İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Avrupa ülkelerinden birisi olan İtalya oldukça önemli Avrupa ülkelerinden biridir. İtalya topraklarına dahil olan Sicilya ve Sardinya Adaları da bu ülkenin popülaritesini artıran önemli faktörlerden biridir. Başkenti Roma olan bu ülkeye Türkiye Cumhuriyeti’nden birçok kişi farklı ziyaret amaçları ile gitmektedir. Ancak İtalya’ya giderken kişilerin mutlaka yanlarında vize belgesi bulundurmaları gerekir.

Vize İtalya hükümeti tarafından kişilere verilen bir ülkeye giriş iznidir. Bordo pasaportu olan herkes istisnasız vize almak zorundadır. Ancak diplomatik, hizmet ve hususi pasaportu olan kişilerin vize konusunda muafiyetleri bulunur. Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almak zorunda değildirler. İtalya’da 90 günden fazla kalmak zorunda olan kişilerin oturum iznine başvurması gereklidir.

İtalya vize işlemleri sırasında herkes kendi başvurduğu vize türüne uygun bir şekilde evrak hazırlamak durumundadır. Türk vatandaşları başvuru evraklarını tamamladıktan sonra kısa süreli vize seyahatleri için İtalya Konsolosluğu’na başvurmalıdırlar. 90 günü geçen seyahatler için ise İtalyan ulusal vize müracaatında bulunulması gerekir. İtalya vizesi asıl alınır sorusuna yanıt vermek gerekir ise hazırlanması gereken standart belgeler şunlardır:

 • Vize başvuru formu
 • İçerisinde 2 tane boş sayfa bulunan pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik belgesinin ön ve arka yüzlerinin fotokopisi
 • Pasaportunuzun tüm sayfalarının fotokopileri
 • Eski vizelerin fotokopileri
 • Mesleki durumunuzu belirten belgeler
 • Finansal durumunuzu belirten belgeler
 • Bir sponsor varsa sponsor belgeleri
 • Yaşı küçüklerin aileden aldıkları muvafakat name
 • Biyometrik fotoğraf
 • Dilekçe ve davetiye

Hazırlanması gereken standart evraklardır. Bu standart evraklar vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin genel olarak hazırladığı evraklardır. Ancak vize türüne uygun olarak da kişilerden belli standartlarda evraklar istenir.

 

İtalya Turistik Vize İşlemleri

İtalya turizm değeri en yüksek ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkeye turizm amacı ile kişiler turlarla ya da kişisel olarak seyahatler düzenleyebiliyor. Bu seyahatlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için turistik vize başvurusu yapılması gerekir. Turistik vize başvurusu yapabilmek için mutlaka önceden evrakların hazırlanması gerekir. Vize alma sürecinde evrak kadar önemli olan bir diğer husus vize randevusudur. İtalya vize randevusu alabilmek için seyahatinizden bir ya da bir buçuk ay öncesinden mutlaka işlem yaptırmanız gerekir. Aksi halde vize işlemlerinde ciddi anlamda sıkıntı yaşayabilir ve belgelerinizi seyahatinizden önce teslim edemeyebilirsiniz. İtalya konsoloslukları ve yetkilendirilmiş vize merkezleri oldukça yoğun kurumlardır. Bu nedenle bu kurumlardan hizmet almak için erken tarihlerde evrak teslimi yapmanız da önemlidir.

Ek belge istendiğinde veya vizeniz reddedildiğinde seyahat öncesinde ekstra işlem yapabilecek zamanınız olması gerekir. Vize işlemleri sırasında her vize türüne uygun olarak vize harç ücretleri de yatırmanız gerekir. Aynı zamanda vize işlemleriniz esnasında tek girişli veya çift girişli vize olmak üzere farklı vize türlerine de başvuru yapabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında tüm belgelerin turistik vize işlemlerine uygun olması büyük bir önem taşır. Turistik vizeye başvururken en çok önem verilmesi gereken kısım başvuru formu ve dilekçedir.

Başvuru formundaki bilgiler ile dilekçede yer alan bilgilerin mutlaka detaylı ve tutarlı olarak yazılması gerekir. Hangi şehirlerin gezileceği, nerede konaklanacağı, gidiş ve dönüş tarihleri gibi bilgiler dilekçede mutlaka bulunmalıdır. Buna ek olarak vize dosyanızda mutlaka olması gereken belge gidiş ve dönüş uçak biletleridir. Dönüş biletiniz olmadığında vize reddi alabilirsiniz. Randevu esnasında mutlaka vize memurunu ikna etmeniz gerekir. İtalya turistik vize işlemleri yapılırken en çok dikkat edilen konu belgelerin tam ve doğru olarak hazırlanmasıdır. Gereken belgelerde ıslak imza ve tarih gibi bilgilerin de bulunduğundan mutlaka emin olmanız büyük bir önem taşımaktadır.

 

İtalya Ticari Vize İşlemleri

İtalya’ya ticari bir iş faaliyeti için gidecek olan kişiler İtalya ticari vize işlemleri yaptırmak durumundadır. Bu vize türü ticari faaliyet, iş görüşmeleri, toplantılar, sektörel fuar etkinlikleri gibi birçok farklı alanda verilir. Ticari vize kapsamında kişilerin hazırlaması gereken çok fazla belge bulunur. Bu belgeler içerisinde şunlardan bahsedilebilir:

 

 • Pasaport

Pasaport son on sene içerisinde alınmış olmalıdır. Aynı zamanda seyahat dönüşü 3 ay daha geçerli olmalıdır ve içerisinde iki boş sayfa olmalıdır. Deforme olmamış olmasına dikkat edilmelidir.

 

 • İtalya Schengen Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu ticari vizeye göre doldurulmalıdır. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekir. Aynı zamanda içerisinde gidiş dönüş bilgileri, kimlik belgeleri gibi tüm bilgilerin eksiksiz olarak yer alması önemlidir.

 

 • Davetiye

Davetiye önemli bir belgedir. Bu belgenin mutlaka davet eden tarafından gönderilmesi gerekir. Gönderen şirketin Visura Camerale yani ticaret sicili ve şirketler arasında imzalanan akreditasyon anlaşmalarına dair belgelerin fotokopileri de davetiyeye eklenmelidir. Eğer fuar için gidiliyor ise fuar kartı ya da katılıma uygun olan evraklar belirtilmelidir.

 

 • Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğrafın 3,5x 4,5 cm boyutlarında olması ve iki tane olması gerekiyor. Güncel halinizi temsil etmesi gerekir. Bunun yanında son 3 ay içerisinde çekilmiş olması da önemlidir. Herhangi bir vizede kullanılmamış olması da önemli bir detaydır.

 

 • Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Bu belgeler banka hesaplarınızın son 3 aylık dökümünü göstermelidir. Banka hesabınızda seyahatinizi karşılayacak nitelikte para bulunması da önemli bir konudur. Bunların yanında üzerinize kayıtlı olan araç ruhsatı ve tapu belgesi de önemli evraklar arasında yer alıyor.

 

 • Dilekçe

Dilekçenin işveren ya da şirket yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılması gerekir. Şirketin imza yetkisi bulunan birisi tarafından da imzalanması gerekir. Aynı zamanda şirket kaşesi ile kaşelenmelidir. Dilekçede mutlaka seyahat detaylarını belirtmelidirler.

Bu belgeler dışında daha birçok evrak hazırlanmak durumundadır. Bu belgelerin hazırlanması sırasında daima güncel evraklardan yararlanmalı ve vize türüne en uygun şekilde hareket edilmelidir. Ticari vize işlemleri sırasında işverenler ile şirket çalışanlarının hazırlayacağı belgeler farklı olabilmektedir.

 

 

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

İtalya aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında kişiler için başvuru formu ve dilekçe üzerinde titizlikle durulması gereken belgelerdir. Bu vize türüne başvurduğunuzda İtalya’da yaşayan arkadaş ya da akrabalarınızdan mutlaka vize davetiyesi almış olmanız gerekiyor. Belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak bu süreçte son derece önemli bir detaydır. Beklentilerinizi karşılayacak nitelikte bir danışmanlık hizmeti alarak vize işlemlerinizi daha kısa bir sürede tamamlama imkanı bulabilirsiniz.

İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken davetiyenizin üzerinde gönderen kişinin mutlaka tüm bilgilerinin olması gerekir. Bununla birlikte bu belgeler konusunda her zaman güncel evrak hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Davetiyeniz gönderildikten sonra vize randevunuzu alarak evrak hazırlamaya başlayabilirsiniz. Pasaportunuz yok ise 6 ay ile 10 yıl arasında geçerliliği olan bir pasaport almalısınız. Pasaport işlemlerinde tamamladıktan sonra başvuru formu gibi belgeleri doldurabilirsiniz.

Vize başvuru formu ve dilekçenin mutlaka istenilen dilde doldurulmasına ve her türlü bilginin yer almasına özen göstermelisiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında mutlaka uçak gidiş ve dönüş biletlerinizi almış olmanız ve işyerinizden ya da okulunuzdan izin belgesi ve almış olmanız gerekir. Böylelikle vize memuruna daha kolay bir şekilde ikna edebilir ve vize işlemlerinizi kısa sürede tamamlama imkanı bulabilirsiniz.

 

 

İtalya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya’ya kişiler birçok farklı amaçla ziyaret gerçekleştirebilir. Bazı kişiler iş için bazıları aile ya da arkadaş ziyareti bazıları da turistik amaçlı İtalya’ya gitmeyi düşünebilir. Böyle durumlarda eğer bordo pasaporta sahipseniz vize almanız oldukça önemli bir konudur. Bu vize işlemleri sırasında ise dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunur. Bu ufak noktalara dikkat ettiğinizde vize reddi riskini ortadan kaldırabilirsiniz. İtalya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar sayılabilir:

 

 • Vize randevusuna tam saatinde gitmelisiniz.
 • Vize randevusuna gittiğinizde mutlaka banka hesabınıza yeterli miktarda para olduğundan emin olmalısınız.
 • Bize memurlarının mutlaka başvuru sırasında tarif ettiğiniz tarihte geri döneceğinize dair ikna edebilmelisiniz.
 • Vize işlemleri yapılırken tüm belgelerinizin tam ve güncel olması en çok önem verilen konudur.
 • Kimlik belgeniz de mutlaka T.C. kimlik numarası olduğundan emin olmalısınız.
 • Pasaportunuzun yeterlik kriterleri karşılaması gerekir.
 • Vize işlemleri sırasında ücretleri konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu bankalara yaparak dekont almalısınız.
 • Vize dilekçenizde mutlaka ıslak imza olmasına ve tarih bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bu detaylara dikkat ettiğinizde vizenizi çok daha kısa bir sürede alabilme şansı bulabilirsiniz. Belgelerinizin hazırlanması sırasında her türlü işlem konusunda titizlik göstermeli ve seyahatinizin amacına uygun bir şekilde hareket etmelisiniz.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız