Finlandiya Vize İşlemleri

 

Finlandiya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır

Finlandiya Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Baltık Denizi’nin kıyısında yer alan Finlandiya ülkesi İskandinav Yarımadası’nda bulunan önemli ülkeler arasında yer alır. Başkenti Helsinki olan ülkenin birçok ülkeden ziyaretçisi bulunur. Finlandiya vize işlemleri konusunda titizlik gösteren ülkeler arasında yer alır. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen bordo pasaport mensuplarının mutlaka vize alması şartı bulunur. Bununla birlikte diplomatik, hususi, hizmet pasaportu olan kişilerin 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri konusunda muafiyet hakları bulunur. Ancak 90 günden fazla kalmak zorunda olan kişilerin mutlaka oturum iznine başvurması gerekir. Finlandiya vize işlemleri nasıl yapılır sorusu vize alacak kişilerin mutlaka yanıtını bilmesi gereken sorular arasında yer almaktadır.

Finlandiya’ya turistik, aile ve arkadaş ziyareti, ticari amaçlarla vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu vize işlemleri sırasında her vize kategorisine uygun olarak belge hazırlanması şartı bulunur. Belgelerinizi hazırladıktan sonra kısa süre içerisinde teslimini yapmalı ve seyahat öncesinde tüm işlemlerinizi tamamlamalısınız. Finlandiya vize işlemleri sırasında belgelerinizi konsolosluklara ve büyükelçiliğe teslim edebilirsiniz. Aynı zamanda konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine de belge teslimi yapabilirsiniz. Turistik amaçlarla çok fazla ziyaret edilen Finlandiya’ya ticari amaçlarla seyahat gerçekleştireceksiniz belgelerinizin bize türüne uygun olmasına dikkat etmeniz büyük bir önem taşır.

Günümüzde birçok kişi vize işlemleri sırasında sorun yaşayabiliyor. Böyle durumlarda mutlaka güncel vize evrakları hakkında bilgi edilmeli ve bu evrakların da kusursuz bir şekilde hazırlandığından emin olmalısınız. Vize belgelerinizi teslim etmeden önce detaylı olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Finlandiya vize işlemlerini yaptırabilmek için ilk olarak elektronik ortamlardan randevu işleminizi de almanız gerekiyor. Randevu tarihini önceden almak seyahatin gecikmemesi açısından önemli bir detaydır. Başvuru formunu da doldurduktan sonra çıktı almalı ve sonrasında diplomatik temsilciliklere vize randevu gününde teslim etmelisiniz. Vizenin bir sonuca bağlanması teslim ettiğiniz vize dosyasının niteliğine göre farklılık gösterebilmektedir. Eksik belge durumunda ek olarak evrak talep edilmesi ve bunların temin edilerek kurumlara teslim edilmemesi vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

 

Finlandiya Turistik Vize İşlemleri

Finlandiya turistik vize işlemleri sırasında kişilerin bu vize türüne uygun olarak çok detaylı bir evrak hazırlaması gerekir. Turistik vize için standart belgeler yanında kişiler medeni hallerine, emeklilik durumlarına, çalışma durumlarına, öğrencilik durumlarına ve yaş durumlarına göre çeşitli özel belgeleri de dosyalarına eklemek durumundadırlar. Vize belgeleri hazırlama aşamasında bu evrakların içerdiği bilgilerin size ait olması ve güncel olması son derece önemli kriterler arasında yer alır. Belgelerinizin sorunsuz bir şekilde hazırlandığından emin olmak isterseniz mutlaka vize işlemleri sırasında gerekli kriterlerin yapılmasına özen göstermelisiniz. Belgelerin hazırlanması sırasında mutlaka tüm detayları içermesi büyük bir önem taşımaktadır. Finlandiya turistik vize işlemleri sırasında hazırlamanız gereken evraklar arasında şunlar sayılabilir:

 • Finlandiya turistik vize başvuru formu
 • Finlandiya vize talep dilekçesi
 • Finlandiya turistik vize davetiyesi
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Şirket çalışanıysanız işyerinizden izin belgesi
 • Emeklilerin maaş bordroları
 • Banka hesaplarınızın son 3 aylık hesap dökümü
 • 18 yaşın altındakiler için aileden izin belgesi

Gibi belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması son derece önemlidir. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar bulunur. Bu bize belgelerinin tamamlanması ve randevu zamanında kurumlara teslim edilmesi gerekir nokta vize işlemleri için hafta içinde hizmet almanız gerekir. Çünkü Finlandiya konsoloslukları büyükelçilik ve yetkili vize merkezleri hafta sonlarında hizmet vermemektedir. Bununla birlikte yılbaşı ve dini milli bayramlarda da kurumlar tatildir. Tatil süreçleri de göz önünde bulundurularak vize işlemlerinizi erken bir tarihte başlamanız önerilen konular arasında yer alır.

