Etiyopya Vize İşlemleri

  

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Doğu Afrika ülkelerinden birisi olan Etiyopya gelen ziyaretçilerden vize isteyen bir ülkedir. Başkenti AddisAbaba olan bu ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlarının vize işlemlerinde son derece titiz davranması gerekiyor. Vize işlemleri sırasında kişilerin mutlaka vize türüne uygun bir şekilde belge hazırlaması önemlidir. Etiyopya vizeleri üç temel gruba ayrılır. Bunlar turistik vizeler, ticari vizeler ve özel amaçlı vizeler. Yani aile ve arkadaş ziyareti gibi vizeler özel amaçlı vizeler arasında yer almaktadır. Vize işlemleri sırasında hem belgelerin güncel olması hem de gereken her türden detayı içermesi gerekir. Etiyopya vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt vermek gerekirse dikkat etmeniz gereken çok fazla detay bulunur. Bu süreçte vize alırken mutlaka şu noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Vize evraklarının vize türüne uygun olması önemlidir.
 • Pasaportun güncel olması gerekiyor. İçerisinde iki tane de boş sayfa olmalıdır.
 • Etiyopya vizesi kapıda alınan bir vize değildir.
 • Elektronik vize uygulaması bulunmaktadır.
 • Gerekli tüm belgeler konsolosluklara ya da yetkilendirilen vize merkezlerine teslim edilmelidir.
 • Vize işlemleri sırasında seyahat gidiş ve dönüş biletleri alınmış olmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları yapılmış olmalıdır.
 • Yaşı küçükler için aileden izin belgesi alınmış olmalıdır.
 • Yapılması gereken tüm aşıları önceden yaptırmalısınız.
 • Seyahat sağlık sigortanızın istenilen standartlarda olmasına özen göstermelisiniz.

Etiyopya vize işlemleri sırasında kişilerin difteri, hepatit A, tifo, hepatit B, tetanos, kolera gibi aşıları yaptırmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilen konulardır. Kişiler çalışan, evli, işveren, emekli, öğrenci olmalarına göre farklı evraklar hazırlamak durumundadırlar. Aynı zamanda vize ücretlerinin mutlaka vize türüne uygun bir şekilde yatırılması da gerekir.

Kurumların yoğunluk derecesine göre vize işlemlerinde gecikmeler meydana gelebilir. Bu nedenle tüm vize işlemlerine 1 ay önceden başlamanız gerekiyor. Belgeleriniz eksik görülürse ya da herhangi bir hata olursa direkt vize reddiyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu nedenle kişilerin vize işlemlerinde titiz davranması gerekiyor. Belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak kurumlara seyahatten 15 gün öncesinden teslim etmeniz gerekiyor. Bu sürede geç kalmak seyahat tarihlerinin de gecikmesine neden olabilecektir.

 

Etiyopya Turistik Vize İşlemleri

Etiyopya turistik vize işlemleri yaptırarak bu ülkeye turist olarak ziyaretlerde bulunabilirsiniz. Turistik vizeye uygun olarak hazırlanması gereken birçok evrak türü bulunuyor. Bununla birlikte vize işlemlerinin gecikmemesi için seyahatten bir ay önce turistik vize işlemlerine başlamanız önerilen konular arasında yer alıyor. Bu vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken önemli birçok detay bulunuyor. Kişilerin vize belgelerini hazırlaması bu süreçte önemli olurken evrakların vize türüne uygun olması oldukça önemlidir. Vize işlemleri sırasında sizlerden şu belgeler istenilmektedir:

 • Güncelliğini koruyan bir pasaport
 • 3,5×4,5 cm ölçülerinde ön cepheden çekilen ve arka fonu beyaz olan bir tane Biyometrik fotoğraf
 • İngilizce olarak doldurulmuş vize başvuru formu
 • Başvuru dilekçesi
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Pasaportun iç yapraklarının fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortaları
 • Kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • Yaşı küçük olanların ailelerinden aldıkları izin belgesi
 • Öğrencilerin okullarından alacakları öğrenci belgesi
 • Çalışanların iş yerinden izin belgesi
 • Emeklilerin son 3 aylık maaş bordroları
 • çalışanların maaş bordroları
 • Son 3 aylık banka dökümleri
 • Vize ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekont

Bu işlemler sırasında belgelerin güncel ve tam olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Turistik vizeye ilk defa başvuru yapıyorsanız bu vizeyi en fazla 1 aylık alabilirsiniz. Daha sonraki başvurularda ise 3 ya da 6 aylık olarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda 1 yıllık ve çok girişli vize de alabilirsiniz. Vize süresini geçirmemeniz çok dikkat etmeniz gereken bir konu. Çünkü vize süreniz dolmasına rağmen ülkede kalmaya devam ederseniz 20 dolar ceza ödemeniz gerekiyor. Eğer vizesiz olarak 14 gün kalırsanız hakkınızda mahkeme kararı da çıkabilir. Bu nedenle vize işlemleri sırasında mutlaka gereken hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Belgeleri tamamlandıktan sonra Etiyopya konsolosluklarına belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Vize işlemleri sırasında başvuru dilekçenizde nereleri gezmek istediğinizi mutlaka detaylı olarak yazın. Aynı zamanda ıslak imzalı bir dilekçe vermek de önemli detaylar arasında yer alıyor. Bunların yanında başvuru dilekçesi başvuran kişinin şahsi el yazısı ile yazılması da önemli kriterlerden biridir. Otel rezervasyonlarınızın yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Etiyopya Ticari Vize İşlemleri

