Estonya Vize İşlemleri

 

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya Türkiye’den oldukça fazla ziyaretçi alan ülkeler arasında yer alıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri arasında bulunan ve başkenti Tallinn olan Estonya hem turistik hem de ticari açılardan oldukça fazla ziyaret ediliyor. Kişilerin Estonya’yı ziyaretleri sırasında dikkat etmeleri gereken birçok unsur bulunuyor. Estonya turizm açısından çok tercih edilen ve ziyaret edilen ülkeler arasında yer alır. Bununla birlikte bu ülkede ticaret yapan ailesi ve arkadaş çevresi bulunan kişilerde bulunmaktadır. Estonya vizesi nasıl alınır sorusu da bu bakımdan büyük bir önem taşır.

Eğer Estonya vizesi almak isterseniz mutlaka gerekli belgeleri hazırlamanız gerekir. Estonya vize işlemleri sırasında muafiyetiniz olup olmadığını da öğrenmeniz sizlere zaman kazandırır. Estonya bordo pasaportu olan her ziyaretçisinden mutlaka vize talebinde bulunmaktadır. Bununla birlikte yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerine 90 gün geçmeyecek seyahatleri için vize almaları gerekmiyor. Bu kişiler vize işlemlerinden 180 gün içerisinde yalnızca 90 gün için muaf tutulmaktadırlar. Ancak 90 günü geçen bir seyahat gerçekleştirmek durumunda kalırlarsa mutlaka vize almak zorundadırlar. Turistik ticari aile ve arkadaş ziyarete vizeleri kısa süreli vize türleri içerisinde yer aldığı için mutlaka C tipi vizeye başvurulması gerekir.

Hemen herkesin bu vize işlemleri sırasında hazırlaması gereken önemli evrak detayları bulunur. Hazırlayacağınız evrakların kişisel bilgilerinizi, adres bilgilerinizi, iletişim ve pasaport bilgilerinizi içermesi gerekir. Bununla birlikte seyahat ürününüze uygun olması da en çok önem vermeniz gereken detaylar arasında yer alır. Belgelerinizi hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de vize türünüzü çok iyi bir şekilde belirlemektir. Kişiler genellikle turistik vize ile aile ve arkadaş ziyareti vizesini birbirine karıştırabiliyor. Bu nedenle de işlemleri sırasında mutlaka evraklarınızın vize türüne uygunluğunun önceden belirlenmesine dikkat etmelisiniz.

 

 

Estonya Turistik Vize İşlemleri

Estonya turistik vize işlemleri sırasında özellikle dikkat etmeniz gereken birçok önemli vize ayrıntısı bulunur. Turistik vize kişilerin Estonya’daki tarihi ve doğal güzellikleri görmek için başvurduğu bir vize türüdür. Turla gitmek isteyen kişilerin ya da bireysel olarak gidecek olanların mutlaka vize alması gerekir. Özellikle bordo pasaport sahibi olan kişiler ne kadar kalmak isterlerse istesinler mutlaka vize almak zorundadırlar. Turistik vize kısa süreli bir vize türüdür. Bu nedenle kişiler 90 günden fazla bu ülkede turistik vize ile kalabilme hakkına sahip değildir.

90 günü geçmesine rağmen hala ülkenize dönmemişseniz ve bu durum yetkililer tarafından anlaşılırsa cezai bir işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında oldukça önemli birçok detay bulunur. Belgelerinizin eksiksiz hazırlanmasında dikkat etmeniz büyük bir önem taşır. Turistik vize işlemlerinde her türlü evrakın turistik vize türüne uygun olması gerekir. Bunun yanında başvuru belgesinde kimlik bilgileriniz, adres bilgileriniz, iletişim ve pasaport ile ilgili tüm bilgilerin detaylı olarak yer almasına dikkat etmelisiniz. Eğer turistik seyahatinizi bir sponsor aracılığı ile gerçekleştirecekseniz mutlaka bu sponsorun bilgilerini ve evraklarını da dosyanızda bulundurmalısınız. Turistik vize işlemleri sırasında turla ülkeye gidecek olan kişiler davetiyelerini tur şirketleri aracılığı ile alabilirler.

Vize belgelerinizin hazırlanması sırasında birçok önemli faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Dilekçenize hazırlarken mutlaka dilekçede Estonya’da gezmek istediğiniz yerleri tek tek belirtmelisiniz. Onunla birlikte daha önce bir Estonya vize reddi aldıysanız bunun nedenlerini de yazmanız büyük bir önem taşır. Pasaport bilgilerinizi seyahat gidiş ve dönüş tarihlerinizi dilekçenizde belirterek niyetinizin tam olarak turizm amaçlı olduğunu detaylı bir şekilde dilekçenizde yazmalısınız. Bunun yanında başvuru formunuzda da yer alan bilgilerin dilekçemizi desteklemesi büyük bir önem taşır. Hemen herkes bu belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırladığın da vize işlemlerinde sorunsuz olarak hareket edebilmektedir.

 

Estonya Ticari Vize İşlemleri

Estonya ticari vize işlemleri konusunda dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunur. Vize işlemlerinizi yaptırırken mutlaka belirtilen noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Vize memurlarının ticari vize işlemleri sırasında oldukça titiz davrandığını bilmelisiniz. Bir iş kuracaksanız ya da bir ortaklık imzalanacaksa evraklarınızın ticari vize kapsamında olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda iş projenizin tüm detaylarını da vize memurlarına sunmalısınız. İşinizle ilgili detaylardan bahsetmeli ve memurun ticari vize konusunda ikna olmasını sağlamalısınız.

Ticari vize işlemleri fuar ve konferans gibi organizasyonlar için de başvurulan bir vize türüdür. Bu nedenle mutlaka kişilerin ticari vize davetiyesi alması gerekir. Bu davetiye Estonya’daki organizasyonlar tarafından kişilere gönderilir. Bu vizeyi eğer bir şirket çalışanı almak istiyorsa şirketi ile ilgili ve işveren bilgilerini vize dosyasında detaylı olarak belirtilmelidir. Bunun yanında vize evraklarının içerisinde maaş bordrosu gibi belgelere de yer vermesi büyük bir önem taşır.

Eğer şirket sahibiyseniz mutlaka Ticaret Sicil Kaydı, vergi levhası gibi evrakların vize dosyasında olmasına önem vermelisiniz. Her türlü vize belgesinin eksiksiz tamamlandığından emin olmanız bu süreçte oldukça önemli konulardan biridir. Vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra her türlü belgenin tek bir dosya halinde olmasına dikkat etmelisiniz. Vize ücretlerini de ticari vize kapsamında yatırmalı ve ilgili bankadan ücretinin yatırıldığını gösteren bir dekont almalısınız. Dekontu da dosyaya ekledikten sonra randevu tarihinde ilgili yerlere teslimini gerçekleştimelisiniz.

 

 

Estonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Estonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri için mutlaka bu ülkeden size bir davetiye gönderilmesi gerekir. Davetiyeyi Estonya’da yaşayan aile üyeleriniz ya da arkadaşınız yaşadıkları yerin belediyesinden alabilir. Davetiyenin üzerinde gönder kişinin adı soyadı adresi telefon numarası gibi bilgilerin olması gerekir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken husus davetiyenin oturum izni ile birlikte gönderilmiştir. Eğer size davetiyeyi gönderen kişi oranın bir vatandaşı değilse oturum izni ile Estonya’da yaşıyorsa oturum iznini mutlaka davetiyeye eklemesi gerekir. Böylelikle kısa sürede vize işlemlerinizi tamamlayabilme şansı bulabilirsiniz. Estonya vizesi almak isterseniz mutlaka vize türünün önceden belirlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda vize işlemi yaptırırken her türlü belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Seyahatinizin tarihinden en az bir ay önce randevu işleminizi almış olmalı ve evrak hazırlamaya başlamış olmalısınız. Evraklar içerisinde en önemli belge pasaporttur. Pasaportunuzun son 10 sene içerisinde alınmış olması, okunabiliyor olması ve içinde iki tane de boş yaprak bulunması önemli bir kriterdir. Seyahatten sonra geçerli olması da pasaporta aranan önemli özelliklerden biridir. Başvuru formunuzu detaylı bir şekilde doldurmalısınız. Bu formda mutlaka belirli bilgilerin mutlaka olması gerekir. Formu doldururken kimlik bilgilerinizin güncel bir şekilde formda yer almasını sağlamalısınız. İletişim bilgilerini seyahat gidiş ve dönüş tarihleriniz pasaport ve sponsor bilgilerinizde başvuru formunda olması gerekenler arasında yer alır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur davetiyenizdir. Davetiyenizde ne kadar süre kalacağınızı nerede kalacağınızı ve sizleri kimin davet ettiğini mutlaka belirtmelisiniz. Sonrasında diğer standart evraklarınızı da hazırlayarak bankaya yatırılması gereken ücretleri yatırıp evraklarınızı teslim etmelisiniz. Kısa süre içerisinde evraklarınızı tamamlamış olarak randevunuza gidebilirsiniz. Randevu sırasında sizlere sorulara da mutlaka evre elinizdeki evraklar açısından yanıt vermelisiniz. Tekrar ülkenize dönmeniz konusunda sebepleriniz olduğunu da belirttiğiniz takdirde vize memurlarını daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz.

 

Estonya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estonya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemli konulardır. Vize belgelerinizi hazırlarken mutlaka seyahat amacınızı göz önünde bulundurmalısınız. Randevunuza hiçbir şekilde geç kalmamalı ve randevu sırasında eksik belge vermemelisiniz. Belgelerinizi teslim ederken her türlü evrakın tam olduğundan emin olmalısınız. Evraklarınızı hazırladığınız zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli unsur vize randevusunda bu evrakların teslimidir.

Size sorular sorduklarında mutlaka ülkenize geri döneceğinizi beyan ederek yanıtlar vermelisiniz. Aksi halde vize memurunu ikna edemeyebilirsiniz. Estonya son derece güzel ülkelerden birisi olduğu için turistik ziyaretler oldukça sık bir şekilde gerçekleştirilir. Bu nedenle kişiler en çok turistik vize ile aile ziyareti vizesini karıştırabilir. Bu süreçte evraklarınız işlemden geri dönerse veya vize reddi alırsanız vize harçlarınızı geri alabilme imkanınız olmaz.

Hem belgelerinizi doğru bir şekilde hazırlamalı hem de vize türüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Günümüzde Estonya vize işlemlerini yaptıran kişilerin birçok konuda zorlandığı söylenebilir. Eğer vizenizi acil olarak almanız gerekiyorsa bireysel bir işlem yaptırmaktan ziyade profesyonel olan bir danışmanlık şirketinden yardım alabilirsiniz. Böylelikle vizenizi çok daha kolay bir şekilde alabilme imkanı bulabilirsiniz. Vize belgelerinizi randevuda tam bir dosya halinde teslim ederseniz sorunsuz alabilirsiniz.

 

 

 

Call Now ButtonHemen Arayınız