 

Finlandiya Ticari Vize İşlemleri

Finlandiya ticari vize işlemleri genellikle kişilerin iş nedeni ile başvuru yaptıkları vize türlerinden biridir. Bu vize işleminin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için ticari vizenin gerektirdiği her türlü prosedürü yerine getirmeniz gerekir. Ticari vize aynı zamanda seminer konferans fuar ve çeşitli araştırma işlemleri içinde başvuru yapabilmektesiniz. İş ile ilgili olarak yapılacak tüm seyahatlerde ticari vize başvuru oldukça önemli bir konudur. Ticari vize işlemlerine başvurunuzu yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken oldukça önemli kriterler bulunur. Bu süreçte eğer vize muafiyetinin var ise bu muafiyet süresine iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu işlemler sırasında tüm belgelerinizin ticari vizeyi desteklemesine dikkat etmelisiniz. Ticari vize alırken belgelerinizin eksiksiz olması oldukça önemli detaylar arasında yer alır. Bu işlemlerde her türlü belgenin tam olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Finlandiya ticari vize işlemleri sırasında hazırlayacağınız belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Vize başvuru formu ve dilekçesi
 • Ticari davetiye
 • Güncel bir pasaport
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat gidiş ve dönüş biletleri
 • Otel rezervasyonları
 • Emekliyseniz emeklilik maaş bordrosu
 • Çalışanların meslek belgeleri

Gibi birçok belge türünün eksiksiz olarak hazırlanarak dosyaya eklenmesi gerekiyor. Başvuru formunun mutlaka online ortamlarda hazırlanması gerekiyor. Belgelerinizin tamamının eksiksiz olması bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Bunun yanında ticari vizeyi tam olarak yansıtması da önemli bir dikkat gerektiren konular arasındadır. Başvuru formunu doldurduktan sonra vize talep dilekçesini şirketin antetli kağıdına yazarak imzalamalısınız. Eğer siz bir şirket çalışanıysanız işyerinizin de durumdan haberdar olduğunu gösteren bir izin belgesi almış olmanız gerekiyor. İşveren olan kişilerin belgeleri de çalışanların belgelerinden farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle evrak hazırlama sürecinde mutlaka her detayı göz önünde bulundurmanız büyük bir önem taşımaktadır.

 

 

Finlandiya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Finlandiya’da yaşayan aile üyelerini ziyaret etmek isterseniz mutlaka aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız gerekir. Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında birçok önemli belgenin detaylı olarak hazırlanması gerekir. Bu belgeleri hazırlarken aile üyeleriniz ile arkadaşlarınızın Finlandiya’dan göndermesi gereken birçok belge bulunur. Vize belgeleri üzerinde mutlaka istenilen belgelerin detaylı olarak yer alması gerekir. Finlandiya vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli unsur bulunur. Belgelerinizin kusursuz olması için gerekirse profesyonel bir vize danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Vize işlemleri sırasında davetiye en önemli belgelerden biridir. Davetiyenin mutlaka Finlandiya’da yaşayan akrabalarınız veya arkadaşınız tarafından gönderilmesi gerekir. Bu davetiyenin aile ve arkadaş ziyaretine uygun olması büyük bir önem taşır. Vize işlemi sırasında davetiyenin eksik bilgi içermesi ve kişilerin oturum izinlerinin bulunmaması vize reddi ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacağınız zaman davetiye ilk olarak hazırlanması gereken belgelerdendir. Sonrasında pasaport işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Eğer bir pasaportunuz yok ise 6 ay ile 10 yıllık süreç arasında pasaport alabilirsiniz.

Eğer pasaportunuz varsa seyahat sonrasında da geçerliliğine en az 3 ay devam ettirilmesi gerektiğine dikkat etmelisiniz. Vize belgeleriniz içerisinde en önemli evrak detaylarından bir diğeri de başvuru formudur. Başvuru formunda yer alan bilgilerin aile ve arkadaş ziyaretine uygun olarak doldurulması gerekir. Bu belgenin istenilen dilde doldurulması ve tüm bilgilerin büyük harfle okunaklı bir şekilde yazılması gerekir. Online olarak doldurduğunuz belgeyi imzalayarak teslim etmeniz de önemli bir detaydır.

Vize talep dilekçesi bizde de kimleri ziyaret edeceğiniz de adres ve telefon bilgilerinizi bulunmasına dikkat etmelisiniz. Belgelerinizi teslim etmeden önce detaylı olarak bakmanız gereken bir diğer işlem ise para yatırma konusudur. Vize işlemleri öncesinde mutlaka dekont alarak bir para yatırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Para yatırma işlemleri konusundaki miktar ve banka bilgisi her sene güncellenebilmektedir. Sonrasında randevu zamanında belgelerinizi Finlandiya konsolosluklarına ya da büyükelçiliğine teslim edebilirsiniz.

 

Finlandiya Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Finlandiya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte vize işlemleri konusunda birtakım sorunlar yaşayabilmeniz mümkündür. Vize reddi ile karşılaşan kişilerin mutlaka yeniden evrak hazırlamaya başlamadan önce vize reddi itiraz dilekçesi hazırlayarak kurumlara başvurmalıyız ve neden vize reddi aldıklarını öğrenmelidirler. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanmamış ise mutlaka yeniden belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve para yatırma işlemlerinizi detaylı olarak gerçekleştirmelisiniz.

Başvuru formu dilekçe ve davetiye gibi belgelerin bilgi açısından tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunlara ek olarak vize türünüz aile ve arkadaş ziyareti vizesi ise turistik vize alıyormuş gibi davranmalısınız. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de pasaportunuzun süresidir. Eğer pasaportunuzun süresi yeterli değil ise pasaportunuzu güncellemeniz gerekir. Eski pasaportlarına vize dosyasına koymanın son derece önemli bir konudur.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız