Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize alması oldukça önemlidir. Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter bulunur. Her türlü vize işleminin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka kişilerin belgelerini vize türlerine göre uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Bulgaristan vizesi aldığınız zaman Hırvatistan ve Romanya’ya da vizesiz olarak girebilme şansına sahipsiniz. Ancak bu vizeyi alırken Hırvatistan ve Romanya’ya de ziyaret etmek istiyorsanız çift girişli veya çok girişli bir vize almanız gerekir. Bulgaristan vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek gerekir ise öncelikle randevu almalı ve sonra hazırlanan belgeler konsolosluklara teslim edilmelidir.

C Tipi vize türü kısa süreli vizelerdir ve içerisinde turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizelerini barındırır. Bu vize türüne başvurabilmek için mutlaka belgelerinizin güncel eksiksiz ve doğru olmasına özen göstermelisiniz. Kişiler turistik vize aldıklarında kesinlikle Bulgaristan’da ticaret amacı gütmemektedir. Bu nedenle vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunur. Her türlü vize işleminin yapılmasını da mutlaka profesyonel davranmanız gereklidir. Bununla birlikte salgın döneminde Bulgaristan’ı ziyaret etmeyi düşünen kişilerin belirli aşıları yaptırmış olması da aranan kriterler arasında yer alır. Bulgaristan vize işlemleri sırasında kişiler birçok önemli belge hazırlamak zorunda kalabilirler. Çünkü Bulgaristan’daki vize çeşitleri A, B, C ve D başlıkları altında toplanmıştır ve her bize türüne uygun olarak belge hazırlamak gerekir.

Bu süreçte vize işlemleri sırasında muafiyet konularını da bilmeniz gerekir. Kısa süreli olmak kaydı ile eğer diplomatik hizmet ve hususi pasaportlar dan birine sahipseniz bize almanıza gerek bulunmaz. Bu kişiler 90 günü geçmeyecek seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının Bulgaristan’ı ziyaret ederken mutlaka vize alması gereklidir. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur belgelerinizin mutlaka seçtiğiniz vize türüne uygun olmasıdır. Aynı zamanda vize türünün de seyahat amacınıza tutarlılık göstermesine dikkat etmelisiniz.

 

Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri

Bulgaristan turizm amacıyla çok fazla ziyaret edilen ülkeler arasında yer alır. Son derece önemli turistik bölgeleri bulunan Bulgaristan dünyanın her yerinden ziyaretçi çeker. Bu nedenle de Bulgaristan vize işlemleri konusunda biraz sıkı bir yönetim şekline sahiptir. Vize alırken mutlaka vize türünüzün detaylarını göz önünde bulundurmalısınız. Yunanistan turistik vize işlemleri sırasında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konular arasında şunlar yer alır:

 • Vize işlemlerine başlamadan önce mutlaka randevunuzu almış olmalısınız.
 • Vize işlemleri sırasında mutlaka an her türlü belgenin hazırlanmış olmasından emin olmalısınız.
 • Belgelerinizin tamamının sizi yansıttığından ve tanıdığından emin olmanız gerekir.
 • Vize işlemi yaptırırken mülakata girebileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.
 • Pasaport başvuru formu ve dilekçe gibi belgelerinizin istenilen kriterlere uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Vize ücretleri ne istenilen bankalara ve tutarlarda yatırmanız gereklidir.

Tüm bu detayları dikkate alarak turistik vize işlemlerinizi kolaylıkla yaptırma şansı elde edebilirsiniz. Günümüzde birçok kişi turistik vize işlemleri konusunda profesyonel davranmaya özen gösterse de belge eksikliği yüzünden vize reddi yaşayabilmektedir. Vize reddi almamak için hem belgelerinizin kusursuz olması hem de vize memurlarını turistik vize konusunda ikna edebilmelisiniz. Günümüzde birçok kişi Bulgaristan vize başvurusunda bulunsa da bu kişilerin belli bir kısmı vizeye alabilmektedir. Bu nedenle ne kadar kusursuz bize belgesi hazırlarsanız hazırlayın her zaman için vize reddi riski olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri

Bulgaristan ticari vize işlemleri ile bu ülkedeki ticari faaliyetlerinizi kolaylıkla yapabilme imkanı bulabilirsiniz. Sadece ticari faaliyetler değil aynı zamanda işiniz ile ilgili olan tüm organizasyonlara katılımın için de mutlaka ticari vize almanız gereklidir. Vize işlemleri sırasında ticari vize ilgilendiren tüm belgelerin dosyanızda olmasına dikkat etmelisiniz. Her türlü belge düzeninin önceden sağlanmış olmasına büyük bir özen göstermeniz gerekir. Vize işlemleri sırasında mutlaka evraklarınızın sorunsuz bir şekilde teslim edildiğinden emin olmanız gerekir.

Ticari vize işlemleri sırasında çalışanlarda işverenlerde evrak hazırlamak durumundadır. Fakat bu kişilerin standart evraklar dışında hazırlayacağı evraklar da önemli farklılıklar bulunur. Çalışan kişilerin mutlaka maaş bordroları işe başlama bildirimleri gibi resmi evrakları dosyalarında bulundurmaları gerekir. Aynı zamanda işverenlerin şirketleri ile ilgili olarak tüm belgeleri dosyalarına eklemeleri özen gösterilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Günümüzde birçok kişi vize işlemleri sırasında ciddi sorunlar yaşasa da bu konuda profesyonel destek alarak midenize alabilme imkanı bulabilirsiniz.

Vize işlemleri sırasında mutlaka evraklarınız içerisinde seyahat sağlık sigortası bulundurmalısınız. seyahat Sağlık sigortasını 30.000 Euro teminatlı olarak yaptırmalı ve tüm seyahat sürecini kapsamına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte vize evraklarınız arasında bulundurulması gereken belgeler içerisinde eski pasaportlar da yer alır. Eğer güncelliğini kaybetmiş veya yıpranmış olan pasaportlarınız varsa mutlaka bize dosyanıza eklemelisiniz.

Bununla birlikte yeni olan pasaportunuzun seyahat sonrasında da geçerliliğini devam ettirmesi büyük bir önem taşır. Güncel olmayan tüm pasaportlarınızı vize işlemi öncesinde yeniletmeli sonrasında seyahat işlemlerinizin detaylarını da belirleyerek vize işlemlerinize başlamalısınız. Vize işlemi yaptırırken gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi almış olmanız da önemli bir kriterdir.

 

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli belge detayı bulunmaktadır. Belgelerinizin aile ve arkadaş ziyareti vizesine uygunluk derecesi vize işlemi yaptırırken kişilerin en çok zorlandığı konulardan biridir. Aile ve arkadaş ziyareti genel olarak kişilerin turistik vize ile karıştırdığı bir vize türüdür. Aynı zamanda vize randevusunda sorulan sorulara da kişiler turistik vize kapsamında yanıt verdiklerinde büyük bir ihtimal ile vize reddi ile karşılaşabilmektedir. Böyle durumlarda aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken mutlaka belirli kriterleri göz önünde bulundurarak hareket etmeye özen göstermelisiniz. Vize işlemi yaptırırken mutlaka belgelerinizin vize türüne uygunluğunu sürekli olarak kontrol etmeli ve vize reddine neden olabilecek hiçbir detaya yer vermemelisiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında sizlerden istenilen belgeler şunlardır:

 • Seyahat sonrasında geçerliliğini koruyan ve içerisinde 2 tane boş yaprak bulunan bir pasaport
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi talep dilekçesi
 • Bulgaristan’da yaşayan yakınlarınız tarafından gönderilmiş olan banka dekontu
 • 30.000 Euro teminat içeren ve seyahatin tüm süresini kapsayan bir seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik fotokopisi ve biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İş yerinizden alınmış bir izin belgesi
 • Finansal durumunuzu gösteren banka dekontları
 • Emekliler için maaş dekontu
 • Çalışanlar için maaş bordrosu
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • 18 yaşının altındaki kişilerin aileden alınmış muvaffakatname

Gibi birçok belgenin hazırlanması gereklidir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör bulunur. Bu süre zarfında belgelerinizin eksiksiz olması için mutlaka önceden güncel evrak listesine sahip olmalı ve bu listeye göre evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Günümüzde birçok kişi vize işlemleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Güncel olmayan belgeleriniz ve vize türüne uygun olmayan birçok bilgi vize reddine neden olabilecek durumlar arasındadır.

 

 

Bulgaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan’ın ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler için belge detayları oldukça önemli bir konudur. Bununla birlikte gerek harçlarını uygun şekilde istenilen bankalara yatırmalıdırlar. Banka dekontu üzerinde bankanın adı ve yatırılan tutar bilgileri mutlaka olmalıdır. Bulgaristan’ı ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler için belge detayları oldukça önemli bir konudur. Bununla birlikte gerek harçların ilgili bankalara yatırılması gerekse randevunun önceden alınabilmesi dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte Bulgaristan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında çok önemli olan detaylardan birisi kişilerin başvuru formunu doldurma şeklidir.

Başvuru formunu doldururken her zaman için okunaklı bir şekilde yazmaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda sizlerden hangi dilde bu formu doldurmanız gerekiyor ise o dilde işlem yapmaya özen göstermelisiniz. Başvuru formuna ve dilekçenizi mutlaka ıslak imzalı olarak teslim etmeniz gerekir. 18 yaşının altındaki kişilerin başvuru formu ve dilekçe gibi belgelerin tamamını aile bireyleriyle veya vasileri olan kişiler ile hazırlaması gerekir.

Vize işlemleri konusunda kişilerin finansal durumlarının yeterlilik göstermesi büyük bir önem taşır. Aynı zamanda vize reddi almak istemiyorsanız mutlaka çalıştığınız kurumlardan izin belgesi almalı ve Türkiye’de bulunan taşınmazların ve araçlarınızın tapularını da vize dosyasına eklemelisiniz. Bir diğer önemli detay da uçak gidiş ve dönüş biletlerinizin önceden alınmış olmasının gerekliliğidir.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız