Macaristan Vize İşlemleri

 

Macaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan Orta Avrupa’da yer alan Avrupa ülkelerinden biridir. Denize kıyısı olmayan bir ülke olmasına rağmen oldukça gelişmiş ülkeler arasında yer alır. Dünyanın birçok yerinden turist çeken ve iyi seyahatleri nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan Macaristan belirli kişilerden vize talebinde bulunmaktadır. Bu ülkeye seyahat edecek olan hususi, yeşil, diplomatik pasaport sahiplerinin vize muafiyetleri bulunmaktadır. Bu kişiler altı ay içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almadan bu ülkeyi ziyaret edebilirler. Bununla birlikte bordo pasaport sahiplerinin mutlaka vize işlemi yaptırması zorunluluğu bulunur.

Günümüzde birçok kişi vize işlemleri konusunda çok ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Her türlü vize belgesi konusunda işlemlerinizi kusursuz bir şekilde yaptırmalı, belgelerinizin vize türüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Vize işlemleri sırasında her türlü belgenizin doğru ve vize türüne uygun hazırlandığından emin olarak teslimini yapmanız gerekir. Bu süreçte standart belgeler yanında bir de vize türüne uygun olarak da belge hazırlamanız gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında her türlü belgenin tam olduğundan emin olabilmek için mutlaka güncel evrak listesini önceden edinmiş olmalısınız.

Vize işlemleri sırasında başvuracağınız bize türünün kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Vize işlemleri sırasında belgelerinizin bu vize türüne uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kısa süreli vizeler arasında yer alan turistik vize, ticari vize aile ve arkadaş ziyareti vizesi için evraklar kendi içerisinde farklılaştırılabilir. Bu nedenle her türlü vize işleminde gereken durumlarda profesyonel olarak danışmanlık hizmeti almanız gerekiyor. Macaristan vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek gerekir ise kişiler ilk olarak pasaport işlemlerini yaptırmalıdırlar. Pasaportlarını hazırladıktan sonra Macaristan vize birimlerinden randevu işlemlerini yaptırmaları gerekir. Bu randevu tarihi gelenek kadar da belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak tek bir dosya haline getirmelidirler. Vize randevusunda bu dosyaların teslim edilmesi büyük bir önem taşır. Kişiler son 5 sene içerisinde parmak izi vermemiş ise mutlaka vize parmak izi uygulamasından da geçmesi gerekmektedir.

 

Macaristan Turistik Vize İşlemleri

Macaristan turizm amacıyla sıklıkla ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkeyi ziyaretleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunuyor. Macaristan turistik vize işlemleri sırasında en çok önem vermeniz gereken husus belgelerinizin mutlaka gerekli detayları içermesidir. Vize işlemlerinde her türlü hususa muhakkak dikkat etmeniz gerekiyor. Turistik anlamda bir gezi ziyareti yapacaksınız işlemlerinizi yaparken bu vize kategorisine uygun hareket etmeniz gerekiyor. Macaristan turistik vize işlemleri sırasında birçok belgenin önceden alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle pasaportunuzun son 10 sene içerisinde alınmış olması ve içerisinde de boş yaprak olarak iki tane sayfa olması gereklidir.

Başvuru formunu doldururken hangi dilde isteniyorsa o dilde bir form doldurmamız gerekiyor. Seyahat süresinden hemen önce mutlaka bu evraklarınızı teslim etmiş olmalı ve vizenizi almış olmanız gereklidir. Aksi halde seyahat biletlerinizi iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Turistik vize işlemleri sırasında gidiş ve dönüş uçak rezervasyonlarınızı yaptırmış olmanız büyük bir öneme sahiptir. Özellikle dönüş uçak bileti olmayan yolcuların vize işlemleri onaylanmamaktadır. Gereken durumlarda profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti almaya büyük bir özen göstermelisiniz.

Macaristan turistik vize işlemleri sırasında seyahatin tüm detaylarının yazıldığı bir dilekçeniz olması da gerekiyor. Bu dilekçede Macaristan’da nereleri ve hangi şehirleri gezmek istediğinizi detaylı olarak belirtmeniz büyük bir önem taşıyor. Dilekçe son derece önemli bir belgedir. Bu belge içerisinde yer alan bilgilerin başvuru formunda bulunan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat etmeniz büyük bir önem taşıyor. Davetiye gibi belgeleri de tur şirketinizden tedarik etmelisiniz. Tur şirketi ile turistik vize gerçekleştirecek olan kişiler seyahat sağlık sigortası gibi konularda da destek alabilirler. Seyahat sağlık sigortasının da 30 bin Euro teminat içermesi en çok önem verilen detaylar arasında yer almaktadır.

 

Macaristan Ticari Vize İşlemleri

Macaristan ticari vize işlemleri sırasında hazırlanması gereken birçok belge bulunuyor. Evraklarınızın tam olması yanında mutlaka güncelliğinden de emin olmalısınız. Vize belgelerinizi zamanında hazırlamak kolaylık sağlayacaktır. Eğer daha önceden alınmış bir Schengen vizeniz var ise vize almadan bu ülkeye ziyaret gerçekleştirebilme şansına sahipsiniz. Macaristan vize işlemleri sırasında istenilen evraklar arasında şunlardan bahsedilebilir:

 • Macaristan ticari vize başvuru formu
 • Macaristan ticari vize talep dilekçesi
 • Macaristan ticari vize için gerekli olan davetiye
 • Banka hesap yüzden fotokopileri
 • Size ait olan araçların ve taşınmazların tapu fotokopileri
 • Eğer şirket sahibi iseniz şirketiniz ile ilgili olan belgeler
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Eskiden kullandığınız pasaportlarınız varsa bu pasaportlar
 • Kimlik belgesinin ve Pasaportun fotokopileri
 • 2 tane biyometrik fotoğraf

Gibi belgeleri mutlaka hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin hazırlanması sırasında mutlaka gerekli her türlü detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Macaristan ticari vize işlemleri sırasında seyahat sağlık sigortanızı mutlaka 30.000 Euro teminatlı olmasına özen göstermelisiniz. Bununla birlikte başvuru yapan kişilerin mevcut bakiyelerinin 3 aylık hesap dökümlerini dosyalarında bulundurmaya özen göstermeleri gereklidir. Eğer başvuru yapan kişi çalışan ise maaş bordrosunu da son 3 aylık dökümünü dosyada bulundurmaya dikkat etmesi büyük bir önem taşır. Macaristan vize için başvuru yapan kişilerin imza yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmiş bir vize talep dilekçesi hazırlaması da büyük bir önem taşımaktadır.

 

Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli kriterler bulunur. Vize işlemleri sırasında belgelerin istenilen tüm bilgileri içermesine ve bu işlemler sırasında her türlü belgenin eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Vize işlemleri sırasında her türlü belgenin aile ve arkadaş ziyareti vize türüne uygun olmasına önem vermeniz gerekiyor. Belgelerinizin eksiksiz olması vize reddi almayacağınız anlamına gelmez. Bu süreçte vize reddi ile karşılaşmanıza neden olabilecek birçok unsur bulunur.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi sırasında en çok dikkat edilen konu davetiyedir. Macaristan’da yaşayan aile bireyleriniz ya da burada bulunan arkadaşlarınız tarafından sizlere bir davetiye gönderilmiş olması gerekliliği bulunur. Bu davetiye eğer oturum izni olan bir kişi tarafından gönderilmiş ise davetiyenin üzerindeki bilgilerin tam olması ve aynı zamanda oturum izninde fotokopisinin gönderilmesi gerekir. İşlemlerimizi yaptırdıktan sonra kısa bir süre içerisinde Macaristan vizenizi alabilir ve bu işlemler ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında mutlaka vize harçlarına bu alanda yetkilendirilmiş olan bankalara yatırmalı ve sonrasında sizlere bir dekont verilmesini istemelisiniz. Dekontun üzerinde hangi vize türü için yatırım yaptığınızı belirtmeniz de önemli hususlardan biridir. Vize harçları her sene güncellenen rakamlardır. Bu nedenle vize harçlarınızı yatırmadan önce mutlaka belirli konularda araştırma yaparak güncel bilgiler üzerinden yatırım işlemi yapmalısınız.

 

 

Macaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Macaristan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda vize almak çok daha kolay olabilmektedir. Vize belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve bu süreçte Macaristan konsolosluklarına ve büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekir. Kısa süreli vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize merkezlerine de başvurularınızı yapabilirsiniz. Her türlü vize işlemi sırasında mutlaka dikkat etmeniz gereken belirli detaylar bulunur. Hangi vizeye başvuru yaparsanız yapın mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken noktalar arasında şunlar sayılabilir:

 • Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekir aynı zamanda içerisinde en az 2 tane boş yaprak olması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraflarınızın arka fonun beyaz olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümü gibi belgelerin izin bize dosyasında olmasına özen göstermelisiniz.
 • Vize işlemlerine mutlaka seyahatiniz den 4 hafta öncesinden başlamalısınız.
 • Her vize işlemi için mutlaka randevu almanız gerekir.
 • Randevuya tam zamanında gitmeli ve bu işlemlere eksiksiz bir şekilde yaptırmalısınız.
 • Vize işlemleri sırasında sizlere mülakat yapılabilir. Mülakat sırasında sorulan sorulara şeffaf ve doğru bir şekilde yanıt vermelisiniz.
 • Başvuru formu ve dilekçe gibi belgelerin içerdiği bilgilerin mutlaka tutarlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Tüm bu bilgiler ışığında vize işlemleri ile ilgili olarak bir sorunla karşılaşmamak için profesyonel olarak vize danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Her türlü vize işleminde sizlere uzmanlar yardımcı olarak belgelerinizin hazırlanmasından randevu sürecine kadar tüm detaylarda sizleri bilgilendirirler. Vize belgelerinizin eksik olması, ülkeler arasındaki siyasi gerginlikler, başvuru formunda vize türünün işaretlenmesi gibi durumlar vize reddine neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Böyle zamanlarda vize reddine karşılık İtiraz dilekçesi hazırlayarak durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız