Hırvatistan Vize İşlemleri

 

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan vizesi nasıl alınır sorusu bu ülkeye seyahat edecek olan kişilerin yanıtını bilmesi gereken bir sorudur. Vize işlemleri konusunda Hırvatistan en titiz ülkeler arasında önemli bir yere sahip denilebilir. Hırvatistan Orta Avrupa, Akdeniz ve Balkanların kesiştiği bir yerde bulunmaktadır. 1000’den fazla adaya sahip olan bir yüzölçümüne sahiptir. Hırvatistan ülkesinin başkenti Zagrep’tir. Birçok ülkeden turist akınına uğrayan ülkeye aynı zamanda farklı amaçlarla da seyahat eden kişiler bulunuyor. Eğer Hırvatistan ülkesini ziyaret edecekseniz mutlaka vize işlemleri ve muafiyetler konusunda detaylı olarak bilgi edinmelisiniz. Hırvatistan umuma mahsus pasaport hamillerinden mutlaka vize talebinde bulunmaktadır. Bunun yanında Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaportu olan kişilerin 180 gün içerisinde 90 günden daha fazla olmayacak seyahatleri için vize muafiyetleri bulunuyor.

Hırvatistan vize işlemleri sırasında hemen her türden belgenizi tam olarak hazırlamanız gerekiyor. Ancak eğer önceden alınmış güncel bir Schengen vizeniz var ise bu vize işlemlerini yaptırmadan Hırvatistan ülkesine giriş yapabilirsiniz. Fakat Hırvatistan vizesi aldığınızda Schengen ülkelerine gidebilme imkanınız bulunmamaktadır. Bu durum Hırvatistan’ın bir Schengen ülkesi olmamasından kaynaklanan bir durumdur. Ülkeye girebilmek için vize işlemlerinizi son derece titiz bir şekilde yaptırmanız gerekiyor. Bu süreçte belgelerin güncel, doğru, eksiksiz ve vize türüne uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Hırvatistan vize türleri içerisinde birçok alternatiften bahsetmek mümkün olabilir. Bu süreçte en çok başvuru yapılan vize türleri arasında aile ve arkadaş ziyareti vizesi, turistik ve ticari vizelerdir. Bu vize türlerinin her birinin kendine göre bir belge hazırlama süreci bulunuyor. Kişiler belgeleri uygun bir şekilde hazırlayarak ilgili yerlere teslim ediyor. Hırvatistan konsoloslukları ve yetkilendirilen vize merkezlerine belgeleri teslim ederek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda Hırvatistan büyükelçiliği de bu alanda sizlere hizmet vermektedir.

Hırvatistan vize işlemi yaptıracağınız zaman mutlaka seyahatlerinize en az 1 ay öncesinden başlamanız gerekiyor. 3 ay öncesinden başlamak ise vizenizi daha kolay bir şekilde almanız için sizlere yeterli bir zaman vermektedir. Çünkü belge eksik olursa ya da hatalı olursa bu süreçte dikkatli davranmanız büyük bir önem taşır.

 

Hırvatistan Turistik Vize

Hırvatistan turistik vize işlemleri kişilerin titizlikle hareket etmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte mutlaka vize belgelerinin eksiksiz olmasına ve turistik vizeye uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belgelerinizin ilgili kurumlara teslim edilmesinden sonra bekleme süreci geçireceğiniz için erken bir tarihte mutlaka belge hazırlamaya başlamanız büyük bir önem taşımaktadır. Hırvatistan turistik vize işlemleri sırasında istenilen belgeler arasında şunlara yer verilmektedir:

 • Pasaport
 • Hırvatistan turistik vize başvuru formu
 • Hırvatistan vize talep dilekçesi
 • 3*5x 5*5 ölçülerinde iki tane Biyometrik fotoğraf
 • Banka hesap dökümü
 • Finansal durumunuza ait olan tapu ve ruhsatlar
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • Konaklama rezervasyon belgeleri
 • Uçak gidiş ve dönüşü gösteren belge
 • 30 bin Euro teminat içeren seyahat sağlık sigortası
 • 18 yaşın altındakiler için aileden izin belgesi
 • Öğrenciler için okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Emekli ve çalışanların maaş bordroları

Gibi çok kapsamlı olan bir belge süreci bulunuyor. Bu belgelerin tamamı standart belgelerdir. Belgelerin içerisinde kişisel durumunuza ait olan özel belgeleri de bulundurmanız gereklidir. Örneğin evliyseniz evlenme cüzdanınızı mutlaka yanınızda götürmeniz gerekiyor. Vize randevusu sırasında olası bir belge talebinde bulunulursa mutlaka en kısa süre içerisinde bu vize belgesini hazırlayarak teslim etmeye özen göstermelisiniz.

Turistik vize işlemleri sırasında en çok üzerinde durulan konu belgelerin eksiksiz hazırlanarak yetkili kurumlara seyahat öncesinde teslim etmektir. Bu nedenle bu süreçte profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

 

Hırvatistan Ticari Vize İşlemleri

Hırvatistan ticari vize işlemleri konusunda mutlaka evraklarınızın eksiksiz olması gerekir. Ticari vize işlemleri ciddiye alınması gereken resmi işlemlerin bu nedenle bu süreçte vereceğiniz evrakların yasal statüde olması gerektiğini bilmelisiniz. Yanlış evrak ve yanında bulunmak cezayı bir işleme neden olabilmektedir. Ticari vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken konu bu vize işlemleri sırasında belgelerinizin eksiksiz olmamasını sağlamaktır. Aynı zamanda ticari vizeye uygun olarak tüm belgelerinizin güncel olması da gerekir. Ticari vize genel olarak kişilerin iş ortaklığı ya da bir şirket kurmak amacı ile Hırvatistan’a gitmesi gereken durumlarda alınan vize türüdür. Aynı zamanda fuar organizasyonları konferans ve seminer gibi organizasyonlara da katılmak isteyen kişiler yeni bu organizasyonlarda yer alabilmektedir.

Beklentilerinize en iyi şekilde yanıt veren ve son derece geniş standartlarda hizmetler sunan danışmanlık firmaları ticari vizenizin daha kolay almanıza yardımcı olmaktadır. Ancak bu süreçte kendi işlemlerinizi yapmak isterseniz ilk olarak güncel evrak listesi hakkında bilgi edinmelisiniz. Sonrasında bu bilgiler ışığında evraklarınızı tek bir dosya halinde hazırlayarak Hırvatistan Büyükelçiliği’ne ya da konsolosluklarına teslim edebilirsiniz. Belgeleriniz hazırlanırken mutlaka çalışan veya işveren olma durumunuza göre en uygun evrakları hazırlamanız gerekiyor. Her türlü vize evrakının detaylı olarak hazırlanması bu süreçte dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Hırvatistan vizesi alarak bu ülkeye ticari amaçla seyahat etmek istiyorsanız şirket bilgilerinizin eksiksiz olarak dosyanızda yer almasına özen göstermelisiniz.

Bununla birlikte vize işlemleri sırasında ticari davetiyenizin olduğundan emin olmasınız. Özellikle ortaklık amacıyla veya konferans gibi bir organizasyona katılımı için Hırvatistan’a seyahat edecek kişilerin karşı taraftan gönderilmiş bir davetiye ihtiyacı bulunuyor. Bu davetiye işlemlerini tamamladıktan sonra pasaportunuzun güncel olduğundan emin olmalısınız. Seyahatinizin tamamlandıktan sonra 3 ay daha pasaportun geçerlilik süresi olması gerekiyor. İçerisinde iki tane boş yaprak olması da oldukça önem verilen bir konudur. Ticari vize başvurusu yaparken başvuru formunuzu detaylı olarak doldurmak bize işlemlerinizin kesintisiz yürümesi için oldukça önemli bir konudur.

 

Hırvatistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Hırvatistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri konusunda belgelerinizin bu vize türüne uygun olması gerekir. Bu işlemleri yaptırırken mutlaka evraklarınızda gerekli ayrıntılara yer verilmelidir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesinde en önemli belge davetiyedir. Hırvatistan’da bulunan yakınlarınızın bu davetiye temin ederek sizlere göndermesi gerekir. Aynı zamanda davetiyenin mutlaka seyahat durumuna uygun olmasına da dikkat edilmelidir.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacağınız zaman başvuru formunuzu bu vize türüne uygun bir şekilde doldurmalı ve dilekçenizde seyahatinizin tüm ayrıntılarına yer vermelisiniz. Özellikle bu kişilerin mutlaka gidiş ve dönüş uçak biletlerini vize başvurusu öncesinde almış olması gerekir. Dönüş biletiniz yok ise vizeye alırken ciddi bir sorun yaşayabilirsiniz. Konsolosluklarda bulunan memurlar genellikle sizin ülkeye döneceğinizden emin olmak ister.

Bu nedenle sizlere sorulan vize sorularına şeffaf doğru ve ikna edici bir şekilde yanıt vermelisiniz. Belgeleriniz içerisinde mutlaka okuldan veya işyerinizden bir izin belgesi olmasına aynı zamanda Türkiye’de köklü bir yeriniz olduğunu ve tekrar ülkenize döneceğinizin garantisini verebilmelisiniz. Bu süreçte aile ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli vize türlerinden biridir. Evraklarınız da bu bilgi ışığında hazırlayabilirsiniz.

 

Hırvatistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hırvatistan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte vize işlemlerinin mutlaka eksiksiz yürümesi gerekir. Her türlü vize evrakının tam olarak hazırlanması ve aynı zamanda bu belgelerin kusursuz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Vize başvurusu sırasında istenilen belgeler sonra derece detaylı belgelerdir.

Bununla birlikte belgeler içerisinde yer alan birçok ince ayrıntı bulunur. Evraklarınızın hazırlanması sırasında gereken durumlarda profesyonel olarak hizmet alabilirsiniz. Vize türüne uygun bir şekilde hareket etmek ve vize harçlarını ilgili bankalara yatırmak vizenizi kolay alabilmeniz için önemli bir husustur. Bununla birlikte vize almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken oldukça önemli bir konuda davetiyedir. Davetiyenizin vize türüne uygun olarak Hırvatistan’daki kişiler tarafından gönderilmesi gerekir.

Turistik vize alacak olan kişilerin ise dilekçelerinde mutlaka turistik vize detaylarına yer vermesi gerekir. Gidiş ve dönüş biletlerini alınmış olması aynı zamanda seyahat sağlık sigortasının da tüm seyahati kapsayacak şekilde yapılmış olması gerekir. Seyahat sağlık sigortasının 30.000 Euro teminatlı olarak yapılması da dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Vize işlemleri sırasında güncel olmayan belgeler vize işlem sürecini uzatan nedenler arasında yer alır. Eğer vize reddi alırsanız ödenen vize harçlarını geri alabilme gibi bir durum söz konusu olmaz. Bunun yanında vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da vize reddi alan kişilerin itiraz dilekçesi hazırlamasıdır. Bu şekilde neden vizenizin reddedildiğini öğrenebilirsiniz.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız