Polonya Vize İşlemleri

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya dünyanın birçok yerinden ziyaretçi alan önemli ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle de vize konusunda oldukça titiz ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nden Polonya’ya gitmek isteyen tüm Türk vatandaşlarının mutlaka vize işlemi yaptırması gerekir. Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunur. Polonya vizesi nasıl alınır sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Vize işlemi yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan ilki pasaporttur.
  • Ancak bu süreçte vize işlemine başlamadan önce ülkenin muafiyet konusundaki sağladığı avantajları da bilmeniz gerekir.
  • Polonya umuma mahsus pasaport sahiplerinin hepsinden vize istemektedir.
  • Bununla birlikte diğer pasaport sahibi olan diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri vize almak durumunda değildir.
  • Bu kişiler 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizesiz olarak Polonya’ya seyahat edebilirler.
  • Ancak 90 günden fazla kalmaları gereken bir durum olursa mutlaka vize almaları zorunlulukları vardır.
  • Vize işlemlerini yaptırmadan önce vizenizin türünün en iyi şekilde saptanması gerekir. Böylelikle vize işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamadan belgelerinizin teslimini yapabilirsiniz.

Vize işlemleri sırasında en çok dikkat edilmesi gereken unsur tüm belgelerinizin Polonya vize türlerine uygun olarak hazırlanması ve güncel olmasıdır. Beklentilere yanıt veren ve son derece profesyonel bir şekilde sizlere hizmet sunan danışmanlık firmaları vize alma sürecinde sizlere en iyi desteği sunmaktadır.

Vize alırken belirli kriterleri ve koşulları göz önünde bulundurmanız gerekir. Hemen her türden vizeye başvuru yapacağınız zaman ilk olarak pasaportunuzu almalı sonra vize randevunuza almanız gerekir. Vize randevusuna alırken de seyahat tarihinizden en az 15 gün öncesine almaya özen göstermelisiniz. Böylelikle vize reddi alırsanız veya ek belge hazırlamanız gereken bir durum söz konusu olursa seyahat öncesinde vaktinizin olması gerekir. Polonya vize konusunda oldukça detaylı çalışmalar yapan bir ülkedir. Kişilerin hem evraklarını eksiksiz hazırlaması hem de bu süreçte belgelerini ilgili kurumlara zamanında teslim etmesi büyük bir önem taşır. Eğer bize belgelerinizin hazırlanması konusunda titizlik göstermezseniz büyük bir ihtimalle vize reddi alabilirsiniz.

Polonya ülkesine seyahat edebilmek için vizenizi mutlaka vize türüne uygun bir şekilde almanız gerekir. 90 günü aşmayacak seyahatler için Polonya Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekir. Ancak 90 günden fazla olan ziyaretler için uzun süreli vize tipi olan D tipi vize başvuru yapmanız gerekiyor. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi turistik ve ticari vize tipine yani kısa süreli vizeye tabidir. Bunun için Schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde yer alan diğer ülkeleri de ziyaret edebilme imkânına sahip olabilirsiniz.

 

Polonya Turistik Vize İşlemleri

Polonya turistik vize işlemleri konusunda oldukça titiz bir çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Kişiler Polonya’da nereleri gezmek istediklerine önceden karar vermeli ve bir tatil planı oluşturmalıdırlar. Vize alacağınız zaman Polonya’da gezmek istediğiniz yerler belli değilse veya nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız vizeniz reddedilir. Bununla birlikte belli başlı evrakları güncel olarak turistik vizeye uygun bir şekilde hazırlamanız da son derece önemli bir kriterdir. Tüm belgelerinizin eksiksiz olması bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alır. Vize belgelerinizin tam olarak hazırlanması bu süreçte büyük bir öneme sahiptir.

Polonya turistik vize işlemleri kapsamında dikkat etmeniz gereken birçok önemli faktör bulunur. Bunlardan ilki pasaportunuzun süresidir. Pasaportunuzun mutlaka seyahat bittikten sonra 3 ay daha geçerli olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer son 3 yıl içerisinde alınmış başka Schengen vizeleriniz varsa bunların fotokopilerini muhakkak dosyanıza eklemelisiniz. Polonya vize başvuru formu ve dilekçesi de hazırlanması gereken önemli evraklar arasındadır. Dilekçenizde mutlaka gezmek istediğiniz yerleri isim olarak belirtmeniz büyük bir önem taşır. Bunun yanında vize işlemleri sırasında oldukça dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur biyometrik fotoğraftadır.

Biyometrik fotoğrafınız 2 tane olmalı ve 35 x 45 ölçülerinde hazırlanmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve seyahat sağlık sigortası gibi belgeleriniz de eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Tüm bu belgelerinizin hepsini vize randevusunda tek bir dosya olarak teslim etmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Vize işlemleri sırasında mutlaka ücretleri tam ve doğru bankalara yatırmalısınız. Para yatırma işlemi Sonrasında da yatırım yaptınız bankadan vize ücretlerinin yatırıldığını gösteren bir dekont almalısınız. Bazı durumlarda bu ücretler online olarak da yatırılabiliyor. Turistik vize işlemleri konusunda mutlaka profesyonel destek almaya özen göstermelisiniz. Bu süreçte vize belgelerinizin tam olması aynı zamanda seyahat gidiş ve dönüş biletlerinizin de alınmış olması gerekir.

 

 

Polonya Ticari Vize İşlemleri

Polonya ticari vize işlemleri tamamen ticari faaliyetlere yönelik olarak yapılması gereken işlemlerdir. Kişiler bir şirket anlaşması bir ortaklık kurulumu veya işleri ile ilgili herhangi bir organizasyona katılmaları gerektiğinde ticari vizeye başvurmak durumundadırlar. Ticari Vize başvurusunu işlemi yalnızca işverenler için geçerli bir durum değildir. Aynı zamanda şirketin herhangi bir işi için yurtdışına gitmesi gereken kişiler de ticari vize kapsamında vize almak durumundadır.

Ticari vize işlemleriniz sırasında herkes firmadaki pozisyonuna uygun bir şekilde evrak hazırlamak zorundadır. İşverenler ve çalışanlar farklı evrak türleri ile başvuru yaparak ticari vize işlemlerini tamamlayabilirler. Günümüzde ticari vize işlemleri konusunda oldukça geniş bir evrak prosedürü bulunur. Vize işlemlerinizi mutlaka ticari vize uygun olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda randevu almalı ve randevu tarihinde sizlere yöneltilen sorulara mutlaka vize türleri kapsamında yanıt vermelisiniz. Vize işlemleri sırasında memurları ikna edemediniz de vize almanız da oldukça zorlaşacaktır.

Bununla birlikte tüm şirket bilgilerinizin ve diğer tüm detayların dosyanızda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Vize işlemlerinde mutlaka ticaret sicil kaydı, vergi levhası, çalışan bilgileri, işveren bilgileri, maaş bordrosu gibi belgelerin vize dosyasında olmasına özen gösterilmelidir. Ticari vize işlemleri ortalama 10 iş günü içerisinde sonuca bağlanır. Eğer ek belge istenirse bu süre biraz daha uzayabilir. Bu nedenle seyahat tarihinizden tam bir ay öncesinden vize işlemlerinizi yaptırmaya başlamalısınız.

 

 

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Polonya seyahati planlıyorsanız bu seyahatin planlarının amacına uygun bir şekilde vize almanız gerekir. Vize işlemleri sırasında belgeleriniz yeterlik kriterleri taşımaz ise vize reddi alabilirsiniz. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında da gereken her türlü özeni göstermeniz gerekir. Bu bize işlemi sırasında en çok dikkat etmeniz gereken husus vize davetiyesinin gönderilmiş olmasıdır.

Bu davetiye elinize geçmeden vize işlemlerine başlamalısınız. Davetiye sizlere Polonya’da yaşayan yakınlarınız ya da aile bireylerini tarafından gönderilir. Her türlü vize işleminde oldukça önemli olan bu davetiyenin mutlaka an zamanında gönderilmiş olması gerekir. Davetiye üzerinde gönderen kişilerin kimlik bilgileri yanında adres ve iletişim bilgileri de olmalıdır. Aynı zamanda gönderen kişiler eğer oturumu izniyle Polonya’da bulunuyorlarsa bu oturum izlerini izinlerinin de fotokopilerini dosyaya eklemeleri gerekir. Vize işlemleriniz sırasında her türlü belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması son derece önemli konular arasında yer alır. Bize belgelerinizi hazırladıktan sonra randevu tarihinde Polonya Büyükelçiliği’ne, konsolosluklarına veya yetkilendirilmiş bize merkezlerine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevunuzu kaçırmamanız durumunda yeni bir randevu almanız gerekebilir. Bu da randevunuzun daha ileri bir tarihte verilmesi anlamına geldiği için seyahatinizde gecikme meydana gelebilir. Bu nedenle randevu tarihinizi de kaçırmamanız büyük bir önem taşır. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin standart belgeler yanında aynı zamanda finansal durumlarını gösteren maaş bordrosu ve banka dekontu gibi bilgilerinde olması son derece önemlidir. Banka hesabınıza belli bir miktarda para olması vizeyi daha kolay alabilmeniz açısından önem taşır. Çünkü bize memurları sizin Polonya’daki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek maddi durumda olmanızı bekleyeceklerdir.

 

Polonya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polonya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte mutlaka vizenizin türüne uygun olarak evrak hazırlayıp ilgili kurumlara tam zamanında teslim etmelisiniz. Vize işlemlerinize seyahat tarihinizden bir ya da bir buçuk ay önce başlamalısınız. Size verilen vizeyi mutlaka geçerlilik süresi içerisinde kullanmalısınız.

Schengen vizesine başvuru yiyorsanız bu vize ile başka ülkeleri de ziyaret edebileceğinizi bilmelisiniz. Polonya vize işlemlerinde turistik ticari aile ve arkadaş ziyareti vizesi ne göre farklı belge türleri hazırlamanız gerekebilir. Bu nedenle güncel evrak listesine mutlaka riayet etmelisiniz. Harçlarınızı dikkatli bir şekilde yatırmalı ve yatırma işlemlerinizin sonunda da mutlaka dekont almalısınız. Bu dekontunda vize başvuru merkezlerine teslim edilmesi gerekir.

 

 

 

Call Now ButtonHemen Arayınız