Ticari vize işlemleri bir başka ülkede ticari faaliyette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. İş anlaşmaları, ortaklıklar, seminer ve konferanslar, fuar organizasyonları gibi etkinlikler için de bu vize türüne başvurmak gerekiyor. Belgelerinizin eksiksiz olması, güncel olması, tek bir dosya halinde sunulması en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Etiyopya ticari vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur bulunuyor. Bu belgelerin tamamının gerekli her türlü kritere uygun olarak hazırlanmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Seyahat tarihinden önce vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için vize işlemlerine erken bir tarihte başlamanız gerekiyor. Bu nedenle belgelerinizi hazırlamadan önce belli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu işlemler sırasında mutlaka evraklarınızın ticari vize kategorisine uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Belgeler içerisinde çalışan ve işveren olmanıza göre farklı evraklar olabilir. Bu belgeleri hazırlarken iş yerinden gerekli izinler çalışanlar tarafından alınmalıdır. Aynı zamanda ticari vize davetiyesinin mutlaka şirketin antetli kağıdına yazılmış ve şirket kaşesinin vurulmuş olması gerekiyor. İşverenlerin şirket belgelerinin tamamını bu süreçte sunması da büyük önem taşımaktadır. Ticari vize işlemleri esnasında dilekçede seyahat amacının tüm detaylarının yer almasına da özen göstermelisiniz. Belgelerinizi eksiksiz olarak hazırlamanız büyük bir önem taşıyor. Bu süreçte gerekirse profesyonel vize hizmetlerine de başvurmanız mümkündür.

 

Etiyopya Aile ve Arkadaşlık Vize İşlemleri

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri yaptıracak olan kişilerin vize sürecinin başlatmadan önce ilk olarak davetiyenin gelmiş olması gerekir. Etiyopya’da yaşayan akrabalarınızın mutlaka sizlere oradan alınmış bir davetiyeyi göndermesi gerekir. Davetiye Üzerinde kimlik bilgileri adres ve iletişim bilgileri yanında varsa oturum izinlerinin fotokopilerini de bulunması oldukça önemlidir. Vize işlemleri sırasında belgelerinizde eksiklik olması halinde ek belge talebinde bulunulabilir. Aynı zamanda aile ve arkadaş ziyareti vizesini kesinlikle turistik vize ile karıştırmamalısınız. Bu süreçte en çok karıştırılan konu turistik vize işlemleri olmaktadır.

Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayarak ilgili yerlere teslim ettikten sonra belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Eğer seyahatiniz acil ise mutlaka vize işlemlerinizi önce bitirmiş olmalısınız. Çünkü konsolosluklar büyükelçilikler ve yetkilendirilmiş vize kurumları resmi tatillerde hafta sonlarında ve dini bayramlarda hizmet vermemektedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de belgelerinde konaklama bilgisinin yer almasıdır. Otelde veya bir evde konaklayacaksanız mutlaka dilekçenize ve başvuru formunda bunu belirtmelisiniz.

Uçak gidiş ve dönüş rezervasyonlarınızı da önceden yapılmış olması aile ve arkadaş ziyareti vizesi açısından büyük bir önem taşır. Bu süreçte evraklarınızda bir eksiklik olursa ek belge talebi ile vize sürecinde ciddi bir uzamaya neden olabilirsiniz. Bununla birlikte konsoloslukların yoğun olması durumunda vize işlemleriniz iptal de edilebilir. Vize işlemleriniz iptal edildiği takdirde itiraz hakkınız bulunuyor. Belli itiraz süresi içerisinde dilekçe hazırlayarak vizenizin neden itiraz edildiğine dair bir dilekçe verebilirsiniz. Bu süreçte zaman kaybetmemek için mutlaka evraklarınızı yeniden hazırlayarak başvurunuzu tekrar etmelisiniz. Vize reddi eğer geri çekilmez ise yeniden vize işlemi yaptırmanız gerekirse harç bedellerini de yeniden ödemeniz gerekiyor.

 

Etiyopya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etiyopya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda vize sürecinde herhangi bir sorun yaşamadan bu süreci tamamlayabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında ilk olarak pasaportunuzu almış olmalısınız. Eğer bir pasaportunuz varsa içerisinde iki tane boş yaprak olmasına dikkat etmelisiniz. Belgelerinizi eksiksiz olarak tamamladıktan sonra vize evraklarınızın diğerlerini hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Vize belgelerinizin hazırlanması sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur belgelerinizin güncel olmasıdır. Güncel olmayan belgeler vize başvurusunu gerçekleştirdiğinizde büyük ihtimalle işlemden geri döner. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de davetiyedir.

Eğer karşı tarafın göndermesi gereken bir davetiye varsa ve elinize geçmemişse vize işlemlerinizi tamamlayamazsınız. Ticari vize de ve aile ve arkadaş ziyaretinde davetiye son derece önemlidir. Bir diğer unsur ise vize başvuru formunun İngilizce ve el yazısı ile doldurulmasıdır. Bununla birlikte vize başvuru formunda her türlü bilginin yer aldığından mutlaka Emin olmalısınız.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız