İsveç Vize İşlemleri

İsveç Vizesi Nasıl Alınır

İsveç Avrupa’da bulunan İskandinavya Yarımadası ülkelerinden biridir. Son derece yüksek yaşam şartları bulunan İsveç birçok kişinin seyahat etmek istediği isimler arasında yer alır. Oldukça güzel ülkelerden biri olması turizm potansiyelinin yüksek olmasını sağlamıştır. Türkiye’den her sene binlerce kişinin gitmek için vize başvurusunda bulunduğu İsveç muafiyeti konusunda belli pasaportlara tolerans tanımaktadır. İsveç ülkesine kısa süreli seyahat gerçekleştirmek isteyen bordo pasaport mensuplarının mutlaka vize alması gereklidir. Ancak diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahiplerinin 180 günlük seyahat süresi içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almalarına gerek duyulmaz. İşlemleri konusunda kişilerin birtakım belgeleri hazırlayarak İsveç Büyükelçiliğine, konsolosluklarına ya da yetkili merkezlerine teslim etmesi gerekir.

Bu bağlamda İsveç vizesi nasıl alınır sorusu vize işlemi yaptıracak kişiler açısından oldukça önemli bir sorudur. İsveç vize işlemlerinizi yaptırmak istiyorsanız mutlaka ilk olarak güncel belge listesi hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu işlemler sırasında standart evraklar yanında kişiye özel belgelerde bulunur. Bu belgelerin tamamının eksiksiz olarak hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. İsveç vize işlemleri sırasında belgelerinizin güncel olarak ve tam bir şekilde hazırlanmış olduğundan emin olmanız büyük bir önem taşıyor. Vize işlemlerinizi yaptırdıktan sonra vize reddi ile karşılaşırsanız yine yapmanız gereken birtakım işlemler bulunuyor.

Vize süreci son derece karmaşık bir süreç olsa da belgelerinizi tam olarak hazırladığımız takdirde vizenizi alabilirsiniz. İsveç vize işlemleri sırasında kişilerin en çok dikkat etmesi gereken husus vize türüne uygun bir şekilde belge hazırlamaktır. Kısa süreli vize işlemleri arasında aile ve arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, turistik vize bulunur. Bu vize işlemleri kişilerin yalnızca 90 güne kadar İsveç’te kalabilecekleri bir vizedir. Bu süreden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin mutlaka oturum iznine başvurması gerekir.

 

İsveç Turistik Vize İşlemleri

İsveç turistik vize işlemleri konusunda hazırlanması gereken detaylı bir evrak listesi bulunur. Vize işlemleriniz sırasında ilk olarak pasaportunuzun yeterli kriterde olmasına özen göstermelisiniz. Eğer bir pasaportunuz yok ise 6 ay ile 10 yıllık süreye sahip olacak şekilde pasaport alabilirsiniz. Ancak pasaportunuz var ise bu belgenin içerisinde en az iki tane boş yaprak olmalı ve seyahatten sonra da geçerliliğini devam ettirmektedir. Bununla birlikte evlenmeden önce almış olduğunuz pasaportları evlendikten sonra da yeniletmeye önem vermelisiniz. İsveç vize işlemleri sırasında başvuru formu da dikkat etmeniz gereken evraklar arasında yer alır.

Başvuru formunu doldurmadan önce mutlaka bu belgenin nasıl doldurulduğunu örnekler üzerinden incelemelisiniz. İsveç başvuru formu örneği incelendiğinde hem hangi dilde doldurmanız gerektiğini hem de ne şekilde bilgiler yazmanız gerektiğini daha iyi görebilirsiniz. İsveç başvuru formunu doldururken İngilizce hazırlamaya özen göstermelisiniz. Bu belgeyi doldurduktan sonra üzerinde ıslak imza olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Vize belgelerinizin hazırlanması sırasında dilekçeniz önemli evraklar arasındadır. Dilekçenizde turistik vize kapsamında hangi faaliyetler de bulunacağınızı konaklama bilgilerinizi, uçak rezervasyonlarınızı, gidiş ve dönüş tarihlerinizi çok detaylı bir şekilde belirtmelisiniz. Özellikle nereleri gezmek istediğinizi bilmeniz turistik vize alabilmek açısından büyük bir önem taşır.

Dilekçenizde bir tarih ve ıslak imza olmasına dikkat edilmelidir. 18 yaşın altındaki çocuklar dilekçe ve başvuru formu gibi belgeleri aileleri ile birlikte hazırlamak zorundadır. İsveç turistik vize işlemleri sırasında davetiye de önemli belgeler arasındadır. Davetiyenizi eğer bir tur şirketi ile gidiyorsanız tur acentelerinden temin edebilirsiniz. Vize belgelerinizin hazırlanması aşamasında dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunur. Turistik vize işlemleri sırasında her türlü belgenin eksiksiz olarak dosyada yer alması gerekir. Fotoğrafınızın arka fonunun beyaz olması ve 35 x 45 milim ölçülerinde olması gerekir. Fotoğraflarda gözlüksüz ve makyajsız olmaya da dikkat etmeniz önem taşır.

Fotoğrafta yüzünüzün tam olarak görünmesi ve son 6 ay içerisinde çektirilmiş olması önemli bir kriterdir. Vize belgeleriniz arasında kimlik fotokopisi önemlidir. Kimlik fotokopisinde T.C. kimlik numarasının olduğundan emin olmalısınız. Banka hesabınızda mutlaka 5000 TL bakiyenin olması gereklidir. Banka hesabının son 3 aylık hesap dökümünün bulunmasına özen göstermelisiniz. Vize işlemleri sırasında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, meslek belgeleri, medeni halinize uygun belgeler ve öğrencilik durumunuzu gösteren tüm belgelerin olması gerekir. Bu işlemlerin tamamlanabilmesi için belge hazırlamaya başlamadan önce randevunuzu da almış olmanız gerekir.

 

İsveç Ticari Vize İşlemleri

İsveç ülkesinde bir ticari faaliyetiniz bulunuyorsa ya da bu çerçevede bir organizasyona katılacaksınız başvuru yapmanız gereken vize türü İsveç vize türüdür. İsveç vize türü ile kolaylıkla vizenizi alabilme şansı elde edebilirsiniz. Belgelerinizin eksiksiz bir şekilde hazırlanması bu süreçte önemli bir konudur. İsveç ticari vize işlemleri sırasında ticari vize davetiyenizin olması büyük bir öneme sahiptir. Eğer bir şirket ve ortaklık yapıyorsanız veya fuar ya da konferans gibi bir organizasyona katılacaksınız İsveç’teki şirket tarafından sizlere bir davetiye gönderilmiş olması gerekir. Davetiyenizin üzerinde gönderen firmanın şirket bilgilerinin tamamının yer alması gerekir.

Bununla birlikte ticari vize alırken gidiş ve dönüş seyahat bilgilerinizi mutlaka uygun olduğundan emin olmalısınız. Belgelerinizin tamamen güncel olmasına dikkat etmelisiniz. İsveç ticari vize işlemleri esnasında şirket bilgilerinizi detaylı olarak dosyanıza işlemeniz gerekir. Çalışanların ve şirket sahiplerinin bu süreçte hazırlayacağı evraklar konusunda farklılıklar olabilir. Bu nedenle vizenizi almadan önce gerekli olarak tüm detayları önceden araştırmanız gerekir. Ticari vize işlemleri sırasında profesyonel davranılması gerekir. Ticari vize alırken belgelerinizin mutlaka ticari vize türüne uygun olduğundan emin olmalısınız.

Vize işlemleri sırasında çalışanlar için şirketin imza yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşe basılmış bir başvuru talep dilekçesi olması gerekiyor. Bu başvuru talep dilekçesine şirketin antetli kağıdına yazılmış olması gerekir. Aynı zamanda SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümü de önemli belgeler arasında olmalıdır. Bu belgeleri e devletten alabilir ve barkodlu bir çıktı ile sahip olabilirsiniz. Ticari vize işlemleri kapsamında kişilerin mutlaka dilekçelerinde Gidiş ve dönüş tarihlerini ve iş bilgilerini detaylı olarak belirtmeleri gerekir.

 

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri yaptırarak bu ülkedeki yakınlarınıza 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi sizlere İsveç’te 90 güne kadar kalma izle tanır. Bu süreden fazla kalmak isteyen kişilerin oturum izni alması şartı bulunur. Vize işlemleri sırasında hem belge hem de randevu konusunda yerine getirmeniz gereken çok fazla detay bulunur. Her türlü belgenin eksiksiz olarak tek bir dosya halinde sunulması ile birlikte aile ve arkadaş ziyareti vizesi kolaylıkla alınabilir. Vize işlemlerinizi yaptırmak isterseniz dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar bulunur.

Her türlü belgenin tamamının belirtilen tarihlerde teslim edilebilmesi için mutlaka işlemlerinizde gerekli özeni göstermelisiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vize işlemlerinizi seyahatiniz den en az bir ya da bir buçuk ay önce başlamalısınız. Sizlerden bu süre içerisinde ek evrak istenirse veya vize reddi alırsanız seyahatinizi iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için de vize işlemleri sırasında profesyonel bir şekilde danışmanlık desteği alarak vizenizi tek seferde güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

 

İsveç Vize Başvurusu Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsveç vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte gerek belgelerin eksiksiz hazırlanması gerekse vize randevusu almak oldukça meşakkatli bir süreçtir. Ek belge hazırlamak ya da vize reddi ile karşılaşmak kişilerin bu işlem sürecinde daha da karmaşık sonuçlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Vize belgelerinizin tamamının güncel olması aynı zamanda vize türüne uygunluğunun yüksek olması büyük bir öneme sahiptir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacağınız zaman mutlaka şu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Vize işlemleri sırasında pasaportunuzun güncel olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Vize belgelerinizin tamamının eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.
  • Vize evraklarınızın çerisinde sizi tanımlayan başvuru formunun İngilizce olarak doldurulmasına dikkat etmelisiniz.
  • Pasaportunuz içerisinde en az iki tane boş yaprak olduğundan emin olmalısınız.
  • Evraklarınızın teslim edilebilmesi için randevunuzu erken tarihte almalısınız.
  • Randevu sırasında sizlere yöneltilen sorulara vize türünde yanıt vermelisiniz.
  • Başvuru formuna ve dilekçede ıslak imza olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bunlar karşılığında vize reddi alırsanız eğer yeni belge hazırlama sürecine girmeden önce itiraz dilekçesi hazırlayarak neden vize reddi aldığınızı öğrenmelisiniz. Vize işlemlerinizi yeniden incelendiğinde başvurunuz kabul edilebilir. Eğer kabul edilmez ise bir önceki vize reddine dayanarak yeni bir belge hazırlama sürecine başvurabilirsiniz.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız