Belçika Vize İşlemleri

Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belçika vize işlemleri nasıl yapılır sorusu bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken birçok detayı barındırır. Bu ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka ülkenin vize işlemleri konusundaki tüm prosedürlerini bilmeniz gerekir. Belçika ülkesi Schengen ülkeleri arasında yer alır. Birlikte bu ülkeye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahiplerinin mutlaka vize alma zorunluluğu bulunur. Ancak kişilerin hizmet, hususi, diplomatik pasaportları olan kişiler vize almak konusunda belirli muafiyetlere sahiptir.

Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatleri konusunda vize alabilme imkânına sahiptirler. Belçika vizesi alacak olan kişiler vize işlemlerini yaptırırken kısa süreli kalış ya da uzun süreli kalış olarak farklı kategorilerde yaptırmalıdırlar. Turist vizesi ticari vize aile ve arkadaş ziyareti vizesi gibi vizeler kısa süreli vize türleri arasında yer alır. Günümüzde birçok farklı vize türünün bulunması Belçika’ya seyahat edecek kişilerin de bu konuda belirli detaylara dikkat etmesini gerekli hale getirir.

Eğer Belçika’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız mutlaka vize işlemleriniz konusunda gerekli titizliği göstermelisiniz. Her türlü vize işleminde profesyonel davranmalı ve bu süreci hızlı ve sorunsuz şekilde atlatmaya özen göstermelisiniz. Vize işlemleriniz sırasında gerekli detaylara dikkat etmeniz büyük bir önem taşır. Vize almak isteyen kişilerin bu süreçte her türlü belgeyi kusursuz bir şekilde hazırlaması Belçika konsolosluklarına teslim etmesi gerekir.

 

Belçika Turistik Vize İşlemleri

Belçika turistik vize işlemleri konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken birçok önemli kriter bulunur. Vize işlemleri sırasında tüm belgelerinizin turistik vizeye uygun olması en çok dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır. Bu süreçte mutlaka vize belgelerinizin detayları hakkında güncel bilgileri araştırmanız ve güncel bilgiler doğrultusunda belge hazırlamanız gerekir. Evrak dosyanızın tamamen sizi yansıtması ve sizinle ilgili olarak en detaylı bilgileri vermesine özen göstermelisiniz. Belçika turistik vize kısa süreli vize işlemleri arasında yer alır. Bu nedenle vize işlemlerinizi yaptırmadan önce bu işlemler konusunda detaylı olarak bilgi almanız gerekir.

Belçika turistik vize işlemi sırasında gezmek istenilen yerler hakkında çok detaylı bilgiler verilmesi önem taşır. Aksi halde vize işlemleri sırasında ek belge ve bilgi talepleri ile karşılaşabilirsiniz. Vizeniz reddedildiğinde işlemleri yeniden tekrarlamak zorunda kalmanız sizlere çok ciddi bir süre kaybı olarak geri dönecektir. Bu nedenle kişilerin vize işlemleri konusunda profesyonel bir şekilde destek alması son derece önemli olabilir. Günümüzde turistik vize alınması en kolay vize türleri arasında gibi görünebilir. Ancak bu bize türünün kendine has birçok önemli prosedürü bulunmaktadır. Örneğin tur şirketi ile turistik geziye katılacaksınız mutlaka tur şirketinden bir davetiye temin etmeniz gerekir.

Aynı zamanda pasaportunuzun içerisinde 2 tane boş yaprak olmasına dikkat etmeniz büyük bir taşır. Bununla birlikte vize işlemleri sırasında başvuru formunuzu turistik vize uygun bir şekilde doldurmanız da ciddiye alınması gereken konulardandır. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de dilekçenizde mutlaka gezmek İstediğiniz tüm lokasyonları bilgisini vermelisiniz. Turistik vize işlemleri sırasında eğer önceden bir vize reddi aldıysanız mutlaka bu bize resmini nedenlerini dilekçenizde bulundurmaya özen göstermeniz gerekir.

 

 

Belçika Ticari Vize İşlemleri

Belçika ticari vize işlemleri konusunda profesyonel davranmanız büyük bir önem taşır. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken unsur vize işlemlerinde belgelerin istenilen standartları karşılamasıdır. Bu vize işlemleriniz eğer ticari vize kapsamında yaptıracaksanız mesleki ve iş bilgilerinizin tamamını bu vize dosyasında belirtmeniz gerekir. Kısa süreli bir seyahat türü olduğu için bu bize kısa kalış süreli vize kategorisinde değerlendirilmemektedir.

Ticari vize yalnızca ticari faaliyette bulunacak ya da ortaklık yapacak olan kişilerin aldığı biri bize türü değildir. Aynı zamanda konferans, seminer, bir iş araştırması ya da fuar gibi organizasyonlar için de katılım sağlayacak olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli kriter işlemler sırasında profesyonel davranmanızdır. Her türlü vize türü konusunda titizlik gösteren Belçika Konsolosluğu bu işlemler sırasında da sizlerden belli başlı evraklar isteyecektir. Ticari vize kapsamında hazırlanması gereken evraklar arasında bunları saymak mümkündür:

 • Vize işlemleriniz sırasında mutlaka pasaportunuz güncel olmalıdır.
 • Vize türüne uygun olarak başvuru formu doldurmalısınız.
 • Dilekçenizin ticari vize kapsamında yazılması son derece önemlidir.
 • Seyahat sağlık sigortanızı 30.000 Euro teminatlı olarak ve tüm seyahatinizi kapsayacak şekilde yaptırmanız gerekir.
 • Vize belgeleriniz içerisinde kimlik belgesi fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği mutlaka olmalıdır.
 • Çalışanların SGK bildirgesi ve işe giriş bildirimlerinin olması gerekir.
 • Vize işlemleri sırasında mutlaka işverenlerin kendi özel meslek belgelerini bulundurması gerekir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi ve vergi levhası belgeler arasında olmalıdır.

Bu belgeler dışında kişilerin emekli ya da evli olmalarına göre de birtakım belgeler istenebilmektedir. Belçika ticari vize işlemleri sırasında sorun yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka her türlü bilgiye araştırarak güncel bir şekilde dosyasında bulundurması gerekir. Aynı zamanda ticari vize işlemleri sırasında belgeleriniz yanında vize harçlarını da güncel olarak yatırmanız gerekir. Konsolosluklar tarafından her sene vize harçları güncellenmektedir. Bu nedenle bir önceki senenin vize harçları üzerinden harç yatırmak vize reddine neden olabilir.

Böyle durumlarda kişiler yaptıkları hatalardan dolayı kendileri sorumludur ve kurumlar yapılan yanlış ödemelerden dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmezler. Vize işlemleriniz sırasında mutlaka güncel evraklar teslim etmeli ve bankaya vize ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekontları kurumlara dosyanız içerisinde sunmalısınız. Bununla birlikte vize randevunuzu da mutlaka almış olmalı ve randevu sırasında sizlere yöneltilen sorulara bize türüne uygun bir şekilde yanıt vermelisiniz.

 

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri oldukça fazla prosedürü olan işlemlerdir. Bu ülkede bir arkadaşınız bulunuyorsa veya bir aile akrabanızı ziyaret edeceksiniz vize almanız gereklidir. Bu vize içinde aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Arkadaş ziyareti vizesinin en önemli belgesi davetiyedir. Davetiyenizi mutlaka bu ülkede yaşayan akrabalarınız ve arkadaşlarınız tarafından sizlere gönderilmiş olması gerekir.

Kişiler davetiye yaşadıkları yerdeki belediyelerden alabilirler. Davetiyeyi aldıkları zaman bu davetiyenin üzerinde kendi kimlik bilgilerinin olduğundan emin olmalıdırlar. Aynı zamanda oturma izinleri varsa oturma izinlerinin fotokopisini de mutlaka davetiyeye eklemelidirler. Bununla birlikte sizlerden istenilen standart birçok evrak bulunur. Her vize türünde istenilen standart evrakları aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında da hazırlamanız gerekir. Vize işlemleri esnasında sorunsuz bir şekilde işlem yapılabilmesi için mutlaka kriterlere uygun bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Böyle durumlarda genellikle vize sürecinin gecikmemesi için en az bir ay öncesinden bu işlemlere başlamanız ve randevunuzu almış olmanız gerekir.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin pasaportlarını yenilemeleri, eğer bir pasaportları yoksa almaları gerekir. Pasaportlar en az 6 aylık en fazla olarak ise 10 yıllık olarak alınabilir. Pasaportunuzu seyahatiniz bittikten sonra da mutlaka geçerliliğini koruyor olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 

 

Belçika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belçika vizesi almak istiyorsanız mutlaka vize türünüze en uygun şekilde evrak hazırlayarak Belçika konsolosluklarına ya da büyükelçiliğine başvurunuzu yapmanız gerekir. Bu işlemler sırasında gerekli her türlü belgenin güncel olduğundan ve sizleri tam olarak tanıttığından emin olmalısınız. Belçika vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler vize reddi almamanız açısından oldukça önemli bir kriterdir. Bu işlemler sırasında mutlaka şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Vize işlemleri sırasında belgelerinizin güncel olduğundan emin olmalı ve bu belgelerin vizenize uygun olduğunu kontrol etmelisiniz.
 • Vize işlemleri sırasında belgeleriniz de her türlü bilginin doğru olarak yer almasına özen göstermelisiniz.
 • Dilekçenizin ıslak imzalı ve tarihli olmasına dikkat etmeli ve bu dilekçenin vize türüne uygun olmasına önem vermelisiniz.
 • Belgelerinizin eksiksiz olarak hazır olduğundan emin olduktan sonra vize harçlarını yatırılmalı ve dekontu da dosyanıza eklemelisiniz.
 • Meslek ve kimlik bilgilerinizin tüm detaylarını vize dosyasında bulundurmalısınız.
 • Vize işlemleri sırasında pasaportunuzun yeterli güncelleye sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Yaşı küçük olanların aileden izin belgesi almış olması çok önemli bir kriterdir.

Tüm bu bilgiler ışığında vize başvurunuzu rahatlıkla yapabilir ve belgelerinizi kurumlara teslim edebilirsiniz. Vize işlemleri sırasında teslim ettiğiniz belgelerin durumuna göre vize alım süreci farklılık göstermektedir. Bazı vizeler 7 iş günü içerisinde verilirken bazılarının verilmesi çok daha uzun sürebilir. Bunların yanında sizlerden ek evrak talebinde de bulunulabilir.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız