İspanya Vize İşlemleri

İspanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer alan İspanya son derece yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir. Türkiye’den de birçok kişi İspanya’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyebiliyor. Ancak bu ülkeye seyahat edebilmek için vize işlemlerinin yapılması gerekiyor. İspanya vize işlemleri nasıl yapılır sorusu da bu açıdan yanıtı merak edilen bir soru oluyor. İspanya vize işlemleri sırasında özen gösterilmesi gereken birçok önemli püf nokta bulunuyor. Daha önce hiç vize işlemi yaptırmadıysanız bu süreçte zorlanabilirsiniz. Öncelikle İspanya vize türüne karar vermeniz gerekiyor. Vize türünüze karar verirken ise seyahat amacınızı belirlemelisiniz. Eğer vize türünüz belirtilmez ise konsolosluklardan vize alabilmeniz mümkün olmaz.

Sonrasında bir pasaportunuz olmalıdır. Pasaportun içerisinde boş yaprak olmalıdır. Eğer pasaportunuz dolmuşsa ya da okunmayacak durumdaysa 10 yıldan eski ise yenilemeniz gerekiyor. Bu süreçte eski olan pasaportları da mutlaka vize işlemlerine dahil etmeniz gerekir. Vize işlemleri sırasında pasaportu da aldıktan sonra vize randevusu almalısınız. Vize randevusunu mutlaka seyahatinizden en az 1 ay öncesinden almaya çalışın. Aksi halde belgeler yetişmediğinde uçak rezervasyonlarınız yanabilir. İspanya vize işlemleri yaptıracak olan kişilerin dikkat edeceği bir diğer konu da başvuru yapacakları vize kategorisidir. Bu vize kategorisi uzun ya da kısa süreli vize kategorilerinden biri olabilir. Kısa süreli olanlar genel olarak turistik, kültürel, aile ve arkadaş ziyareti amacı ile yapılan seyahatleri içermektedir.

İspanya vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz ve önem vermeniz gereken konu belgelerin daima güncel olmasıdır. Yanlış ya da size ait olmayan belge ve bilgi sunmak vize reddi ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bununla birlikte vize işlemleriniz sırasında yatırmanız gereken vize harçları olduğunu da bilmeniz büyük bir önem taşımaktadır.

 

İspanya Turistik Vize İşlemleri

İspanya turizm amacı ile çok fazla ziyaret edile ülkeler arasında yer alıyor. Çok fazla turistik bölgesi olan İspanya aynı zamanda çılgın festivalleriyle de ünlü bir ülkedir. Bu ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve amacınız turizm ise turistik vize almanız gerekiyor. Turistik vize işlemleri sırasında belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalı ve zamanında kurumlara teslim etmelisiniz. Belgelerinizin teslim edilmesi sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Bunlardan birisi de turistik vize türüne uygun evrak hazırlamaktır. İspanya turistik vize işlemleri sırasında önem vermeniz gereken belgeler şunlardır:

 • İspanya turistik vize başvuru formu detaylı olarak doldurulmalıdır.
 • Başvuru formunu istenilen dilde doldurmalısınız.
 • Bilgiler açıklayıcı, doğru, okunabilir ve güncel olmalıdır.
 • Pasaportunuzu evlenmeden önce aldıysanız yenileme işlemi yapmalısınız.
 • Vize işlemlerinizi yaparken seyahat sağlık sigortasının tüm seyahati kapsamasına özen göstermelisiniz.
 • Vize belgelerinizi hazırlarken dilekçenizi detaylı olarak yazmalısınız. Her ayrıntıya yer vermelisiniz.
 • Turistik vizeler kısa süreli vizelerdir. Bu nedenle de C tipi vizeye başvurmanız gerekir.
 • Turistik vize ile 90 günden daha fazla İspanya’da kalamazsınız.
 • İspanya turistik vize işlemleri sırasında randevu son derece önemlidir.
 • Randevuda sizlere çeşitli sorular yöneltilebilir. Bu sorulara turistik vize kapsamına yanıt vermeniz gerekiyor.
 • Vize reddi almamak için mutlaka her anlamda şeffaf olmalısınız.

Turistik vize işlemi yaptırmak için profesyonel danışmanların desteğini alabilirsiniz. Ancak işlemleri kendiniz yaptırmak istiyorsanız mutlaka önce güncel evrak listesini temin edin. Daha sonra da başvuru ücretlerini yatırarak işlemlerinizi tamamlayın. Güncel belgeler içerisinde doldurulması en önemli belgeler başvuru formu önemlidir. Dilekçe ve başvuru formunun mutlaka birbiri ile tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında diğer belgeleri temin ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bunların yanında konsolosluklarda sizlerden parmak izi de istenecektir. Bu nedenle her işlem sürecine hazırlıklı olmanız gerekiyor.

 

İspanya Ticari Vize İşlemleri

İspanya ticari vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunuyor. Vize işlemleri sırasında mutlaka belirtilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Ticari vize iş nedeniyle alınan bir vizedir. Bu vizeye başvuru yapması gerekenler ticari faaliyette bulunacak olan şirket sahipleri ve çalışanları, iş yeri açacak kişiler, İspanya’da yatırım yapacak kişilerdir. Aynı zamanda konferans, fuar ve seminer gibi organizasyonlara katılacak olan kişilerin de vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ticari vize işlemlerinizi yaparken güncel evraklarınız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte hem çalışanların hem de işverenlerin hazırlaması gereken belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Bu vize işlemleri sırasında randevu ve seyahat tarihi arasında en az 17 gün bulunmasına önem vermeniz gerekiyor. Bu süreden daha erken bir tarihte yapıla vize başvuruları konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Aynı zamanda eğer fuar ya da herhangi bir organizasyon için ticari vize almanızı gerektiren bir durum var ise etkinliklere dair tüm dokümanları vize dosyanızda bulundurmanız gerekir. Giriş bileti de bu dokümanlara dahildir. Kişisel ve mesleki belgeleri de zamanında hazırlayarak vize işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. İspanya Schengen vize ayrımı bulunmuyor. Ancak ikamet edilen bölgeye göre başvurularınızı tamamlamanız sizlerden isteniyor.

İspanya ticari vize alırken belgeleriniz arasında meslek belgeleri, işveren ya da çalışan olduğunuzu gösteren belgeler, kişisel belgeler, ek belgeler mutlaka hazır olmalıdır. Belgelerinizde en ufak bir eksiklik olması durumunda vizenizin süresi uzayabilir. Bununla birlikte vize reddi gibi hoş olmayan durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Vize işlemleriniz sırasında en ufak bir sorun olmaması için mutlaka ticari vize konusunda güncel evrak bilgisini edinmeniz gerekir. Sonrasında da gerekli başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

İspanya aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri ile kişiler bu ülkede yaşayan hem aile bireylerini hem de arkadaşlarını ziyaret etme imkanı bulabilir. Bu vize türü son derece önemli olan ve belgelerinin de titizlikle hazırlanması gereken vize türleri arasında yer almaktadır. İspanya’da yaşayan akraba ya da arkadaşınız var ise bu kişilerin sizlere bir davetiye göndermesi gerekiyor. Bu davetiyeleri kişiler yaşadıkları yerlerin belediyelerinden alabilme imkanı elde edebilirler. Davetiye üzerinde gönderen kişilerin mutlaka adı, soyadı, adresi, telefon numarası gibi bilgileri olmalıdır. Eğer oturma izinleri var ise bunun da bir fotokopisini mutlaka dosyalarına eklemelidirler. Bu evraklar elinize ulaştıktan sonra vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak önem verilmesi gereken bir diğer konu da vize randevusu almaktır. Vize randevusu almadan kesinlikle vize işlemlerinize başlamamalısınız. İspanya aile ve arkadaş ziyareti vize belgeleri arasında şunlardan bahsedilebilir:

 • Başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Akrabadan ya da arkadaş gönderilen davetiye
 • 30 bin Euro teminatı olan bir seyahat sağlık sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Evli olanların evlenme cüzdanı
 • Yaşı küçüklerin ailede izin belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Finansal durumunuzu gösteren banka dokümanı
 • Meslek belgeleriniz
 • Öğrencilerin öğrenci belgesi
 • Çalışanların iş yerlerinden izin belgesi
 • Seyahat gidiş ve dönüş uçak rezervasyonları
 • Otelde kalınacak ise otel rezervasyonları

Gibi birçok belgeyi zamanında hazırlayarak teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra hızlı bir şekilde belgeleri teslim edebilirsiniz. Seyahatten hemen önce vizenizi alabilmek için bu belgelerin yeni olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda vize türüne uygun bir şekilde randevuda sorulan sorulara yanıt vermelisiniz. Vize belgelerinizin tam olması bu süreçte en çok dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. Sonrasında paranızı yatırarak vize için dekont almalı ve bu işlemleri de tamamladıktan sonra randevunuza gidebilirsiniz.

 

 

İspanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya vize işlemleri son derece titizlikle gerçekleştirilmesi gereken vize işlemleri arasında yer almaktadır. Vize işlemlerinizi mutlaka erken bir tarihte başlamalısınız. Ek evrak talebinde bulunulması ya da araya bayram tatili gibi tatillerin girmesi vize işlemlerinizin sürecini uzatan faktörler arasında yer alır. Böyle durumlarda mutlaka süreyi dikkate alarak başvurularınızı gerçekleştirmelerisiniz. İspanya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında aynı zamanda belgelerinizin vize türüne uygun olması da gelmektedir.

Bankadan alacağınız harç dekontunu da dosyanıza eklemeniz oldukça önemli bir detaydır. Vize işlemleri sırasında otel ve uçak rezervasyonlarınızı da mutlaka belirtmelisiniz. Uçak rezervasyonu yaptırdığınızda gidiş ve dönüş şeklinde almanız oldukça önemli bir kriterdir. Randevu sırasında dönüş biletinizi almamış olmak vize memuru üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir. Bu nedenle gitmeden hem gidiş hem de dönüş biletlerinizi almaya dikkat etmelisiniz.

Ancak vize işlemi yaptırabilmek için bu kişilerin mutlaka önceden randevu alınması gerekir. Randevusuz işlemleri içinde seyahatiniz den 1 ya da 1,5 ay öncesinden işlem yapmanız seyahatinizi geciktirmemek adına oldukça büyük bir önem taşır. İspanya konsoloslukları son derece yoğun olan kurumlardır. Bu nedenle de belgeleriniz tam olmalı ve randevuya da gecikmeden gitmelisiniz.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız