çıkmadığında vize başvurusunun sonuçlanması 10 ile 15 gün arasındadır. Bu vize için de yatırılması gereken ücretler vardır. Bu ücretleri yatırdıktan sonra başvuru merkezlerine banka dekontunu teslim etmeniz gerekir. Amerika turistik vizesi alan kişiler aynı zamanda Meksika ülkesini de bu vize ile ziyaret edebilmektedirler.

 

Amerika Ticari Vize İşlemleri

Amerika ticari vize işlemleri sırasında temin edilmesi gereken birçok önemli belge bulunur. Bu vizeyi şirket sahipleri ve çalışanları, fuar katılımcıları, seminer ve konferans katılımcıları almak durumundadır. Amerika ticari vize alabilmek için ilk olarak Amerika’da çalışacağınız ya da ortaklık yapacağınız bir firmadan davetiye mektubu almanız gerekiyor. Bu davetiye mektubu en önemli belgeler arasında yer alıyor. Bu vize türüne başvuru yapabilmek için sizlerden birtakım belgeler isteniyor. Bu belgeler arasında şunlar yer alıyor:

 

 • Şahsi ve standart vize belgeleri
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Davetiye gönderen firmanın belgeleri
 • Sponsor belgeleri
 • Pasaport
 • Şirket belgeleriniz

Bu belgeler genel olarak hazırlanması gerekenlerdir. Kişilerin meslek ve ticari vize kapsamındaki pozisyonu belgeler açısından farklılık yaratabilmektedir. Şirket çalışanları ile şirket sahiplerinin hazırlaması gereken evraklar arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bunların yanında Amerika ticari vizesi alabilmek için ticari vize kapsamındaki harç bedellerinin de yatırılması gerekiyor. Bu süreçte eğer ticari vizeyi yatırım kapsamında alacaksanız yatırımcı başvuru formunu doldurmanız gerekir. Ticari vize işlemleri profesyonellik gerektiren işlemlerdir. Bu vizeyi alabilmek için gerekir ise profesyonel bir danışmanlık hizmeti de almanız büyük bir önem taşır. Amerika ticari vize işlemleri sırasında sizlerden belli aşılar da talep ediliyor. Pandemi sürecinde bu aşıların yapılmış olmasına önem verilmesi dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Tüm aşıları kabul eden Amerika vize işlemleri konusunda son derece titiz ülkelerden biridir.

Amerika ticari vize göçmen olmayan vize tipleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de B tipi vize kategorisindedir. B-1 ticari amaçlı Amerika vizesi sahipleri mesleki toplantı ya da konferanslara katılarak iş ortakları ile danışmanlık görüşmeleri yapabilme hakkına sahip olabilir. Bu vize için başvuruların Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılması gerekiyor.

 

Amerika Aile ve Arkadaş Vize İşlemleri

Amerika’da yaşayan aile üyelerini ya da arkadaşlarınızı kısa süreliğine de olsa ziyaret etmek isterseniz vize işlemi yaptırmanız gerekiyor. B vize kategorisine giren kısa süreli bu seyahat için son derece detaylı bir evrak süreci gerekiyor. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Amerika vize işlemleri sırasında her vize kategorisinde farklı bir belge talebinde bulunulması kişileri zorlayacak bir vize süreci ortaya çıkarıyor. Bu vize işlemleri sırasında sizlerden istenilen belgelerin detayları şu şekildedir:

 • İçerisinde en az 2 tane boş yaprak bulunan pasaport
 • Aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi (T.C. kimlik numarası okunabilir durumda olmalı)
 • 2 tane Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı ve sureti
 • İkametgah belgesi
 • Son 3 aylık şahsi banka hesap dökümleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Eski pasaportlarınız
 • Uçak bileti rezervasyon bilgileriniz
 • Otel ya da konaklama yer bilgileriniz
 • Davetiyeniz

Olması gereken belgeler arasında yer alıyor. Özellikle davetiye en önemli belgeler arasında bulunuyor. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve seyahatiniz bittikten sonra da belli bir süre boyunca geçerliliğini koruması gerekiyor. Yukarıda belirtilen belgeler dışında özel durumlarınıza göre de belgeler isteniyor. Meslek belgeleri ve finansal belgeler de istenilenler arasında yer alıyor. Banka hesaplarınızda mutlaka seyahati karşılayacak miktarda para olması gerekiyor. Bunların yanında başvuru harçlarını da ilgili bankalara yatırarak dekont almanız önemli noktalar arasında bulunuyor.

 

Amerika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vizesi almak kişileri oldukça uğraştırmaktadır. Vize işlemleri konusunda son derece titiz olan Amerika birçok farklı vize türü sunarak ziyaretçilerinden çeşitli evraklar talep etmektedir. Bu nedenle de vize başvurusu yaparken belirli kriterleri daima göz önünde bulundurmanız büyük bir önem taşımaktadır. Amerika vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında şu noktalardan bahsetmek mümkündür:

 

 • Amerika vize işlemlerini başlatmadan önce randevu almanız gerekiyor.
 • Randevunuzu seyahatten 6 ya da 8 hafta öncesinden almaya özen göstermelisiniz.
 • Pasaportunuzun güncel olması ve içerisinde boş sayfa olması önemlidir.
 • Eski pasaportları mutlaka vize işlemleri sırasında dosyanızda bulundurmalısınız.
 • Amerika vize başvuruları sırasında salgın aşılarınızın yapıldığından emin olmalısınız.
 • Başvuru esnasında mutlaka vize türüne uygun belgeler hazırlamanız gerekiyor.
 • Vize belgelerinin tam olması ve güncelliğini yitirmemiş belgeler olması önemlidir.
 • Vize alırken mutlaka dilekçenizde ıslak imza ve tarih olmalıdır.
 • Vize dilekçenizde seyahat amacınızı detaylı olarak açıklayın.
 • Daha önceden vize başvurusu reddi aldıysanız neden reddedildiğini belirtin.
 • Vize başvuruları sırasında harçları yetkili bankalara veya online yatırın.

Bu süreçte vize reddi aldığınız taktirde yatırılan harçları geri alabilme durumu söz konusu değildir. Bu nedenle işlemlerinizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Vize başvurusu reddi alırsanız vize reddi itiraz dilekçesi hazırlayarak yeniden başvurunuzun incelenmesini isteyebilirsiniz. Amerika vize başvurusu yaparken kurumların hizmet verdiği ve vermediği tarihleri de dikkate almanız gerekiyor. Tatil dönemleri vize başvurularının sonuçlanma sürecini uzatabilmektedir.

 

Hemen Arayınız