Rusya Vize İşlemleri

Rusya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kuzey Avrasya’da yer alan Rusya ziyaretçilerinden vize talebinde bulunan ülkelerden biridir. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi olan Rusya son derece ilgi çeken şehirlere sahiptir. Aynı zamanda bu ülkede birçok Türk vatandaşı yaşamaktadır. Rusya’ya gitmek isteyen kişiler turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vize türlerinden birine başvuru yaparak bu ülkeyi ziyaret edebilirler. Rusya vize türleri arasında birçok seçenek bulunur. Kişilerin de kendi seyahat amaçlarına en uygun olan vize türünü seçmesi büyük bir önem taşır. Rusya vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir:

 • Bordo pasaport sahipleri mutlaka vize almak zorundadırlar.
 • Siyah, gri ve yeşil pasaportu olan kişilerin vize muafiyet durumları bulunur. Bu kişiler 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almak zorunda değildirler.
 • Vize işlemlerinde seyahat amacı son derece önemlidir.
 • Vize türüne uygun olarak bir başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Vizeyi neden istediğinize uygun olarak bir vize talep dilekçesi gereklidir.
 • Seyahatten en az 4 hafta önce vize işlemlerinize başlamanız gerekir.
 • Pasaportun içerisinde en az iki tane boş yaprak olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olan bir pasaport olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize işlemleri sırasında ilk olarak randevu almalısınız. Randevusuz işlem kabul edilmiyor.
 • Belgelerinizin eksiksiz ve güncel olduğundan emin olmadan kuruma belge teslim etmemelisiniz.
 • Pasaportunuz evlendikten sonra mutlaka yenilenmiş olmalıdır.
 • Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizelerine göre istenilen ek belgeleri de dosyanızda bulundurmalısınız.

Vize işlemleri sırasında mutlaka yatırılması gereken ücretler bulunur. Bu ücretler çocuk ve yetişkin olmak, vize türü gibi kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. Belgelerinizin eksiksiz olması durumunda vize reddi alabilirsiniz. Kurumlar çok yoğun olduğu için randevu almakta da zorlanabilirsiniz. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda kişilerin Rusya vize işlemleri sırasında mutlaka doğru, eksiksiz ve güncel belgeler vermesi büyük bir önem taşımaktadır.

 

 

Rusya Turistik Vize İşlemleri

Rusya turistik işlemleri sırasında vize türü oldukça önemli bir kriterdir. Belgeleriniz arasında turistik vize ilişkin olarak birçok belgenin bulunması gerekir. Rusya turistik vize işlemleri esnasında mutlaka randevunuzu önceden almış olmanız gerekir. Vize işlemleri konusunda randevuyu alabilmek için en az bir ay öncesinden bu işlemi yaptırmaya özen göstermelisiniz. Rusya konsoloslukları ve büyükelçiliği çok yoğun çalışan kurumlardır. Yalnızca Türk vatandaşlarına hizmet vermeyen bu kurumlar aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarına ve diğer ülke vatandaşlarına da çeşitli konularda hizmetler sunarlar. Rusya vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli kriter bulunur.

Bu kriterlere dikkat etmeksizin işlemleri sırasında zorlanmadan belgenize alabilmeniz açısından büyük bir önem taşır. Rusya turistik vize alımı sırasında ilk olarak başvuru formunuzu turistik vizeye uygun bir şekilde doldurmuş olmanız gerekir. Bununla birlikte başvuru formunda gidiş ve dönüş tarihlerinizi mutlaka belirtmelisiniz. Pasaportunuzun son 10 sene içerisinde alınmış olması, okunaklı olması ve içinde iki tane de boş yaprak bulunması en önemli kriterlerden biridir. Bir diğer önemli kriter ise başvuru formu hazırlanırken belgenin içerisinde yer alan pasaport ve sponsor bilgilerinin doldurulmasıdır.

Eğer Rusya’ya sponsor aracılığı ile gidiyorsanız mutlaka belgenizin sponsor bilgilerini içermesine dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte emekli olmanız veya çalışan olmanızda başvuru formunu doldururken önemli kriterler arasında yer alır. Rusya turistik vize başvuru formu yanında hazırlanması gereken bir diğer önemli belgede dilekçedir. Dilekçenizi mutlaka istenilen tüm kriterleri karşıladığından emin olmalısınız. Rusya turistik vize işlemleri ve daha birçok konuda profesyonel bir destek alarak bu süreci kolay bir şekilde aşabilme imkanı bulabilirsiniz.

Vize işlemlerinizi mutlaka seyahatinizden en az bir ay önce başlamanız gerekir. Bu süreçte sizlerden ek belge istenirse veya vize reddi alırsanız ekstradan süreniz olması büyük bir önem taşır. Vize işlemleri esnasında sizlere ufak çaplı bir mülakat yapılabilir. Ama bu her zaman Mülakat olacak anlamına gelmez.  Turistik vize işlemleri konusunda mutlaka mülakat sorularına şeffaf ve doğru bilgiler vermelisiniz. Her şeyden önemlisi seyahatiniz bittikten sonra mutlaka bize memurun ülkenize döneceğinize dair ikna edebilmelisiniz.

 

Rusya Ticari Vize İşlemleri

Rusya ticari vize işlemleri genellikle kişilerin iş amaçlı olarak seyahatleri için aldıkları bir vize türüdür. Araştırma ve geliştirme çalışmaları, fuar organizasyonları, konferans seminer ve çeşitli sempozyum organizasyonları gibi konularda da kişiler ticari vizeye başvurmak zorundadır. Bu vize türü hem şirket sahipleri hem de şirket çalışanlarına verilen bir vize türüdür. Aynı zamanda vizeyi alabilmek için kişilerin bulundukları pozisyona göre belge hazırlaması en önemli detaylar arasında yer alır. İşverenlerle çalışanların hazırlaması gereken belgeler arasında önemli farklılıklar olabilir. Ancak her durumda bu kişilerin hazırladığı belgelerin mutlaka eksiksiz olması gerekir.

Bununla herkes standart belgeleri hazırlamalı daha sonra da özel belgelere yönelmelidir. Standart belgeler arasında pasaport, başvuru formu, dilekçe, , biyometrik fotoğraf gibi en bilindik belgeler bulunur.

Vize belgeleriniz arasında çok ciddibelgeler istenmemektedir, en önemli belge Rusyadan alınmış elektronik davetiyedir. uzun süreli 90 gün üzerinde kalınacaksa standart belgeler yanında HIV testi istenmektedir. yabancı uyruklu kişilerde genellikle Mülakat vardır.

 

Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Rusya’da birçok Türk vatandaşının yaşadığı nedenler arasındadır. Bazen kişisel bir neden bazen mesleki durumlar nedeni ile Rusya yerleşen kişiler Türkiye’den ziyaretçi kabul edebilmektedir. Aynı zamanda Rusya’da bulunan arkadaşlarınızı da ziyaret edebilme hakkı verilir.

Ziyaretlerinizi gerçekleştirebilmek için mutlaka aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız gerekir. Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında oldukça titiz davranmanız gerekir. Çünkü seyahatinizi gerçekleştireceğiniz zaman mutlaka seyahat sonrasında ülkenize geri döneceğinizin garantisini verebilmeniz gerekir. Rusya vize işlemleri sırasında birçok önemli unsur bulunur. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de vizenizin mutlaka aile ve arkadaş ziyareti seyahatini uygun olması gereklidir. Bununla birlikte vize talep dilekçenizde neler yapmak istediğinizi ve kimleri ziyaret edeceğiniz detaylı olarak belirtmelisiniz.

Vize işlemleri esnasında bir diğer önem verilmesi gereken konu sizlere gönderilmesi gereken davetiyenin içeriğidir. Rusya’da yaşayan aile üyeleriniz ya da arkadaşlarınız bulundukları yerin belediyesinden bir davetiye alarak bu davetiyeyi size göndermelidir. Davetiyenin üzerinde gönderen kişinin adının soyadının ikametgah bilgilerinin bulunması çok önemlidir. Bununla birlikte bu kişilerin bir oturma izinleri var ise bu oturma iznin fotokopisini de davetiyeye ekleyerek sizlere göndermesi büyük bir önem taşır. Vize işlemleri sırasında her türlü soruya şeffaf bir şekilde yanıt vererek yalnızca aile üyelerini ziyaret etmek istediğinizi ve belli bir zaman sonra tekrar ülkenize döneceğinizi belirtmelisiniz. Bununla birlikte vize harç ücretlerini yatırarak banka dekontunuz mutlaka dosyanızda bulundurmalısınız.

 

Rusya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bu süreçte vizenizi tam zamanında alabilmek için belgelerinizin güncel ve tam olması oldukça dikkat isteyen konular arasındadır. Belgeleriniz içerisinde yer alan birçok önemli detay bulunur. Bu detaylara bakıldığında vize ücretlerinin izin eksiksiz olması son derece önem taşıyan konular arasındadır. Vize belgelerinizin tamamlanması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında şunları saymak mümkündür:

Rusya vizesi alırken mutlaka vize türüne uygun bir şekilde evrak hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

 • Rusya vize işlemleri sırasında davetiyenizin bulunmasına dikkat etmelisiniz
 • Rusya vizesi alırken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi vize harçlarıdır. Harçların zamanında yatırılmasına ve yetkili bankaların tercih edilmesine önem verilmelidir.
 • Vize işlemleri sırasında eğer başvurunuz reddedilirse mutlaka vize reddi talep dilekçesi hazırlayarak kurumlara başvurmalısınız.

Bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde vizenizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde alabilme şansı bulabilirsiniz. Bize evraklarınızın her zaman için vize türüne uygunluğu en çok dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır. Vize ücretleri uygun bir şekilde yatırılmalıdır. Dekont üzerinde ilgili bankanın ismi olmalıdır. Bunun yanında vize işlemleriniz sırasında eski pasaportunuz var ise mutlaka bunları da vize dosyanızda bulundurmanız son derece önemlidir.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız