Nijerya Vize İşlemleri

Nijerya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nijerya vizesi, bu ülkeyi ziyaret etmek isteye kişilere Nijerya Devleti tarafından verilen yasal giriş iznidir. Afrika kıtasının batı tarafında yer alan Nijerya, farklı nedenlerle ziyaret edilmek istenilen ülkeler arasında yer alır. Birçok komşusu bulunan bu ülkenin vize işlemleri sırasında diplomatik pasaportu olanlara vize muafiyeti tanınırken hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize muafiyetleri bulunmaz. Vize işlemleri sırasında belgelerin tamamının eksiksiz olmasına dikkat edilmek durumundadır. Aynı zamanda hazırlanan belgelerin vize türlerine uygun olarak da hazırlanması gerekir. Nijerya vize türleri oldukça fazladır. Kendi seyahat amacınıza uygun bir şekilde vize almanız bu açıdan büyük bir önem taşır. Nijerya vize işlemleri nasıl yapılır sorusu bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin bilmesi gereken birçok önemli detayı içerisinde barındırır.

Nijerya vize işlemleri yapılırken mutlaka pasaportunuzun süresine dikkat etmeniz gerekir. Pasaportun en az 6 ay ya da 9 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Bunun yanında son on sene içerisinde alınmış olması da önemli bir kriterdir. Verilen vize pasaporta işlendiği için içerisinde boş sayfa olması oldukça önemli bir kriterdir. Vize üzerinde mutlaka vize sahibinin, adı, soyadı, pasaport numarası, vizenin türü ve geçerlilik süresi gibi bilgilerin yer alması gerekir. Aynı zamanda Nijerya makamları tarafından belirlenen vize türleri arasından birini seçmeniz gerekir.

Nijerya vizesini alabilmek için ilgili makamlara başvuru yapılması gerekiyor. Bu ülke vizelerini sınır kapısında vermiyor. Bu nedenle de konsolosluklara, büyükelçiliğe ya da yetkilendirilen vize merkezlerine başvuru gerçekleştirilmelidir. Türkiye’de bu vizeyi veren yetkili kurum Ankara’da bulunan Nijerya Büyükelçiliği’dir. Nijerya Büyükelçiliğinin vize birime başvuruyu gerçekleştirdikten sonra vizenin verilmesi belli bir süre alabilmektedir. Şahıslar Türkiye’nin hangi şehrinde olurlarsa olsunlar mutlaka Ankara’da bulunan büyükelçiliğe başvurularını gerçekleştirmek durumundadırlar. Nijerya vize işlemleri doğrudan yapılması gereken işlemlerdir. Bu nedenle ilgili kurumlara gitmeden önce belgelerin tam ve güncel olduğundan emin olmalısınız. Başvuru işlemlerinizi dilerseniz bu alanda profesyonel olarak hizmet veren danışmanlık firmaları aracılığı ile yapabilme imkanı da bulabilirsiniz.

 

Nijerya Turistik Vize İşlemleri

Nijerya turistik anlamda ziyaret edilecek ise tüm belgelerin bu vize türüne uygun olarak hazırlandığından emin olmanız gerekiyor. Turistik vize bu ülkeye turizm amaçlı olarak gitmek isteyen kişiler tarafından alınması gereken vize türüdür. Bu vizeyi aldığınız zaman ticaret yapma şansınız olmamaktadır. Belgelerinizi mutlaka vize türüne uygun bir şekilde hazırlayarak ilgili kurumlara teslim etmeniz gereklidir. Nijerya turistik vize işlemleri sırasında mutlaka hazır olması gereken belgeler arasında şunlar yer alıyor:

 • Nijerya turistik vize başvuru formu
 • İki boş sayfası olan ve son on sene içerisinde alınmış olan pasaport
 • Vize talep dilekçesi ve davetiyesi
 • Biyometrik fotoğraf 2 adet
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • Gidiş ve dönüş uçak biletleri
 • Konaklama bilgileri
 • Yaşınız küçük ise ailenizden onay belgesi
 • Banka hesabınızın son üç aylık hesap dökümleri
 • 30 bin Euro teminat içeren bir seyahat sağlık sigortası

Gibi birçok belge gereklidir. Belgelerinizin eksiksiz olarak tamamlanması için mutlaka güncel listeye uygun hareket etmeniz gerekiyor. Öğrenci olanların okullarından izin belgesi alması bu süreçte son derece önemli bir detaydır. Bunun yanında çalışanların da çalıştıkları yerden izin belgesi almaları gerekiyor. Banka hesaplarınızda seyahati finanse edecek kadar para olması önemli noktalar arasında yer alıyor. Belgelerinizin tam olabilmesi için mutlaka bu sürede vize harçlarının yatırılması da önemli unsurlardan biridir.

Vize belgeleri hazırlanırken Nijerya turistik vize kategorisini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer turistik seyahatinizi bir sponsor finanse edecek ise bu sponsor bilgilerini de vize dosyanızda belirtmeniz gereklidir. Vize işlemleriniz sırasında tüm belgelerinizin tam olması bu süreci en iyi şekilde atlatabilmeniz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Her türden vize işlemi sırasında belgelerinizin kusursuz olması yanında sizi tam olarak yansıtması da önemli bir husustur. Vizenizin verilmesi süresi uzun sürerse seyahat iptali yaşamanız söz konusu olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka vize işlemlerinizi yaptırırken seyahatten en az bir ay önce vize işlemlerinize başlayın. Vize reddi ya da ek belge durumu olursa seyahat öncesinde ekstra işlemler için zaman kazanmanızı sağlar.

 

 

Nijerya Ticari Vize İşlemleri

Nijerya ticari vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken çok önemli prosedürler bulunur. Bu vize türünü iş amacıyla Nijerya’ya seyahat edecek olan kişilerin alması gerekir. Nijerya ticari vize alabilmek için ya bir ortaklık yapmanız ya da Nijerya’da bir iş kurmanız gerekir. Aynı zamanda konferans seminer veya bir fuar organizasyonu için de Nijerya ticari vize işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Nijerya ticari vize işlemleri konusunda son derece profesyonel bir şekilde davranmanız gerekir. Bu işlemler sırasında özellikle şirket ve meslek belgelerinizin güncel ve eksiksiz olması büyük bir öneme sahiptir.

Nijerya vize işlemleriniz esnasında belgelerinizin mutlaka ticari vizeye uygun olmasına özen göstermelisiniz. Ticari vize kısa süreli vize türleri arasında yer alır. En fazla 90 gün süre ile alınabilen bu vize türünde eğer seyahatiniz uzayacak ise oturum iznini başvurmanız gerekir. Bununla birlikte yatırımcı olarak ticari vize başvuru yapıyorsanız belgeleriniz içerisinde yatırımcı olduğunuzu belirten detaylara mutlaka yer vermelisiniz. Ticari vize sırasında her türlü belgenin tam olması oldukça dikkat isteyen konulardan biridir. Belgelerinizi hazırlarken standart evraklarınızı tam olarak dosyada bulundurmalı ve bunun yanında ticari vize ile kişiye özel olarak istenilen ek evrakları da detaylı olarak dosyada bulundurmanız gerekir.

Çalışanların ve işveren olan kişilerin vize işlemlerinde ayrı evraklar hazırladığı da bilinmesi gereken durumlar arasındadır. Çalışanların standart vize evrakları yanında SGK işe giriş bildirgesi şirketin antetli kağıdına yazılmış bir dilekçe işveren tarafından onaylanmış bir izin belgesi gibi belgeler mutlaka bulunmalıdır. Eğer seyahat masraflarının şirket tarafından karşılanıyorsa bu durumu sponsor bilgileri kısmında mutlaka detaylı olarak belirtmelisiniz. Aynı zamanda işveren bilgilerinizin de olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Nijerya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Nijerya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri kişilerin akrabalarını ziyaret etmek için başvurduğu vize türleri arasında yer alır. Belgelerinizin tam olması bu dönemde oldukça önemli kriterler arasındadır. Her türlü belgenin eksiksiz olarak hazırlanması vize sürecinde dikkat edilen unsurlar arasında yer alır. Nijerya aile ve arkadaş ziyareti vizesi esnasında en önemli belge davetiyedir. Bu davetiyenin Nijerya’da yaşayan akrabalarınız veya arkadaşınız tarafından tüm bilgileri içerecek şekilde gönderilmesi gerekir. Belgeler içerisinde yer alan birçok önemli ayrıntı bulunur.

Bu ayrıntılara bakıldığında davetiyenizin yanında Nijerya’daki yakınlarınızın oturum izninin olması da önemli bir detaydır. Her türlü vize belgesinin mutlaka tam olarak hazırlandığından emin olmalı ve bu işlemler sırasında sorunsuz bir şekilde belgelerinizin teslim edilmesi gerekir. Sizlere sunulan bu işlemlerde profesyonellik son derece önemli bir unsurdur. Nijerya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için pasaportunuzun mutlaka seyahat tarihinden sonra 3 ya da 6 ay kadar geçerli olması gerekir. Pasaportunuzda boş yaprak olması önemli detaylar arasındadır. Çünkü vizesi pasaporta işlenen bir vize türüdür.

Büyükelçiliğine teslim etmeniz gereken evraklarınız içerisinde olması gereken başvuru formunun mutlaka istenilen dilde doldurulmasına da dikkat etmelisiniz. Bu belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve her türlü detayın belgenizde bulunmasına özen göstermelisiniz. Vize işlemleri sırasında mutlaka biyometrik fotoğrafınızın son 6 ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve kısa süreli bir ümide türüdür. Bu nedenle seyahatinizin 90 günü geçmeyecek şekilde planlanması büyük bir önem taşır. Uçak gidiş ve dönüş organizasyonlarınızı yaparken de 90 günlük süreyi göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

 

Nijerya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nijerya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda En geç 10 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak bu süre belirli nedenlerle biraz daha uzayabilir. Nijerya Büyükelçiliği hafta sonları dini bayramlarda, milli bayramlarda, yılbaşı ve diğer özel günlerde hizmet vermemektedir. Bu nedenle seyahatinizi planlarken uzun süreli bir tatil devreye girecek ise bu konuda zaman organizasyonunu iyi yapmanız gerekir.

Nijerya vize işlemlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan bir diğeri de pasaportunuzun güncel olmasıdır. Eskiden kullandığınız pasaportlarını varsa mutlaka Nijerya vize dosyanıza eklemelisiniz. Eğer vize konusunda daha önceden reddedildiyseniz bu konuda dilekçenizde gerekli detayları belirtmeniz önemli bir husus olabilir. Nijerya vizesi alabilmek için kişilerin hazırladığı belgelerin vize türüne uygunluğu ve güncelleye en çok dikkat edilen noktalar arasında yer alır.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız