Kanada Vize İşlemleri

Kanada Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada günümüze birçok Türk vatandaşının oturum ve çalışma izni alarak yaşam kurduğu ülkeler arasında yer alıyor. Yaşam şartları son derece iyi olan Kanada’da akraba ve arkadaş ziyareti yapmak isterseniz ya da turizm amacı ile bu ülkeyi görmek isterseniz vize almanız gerekiyor. Yüz ölçüm bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi durumunda olan Kanada dünyanın birçok yerinden ziyaretçi kabul ediyor. Resmi dilleri İngilizce ve Fransızca olduğu için vize işlemleri sırasında bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Kanada ülkesinin vize muafiyeti bulunmuyor. Yani bu ülkeyi ziyaret edecek olan Umumi, Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport sahibi olan tüm kişilerin vize alması mecburiyeti bulunuyor.

Kişiler kısa veya uzun süreli vize türlerine başvuru yaparak Kanada’ya gidebilme şansı elde edebilirler. Kanada vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna ise ilk olarak randevu almalı ve pasaport çıkarttırmalısınız şeklinde bir yanıt vermek mümkün olabilir. Günümüzde birçok kişi Kanada vizesine başvurmaktadır. Kısa süreli vizeler arasında bulunan aile ve arkadaş ziyareti vizesi turistik ve ticari vizeler 90 günü geçmeyecek süreler için verilen vizelerdir. Bu süreden daha uzun süre eğer Avustralya’da kalmayı planlıyorsanız mutlaka oturma iznine başvurmanız gerekir. Avustralya vize işlemleri sırasında her vize kategorisine uygun olarak evrak hazırlanması gerekir.

Kişiler vize işlemleri sırasında her vize sahibinin hazırladığı standart evrakları hazırlamak durumunda olduğu gibi kendi kişisel durumuna ve başvurduğu vize türüne uygun olarak da belge hazırlamalıdır. Belgelerinizin eksiksiz olarak hazırlanabilmesi için mutlaka kriterlerinize en iyi şekilde belirlemeye özen göstermelisiniz. Dilekçe yazımı ve başvuru formu doldurma esnasında gerekirse danışmanlık desteğine de başvurabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de güncel pasaportlardır. Eğer pasaportunuzun yeteri kadar güncellik durumu yok ise mutlaka yenileme yaptırmalısınız. Pasaportların süresi en az 6 ay en fazla ise 10 yıllıktır. Bu nedenle vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken çok fazla detay olduğunu bilmeniz gerekiyor.

 

Kanada Turistik Vize İşlemleri

Kanada turistik vize işlemleri kişilerin bu ülkeyi turizm amacı ile ziyaret etmek için yapmaları gereken işlemlerdir. Kanada ülkesinin birçok turistik yeri bulunuyor. Bu nedenle de vize işlemleri sırasında hazırlanan tüm belgelerin turistik vize işlemlerine uygun olması gereken önemli bir detaydır. Belgelerinizin hazırlanması aşamasında tüm detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu belgeleri hazırlarken medeni haliniz, mesleğiniz, yaşınız, banka hesap durumunuz gibi birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde hazırlanması gereken vize evrakları arasında şunlara yer verilebilir:

 • Son 6 ay içerisinde alınmış ve içinde iki tane boş sayfa olan pasaport
 • Turistik vize başvuru formu
 • Turistik vize talep dilekçesi
 • Tur acentesinden alınmış bir davetiye
 • 30 bin Euro teminatı olan bir seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • 2 tane biyometrik vesikalık resim
 • Yaşı küçük olanlar için ailenin izin verdiğiniz gösteren belge
 • Meslek belgeleri ve finansal durumu gösteren belgeler
 • Çalışanlar için işverenden izin belgesi

Öğrenciler için okuldan izin belgesi gerekenler arasında yer almaktadır. Kimlik belgesinin fotokopisi, pasaport gibi belgeler de yine standart evraklar arasında yer almaktadır. Belgelerinizin vize türünü uygunluğu da başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Sizi yansıtabilecek her türlü belgeniz dosyada olmasına dikkat etmelisiniz. Pasaportunuzu evlenmeden önce aldıysanız mutlaka yenileme işlemi yaptırmalısınız. Kimlik belgenizde de T.C. kimlik numaranızı ne olduğundan emin olmalısınız. Vize reddi alırsanız direkt yeni bir evrak hazırlama sürecine girmeden önce bir itiraz dilekçesi hazırlayarak neden vize reddi aldığınızı öğrenebilirsiniz. Kanada turistik vizeye birçok kişi başvuru yapmaktadır. Bu nedenle de kurumlar son derece yoğun olabilmektedir. Evraklarınızı rahatça teslim edebilmek için vize randevunuzu en az bir ay önceden almaya büyük bir özen göstermelisiniz.

 

Kanada Ticari Vize İşlemleri

Kanada ticari anlamda çok fazla ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu vize Kanada konsoloslukları aracılığı ile verilmektedir. Vize işlemleri sırasında yatırılması gereken ücretlerin Kanada Doları üzerinden yatırılması son derece önemlidir. Vize ücretlerinizi yatırdıktan sonra başvurunuzun işlemlerine başlayabilirsiniz. Hatasız ve eksiksiz evrak hazırlamak son derece önemlidir. Çünkü vize reddi alırsanız yatırılan ücretleri geri alabilme imkanınız olmayacaktır. Başvuru evraklarınızın güncel olması da bu süreçte önem vermeniz gereken detaylar arasında yer alıyor. Güncel olmayan evraklar nedeniyle birçok başvuru reddedilmektedir.

Kanada’ya ticari amaç ile gidecek olan tüm pasaport sahiplerinin istisnasız olarak vize alma zorunluluğu bulunuyor. Kongrelere katılım, şirket kuruluş faaliyetleri, fuar organizasyonları ve daha birçok durum vize almanızı gerekli hale getirmektedir. Kanada ticari vize başvuruları için mutlaka önceden vize almanız gerekiyor. Bununla birlikte vize ücretlerini de yine ilgili kurumların internet siteleri üzerinden ödenmesi gereklidir. Vize işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için Kanada’da bulunan bir kurumdan ya da şirketten davetiye almanız gerekiyor. Bunun yanında ortalama olarak vize işlemleri 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kanada vize başvuru sonuçları merkezlerden kolaylıkla öğrenilebilir.

Kanada Hükümeti vize başvurusu yapacak adayların belirli konulara dikkat etmesi gerekliliğini de her daim belirtmektedir. Bu süreci kolaylaştırabilmek için kişilerin geri dönüş için geçerli olan bir bağlantıları ve nedenleri olmalıdır. Masraflarını karşılayacaklarını gösteren finansal durum belgeleri mutlaka belgeler arasında yer almalıdır. Sağlık durumlarının iyi olması ve bir hastalık taşıyıcısı olmamaları gereklidir. Ülkeye giriş sebeplerinin iyi olması ve sabıka kayıtlarının olmaması da vize sürecini kolaylaştıran unsurlar arasında bulunur. Aynı zamanda gerçek amaç ile öne sürülen amacın birbirine tutarlı olması da önemli unsurlar arasında yer alır. Yetkililer vize işlemleri sürecinde son derece titiz davranırlar ve belgelerinizi zamanında almanıza destek verirler.

 

Kanada Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Kanada aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri en çok başvuru yapılan alanlardan biridir. Kanada’da birçok Türk vatandaşının yaşıyor olması bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişi sayısının da fazla olmasına neden oluyor. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilmek için orada yaşayan yakınlarınızdan vize davetiyesi almanız gerekiyor. Bir davetiyeniz yok ise vize süreciniz olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bunun yanında vizeyi gönderen kişinin oturum izni var ise bu belgenin de fotokopisi mutlaka vize davetiyesine eklenmelidir. Aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri sırasında sorun yaşanmaması için güncel listeye göre hareket etmeniz gerekir.

Biyometrik fotoğraflarınızın mutlaka son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gereklidir. Aynı zamanda arka fon beyaz olmalı ve gözlük bulunmamalıdır. Vize belgeleri arasında yer alan başvuru formu titizlikle doldurulmalıdır. İngilizce olarak doldurulması gereken bu formun vize türüne uygun olması önemli bir detaydır. Aile arkadaş ziyareti vizesi almadan önce mutlaka randevu işlemlerinizi yaptırmış olmalısınız. İsveç konsoloslukları ve Büyükelçiliği oldukça yoğun çalışan kurumlardır. Bu nedenle Vize işlemlerinizi yaptırabilmek için randevu almanız gerekir. Randevumuzu vize işlemlerine başlamadan almak sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilmeniz açısından önem taşır.

 

Kanada Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanada aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler her zaman göz önünde bulundurarak işlem yapmalısınız. Vize belgelerinizin tam ve eksiksiz olması bu süreçte en çok göz önünde bulundurmanız gereken noktalar arasında yer alıyor. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar arasında şunlara yer verilebilir:

 • Kanada vize talep dilekçenizde mutlaka tüm seyahat detayları yer almalıdır.
 • Seyahat gidiş ve dönüş uçak rezervasyonları yapılmış olmalıdır.
 • Belgelerinizin tam olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Biyometrik fotoğrafların arka fonu beyaz olmalı ve istenilen ölçülerde olmalıdır.
 • Ülkeye giriş sebebinizin vize yetkililerini ikna etmesi gereklidir.
 • Evrak ve girişimler tamamlandıktan sonra vizenin sonuçlanmasını beklemelisiniz.
 • Vize ücretlerini mutlaka Kanada doları üzerinden yatırmalısınız.
 • Ticari vize süresi en fazla 6 ay için verilir.
 • Vize işlemlerinizi için ücretler yatırıldıktan sonra yatırıldığını gösteren belgeniz olmalıdır.
 • Davetiyenizin üzerinde her bilginin olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Vize başvurusu sırasında sponsor varsa bilgileri olmalıdır.
 • Seyahat masraflarınızı karşılayabilecek maddi durumunuz olmalıdır.
 • Sağlık durumunuzun iyi olması önemlidir.
 • Ülkede bulunan taşınmazlarınızın tapusu ve araç ruhsatlarınız vize dosyanıza eklemelisiniz.
 • Tüm bu detaylara dikkat ederek vize başvurunuzu yapabilme şansı elde edebilirsiniz. Belgelerinizin eksiksiz olması için en çok önem vermeniz gerekenlerden biridir. Eğer vize reddi ile karşılaşırsanız bu süreçte yatırılan harç bedellerini geri alma şansınız olmayacaktır. Bu nedenle de vize işlemleri sırasında mutlaka titiz bir başvuru yapmanız gerekiyor.

 

Hemen Arayınız