Avusturya Vize İşlemleri

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan Avusturya, her sene birçok ülkeden ziyaretçi kabul ediliyor. Ülkenin vize konusunda birçok prosedür bulunmaktadır. Bununla birlikte bu ülkeyi ziyaret edecek ola kişilerin seyahat amacına uygun bir şekilde vize alması son derece önemlidir. Avusturya ülkesi Schengen vizesi olmayan bordo pasaport hamili olan ziyaretçilerinden vize talebinde bulunmaktadır. Ancak siyah, gri ve yeşil pasaportu olan kişilerin 180 gün içerisinde bir defa olmak koşulu ile 90 günü geçmeyecek bir seyahat için vizeden muaf olabilirler. Avusturya vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt verebilmek için ilk olarak vize türlerini bilmeniz gerekir. Çünkü alacağınız vizenin mutlaka seyahatin amacına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Vize türleri arasında şunlardan bahsetmek mümkündür:

 

 • Avusturya ticari vize
 • Avusturya turistik vize
 • Avusturya aile ziyareti vizesi
 • Avusturya kültürel sportif vizesi
 • Avusturya transit vize
 • Avusturya Erasmus vizesi

Bu vize türleri içerisinde ticari, turistik ve aile ziyareti vizeleri kısa süreli vizelerdir. Seyahatiniz için en uygun olan vize türünü seçerek gerekli belgeleri hazırlamalı ve vize işlemlerinizi zamanında yaptırmalısınız. Seyahatinizin tarihinden en az 1 ay önce mutlaka vize işlemlerinizi yaptırmaya özen göstermeniz gerekir. Aksi halde vize işlemleri sırasında birtakım gecikmeler nedeniyle seyahatinizi iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Vize işlemlerini yaptırırken en çok dikkat etmeniz gereken konu belgelerinizin doğru ve geçerli olmasıdır. Vize türüne uygunluk da bu süreçte son derece önemli olan detaylar arasında yer almaktadır.

Avusturya vize işlemleri yapılırken kriterlere önem vermeniz gerekir. Vize harç ücretlerinin hangi bankalara yatırılacağı ve diğer tüm detaylar bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Belgelerinizin tamamı tek bir dosya halinde Avusturya konsolosluklarına ya da büyükelçiliğe sunulmalıdır.

 

Avusturya Turistik Vize İşlemleri

Avusturya turizm açısından en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli konu vize işlemlerinin seyahat öncesinde tamamlanabilmesidir. Turistik vize alırken dikkat edeceğiniz çok fazla detay bulunuyor. Bu vize türü kısa süreli vizedir. Bu nedenle hazırlamanız gereken belgeler konusunda güncel bilgileri önceden edinmeye özen göstermeniz gerekir. Avusturya turistik vize işlemleri sırasında şu konular son derece önemlidir:

 • Avusturya turistik vize alabilmek için randevu almanız gerekir.
 • Randevu sırasında Biyometrik parmak izi vermeniz gerekir.
 • Konsolosluklardan turist karnesi de almanız gerekir.
 • Son 5 yıl içerisinde verilmiş Biyometrik parmak iziniz bulunuyor ise vermek zorunda değilsiniz.
 • Belgelerinizin turistik vizeyi desteklemesi son derece önemlidir.
 • Belgeleriniz içerisinde uçak gidiş ve dönüş biletleriniz olmalıdır
 • Dönüş biletini önceden almak turistik vize açısından son derece önemli bir detaydır.
 • Başvuru formunu mutlaka turistik vizeye uygun bir şekilde doldurmanız isteniyor.
 • Dilekçenizde Avusturya’da gezeceğiniz yerler hakkında bilgi vermelisiniz.
 • Turistik vize için seyahat sağlık sigortasının tüm seyahat süresini kapamasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bu detaylar sayesinde kısa süre içerisinde turistik vize işlemlerinizi tamamlama şansı bulabilirsiniz. Ancak belgelerin tam olması ve seyahat öncesinde ek belge sorunu yaşamamanız son derece önem verilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Turistik vize işlemleri yaptıran kişilerin bu vizeyi yalnızca turizm amaçlı olarak kullanması gerekiyor. Turist amacı ile ülkeye giderek ticaret yaptığı anlaşılırsa kişilerin vizeleri iptal edilerek ülkeye dönmeleri isteniyor. Bu nedenle yalnızca vize alırken değil vizeyi aldıktan sonra da vizenin amacına sadık kalmanız büyük bir önem taşımaktadır. Turistik vize en çok başvurulan vize kategorilerinden biri olduğu için bu vizeyi almak için biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

Avusturya Ticari Vize İşlemleri

Avusturya ticari vize bu ülkede ticari bir faaliyette bulunacak olan kişilere verilmektedir. Aynı zamanda çeşitli iş araştırması yapacak olanların ya da konferans, seminer, fuar gibi organizasyonlara katılacak olan kişilerin de alması gereken bir vize türüdür. Bu vizeye ilişkin belgelerin hazırlanmasında belirli kriterler vardır. Örneğin çalışanların ve işverenlerin hazırlaması gereken belgeler birbirinden oldukça farklıdır. Bu kişiler şirketteki pozisyonlarının durumlarına göre ticari vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Belgelerin hazırlanması sürecinde en çok dikkat etmeleri gereken noktalar ise bu belgelerin hem güncel olması hem de ticari vize işlemlerini destekleyecek nitelikte olmasıdır. Belgeleri hazırlarken gerekirse profesyonel danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Avusturya ticari vize işlemleri sırasında şu belgeler büyük bir önem taşımaktadır:

İçinde en iki tane boş yaprak olan ve son on sene içinde alınmış bir pasaport

 • Ticari vize başvuru formu ve davetiye
 • Islak imzası ve tarihi olan bir dilekçe
 • 2 tane yeni çekilmiş Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • Protokol yazısı
 • Gidiş ve dönüş uçak biletleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Mesleki belgeler
 • Şirket belgeleri
 • Finansal durumu gösteren belgeler

Bu belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak vize işlemleri birimine teslim etmeniz gerekiyor. Mutlaka vize için randevunuzu almış olmanız da büyük bir önem taşır. Çünkü kurumlar vize randevusu olmadan kesinlikle hizmet vermemektedir. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken konu belgeleri teslim ederken sizlere yöneltilen sorulardır. Eğer belgeleriniz ile çelişen bir soru yanıtı verirseniz vizenizin süresi uzayabilir. Vizeyi kısa süre içerisinde almak için mutlaka sizlere sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeli ve vize belgelerinizin tamamlanması için erken bir tarihte işlemlere başlamalısınız.

 

 

 

Avusturya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Avusturya birçok açıdan ziyaret edilmek istenilen ülkeler arasında yer alır. Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya’da yaşayan akrabanız veya arkadaşınız var ise çeşitli kriterleri yerine getirerek bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Avusturya’da yaşayan akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilmek için mutlaka vize almanız gerekir. Vize işlemleri sırasında sizlerden birtakım evraklar istenir. Bu evrakları eksiksiz olarak tamamlayarak kurumlara teslim eder ve belgelerinizin onaydan geçtikten sonra vize alma şansı elde edebilirsiniz. Avustralya aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri konusunda gerekirse bu alanda uzman olan danışmanlardan da hizmet alabilirsiniz. Bu süreçte bilmeniz gerekenler ise şunlardır:

 

 • Avusturya’daki akrabalarınızı ve arkadaşlarını ziyaret etmek için ilk olarak pasaportunuzu almanız gerekir.
 • Pasaportunuzda yer alan bilgilerin güncel olması ve pasaport içerisinde en az iki tane boş yaprak olması son derece önemlidir.
 • Pasaportlar en az 6 aylık en fazla ise 10 yıllık olarak alınabilmektedir. Bu nedenle aldığınız pasaportun veya elinizde bulunan pasaportun seyahat bittikten sonra da geçerliliğini devam ettireceğinden emin olmalısınız.
 • Eğer süresi geçmiş ise pasaport ise bunun yenilenmesini işlemlere başlamadan önce gerçekleştirebilirsiniz.
 • Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de davetiye işlemidir.
 • Davetiye mektubu sizlere Avusturya’da yaşayan arkadaşınızdan veya aile bireylerinden gönderilmelidir.
 • Gönderen kişinin tüm bilgilerinin davetiye üzerinde yer alması büyük bir önem taşır. Eğer bu kişi vatandaşlığı yok ise mutlaka oturma izni olmalıdır.
 • Oturma izin belgelerinin de fotokopisi çekilerek davetiye mektubuna eklenmelidir. Davetiye mektubu kişilerin Avusturya’da yaşadıkları bölgenin belediyelerinden temin edilebilmektedir.

Bu işlemler sırasında seyahat sağlık sigortanızı 30.000 Euro teminatlı olarak yaptırmaya özen göstermelisiniz. Eğer yaşınız 18’in altında ise ailenizin veya vasi sizlere bir izin belgesi vermesi gerekir. Dilekçenize hazırlarken mutlaka orada adres bilgileri telefon bilgilerinin yer alması gerekir. Aynı zamanda dilekçenizde seyahatinizi detaylarını da yer vermeniz büyük bir önem taşır. Vize belgelerinizin tam olarak hazırlandığından emin olduktan sonra randevu tarihinde konsolosluklara giderek evraklarını teslim edebilirsiniz.

 

 

 

Avusturya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Bu vizeyi alırken en ufak bir hata vize reddine neden olabilmektedir. Vizenizi alabilmek için en çok önem vermeniz gereken kriter bu belgelerin eksiksiz hazırlanmasıdır. Belgeleriniz içerisinde kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, adres ve gittiğiniz yerde ki konaklama bilgileriniz mutlaka eksiksiz olarak yer almalıdır.

Bununla birlikte en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de vize işlemleri sırasında başvuru ücretlerinin doğru bankalara yatırılmıştır. Bankalara para yatırma yaptığınızda bankalardan bir dekont almanızda büyük bir önem taşır. Vize türüne uygun ücret yatırmak bu süreçte en önemli konular arasında yer alır.

Avusturya vize işlemleri sırasında sizlerden istenilen evrakların doğruları yansıtılan emin olmalısınız. Dilekçenizde imza olmalı ve tüm seyahat detaylarını dilekçede yer almasına özen göstermelisiniz. Daha önceden vize reddi aldıysanız bunun nedenlerini açıklamalı ve varsa eski pasaportlarını da belgeleriniz içerisinde teslim etmelisiniz. Vize işlemleri karmaşık bir süreç olduğu için bu süreçte her işlemin eksiksiz yapıldığından mutlaka emin olmalısınız.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız