Senegal Vize İşlemleri

Senegal Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Senegal Türkiye’den birçok ziyaretçi alan ülkeler arasındadır. Bu ülkeye gidecek olan kişilerin vize muafiyet konusu hakkında bilgi edilmesi son derece önemlidir. Senegal vizesi alacak olan kişilerin gerekli tüm belgeleri seyahat amaçlarına uygun bir şekilde hazırlanması son derece önemli bir konudur. Senegal seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları bordo, yeşil, gri pasaport sahibi ise mutlaka vize almak zorundadırlar. Senegal bizim ülkemizden giden ziyaretçiler de yalnızca diplomatik yani siyah pasaporta muafiyet uygulamaktadır.

Vize işlemleri sırasında istenilen tüm belgelerin eksiksiz hazırlanması oldukça önemli bir noktadır. Belgelerinizin tamamının eksiksiz olmasına özen göstermeli ve bu süreçte vize harçlarının istenilen kriterlerde yatırılmasına dikkat etmelisiniz. Belgelerinizin tamamının eksiksiz olması bu süreçte en çok üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Aynı zamanda her vize türüne uygun olarak farklı evraklar hazırlandığının da bilinmesi en önemli konular arasında yer alır. Senegal vize işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek gerekirse kişilerin bu süreçte ilk olarak seyahat amacını belirlemesi sonrasında da pasaportlarının çıkartılması gerekir. Pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için oldukça dikkatli ve titiz bir çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Çünkü seyahatiniz tamamlandıktan sonra sizlerden istenilen pasaportun mutlaka suresinin belli bir süre daha devam etmesi gerekir. Vize başvurusu yaparken aile ve arkadaş ziyareti vizesi, turistik vize, ticari vize gibi vize türlerinde kısa süreli bize başvurmanız önemli detaylar arasında yer alır. Vize işlemlerini mutlaka seyahat tarihinizden en az 1 ya da 1,5 ay öncesinden başlamanız gerekir. Hazırlamış olduğunuz belgeleri de Senegal konsolosluklarına teslim etmeniz gerekiyor. Senegal vize işlemleri iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi sınır kapılarında yapılan vize başvurusudur. Sınır kapılarında vize almak kolay gibi görünse de eksik belge ya da yasal prosedürler nedeniyle vize almanız zor olabilir bu da seyahati aksatan durumlardan biridir. Bir diğer vize alma şekli ise vize işlemlerinin konsolosluklar ve yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile yapılmasıdır. Bu kurumlarda da yoğunluk nedeniyle vize alımı sırasında beklemeniz gerekebilir.

Senegal Turistik Vize İşlemleri

Senegal vize başvuruları sırasında herhangi bir şekilde bölge ayrımı bulunmuyor. Bu nedenle bu ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerin vize başvurusu yaparken bu kriteri dikkate alması gerekir. Turistik vize alacağınız zaman bu vize türüne uygun olan belgeleri tek tek hazırlamanız gerekmektedir. Diplomatik pasaportu olan kişiler 90 günü geçmeyen seyahatleri için vizesiz olarak bu ülkeye kolayca giriş yapabilme şansına sahiptirler. Senegal turistik vize işlemleri sırasında kişilerin hazırlaması gereken birtakım belgeler bulunuyor. Bu belgelerin her birinin eksiksiz olarak hazırlanması son derece önemli bir kriterdir. Belgelerin tek tek hazırlanmasında en önemli nokta turizm vizesine uygun olmasıdır. Vize işlemleri sırasında sizlerden istenilen belgeler arasında şunlar sayılabilir:

 • Vize başvuru formu (turistik vizeye uygun olarak doldurulmalıdır)
 • Gidiş ve dönüş uçak biletleri
 • İçinde 2 boş sayfa olan ve seyahat sonrasında da geçerli olan pasaport
 • Vize talep dilekçesi
 • Yaşı küçük olan kişilerin aileden aldıkları izin belgeleri
 • Öğrencilerin okullarından aldıkları öğrenci belgeleri
 • Banka hesap dökümü
 • Sponsorunuz varsa sponsor bilgisi
 • 2 tane 3,5x 4,5 ölçülerinde vesikalık fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir durumu ile ilgili belgeler
 • Meslek durumu ile ilgili olan evraklar

Bu belgelerin tamamı ve daha fazlası vize dosyanızda olması gerekenler arasında yer alıyor. Vize işlemleri sırasında son derece profesyonel bir şekilde belge dosyası hazırlayarak teslim etmeniz gerekiyor. Belgeleri teslim etmeden önce mutlaka belirli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu süreçte dilekçenizin detaylı bir şekilde yazıldığından emin olmanız gerekir. Senegal’de gitmek istenilen her yeri detaylı olarak belirtmelisiniz. Aynı zamanda konaklama bilgilerinizin ve pasaport bilgilerinizin de bu başvurular sırasında verilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Senegal Ticari Vize İşlemleri

Senegal ticari vize işlemleri bu ülkeye iş nedeniyle giden kişilerin yaptırması gereken işlemleridir. Vize belgelerinizin tamamının mutlaka ticari vizeye göre hazırlanması gerekiyor. Bu vizeye başvuran kişilerin mutlaka ticari, iş ya da herhangi bir iş organizasyonuna katılım amacı taşıması gerekiyor. Ticari vize başvurusu yapan kişilerin başka bir vize amacını dile getirmesi vize reddi ile sonuçlanabilecek bir durumdur. Senegal ticari vize alacağınız zaman standart belgeler yanında ekstra belgeler de hazırlamanız gerekiyor. Bu belgelerin başında da şirket belgeleri geliyor. Aynı zamanda bir şirketin sahibi olan kişi ile o şirketin çalışanının vermesi gereken belgeler arasında da farklılıklar olacaktır.

Vize işlemlerinizi yaptırmadan önce konsolosluklardan güncel vize belgeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak belgeler de her sene farklılıklar çok nadiren karşılaşılan durumlardır. Bunun yanında kişiler kendi özel durumlarına göre ekstra belge hazırlamak durumunda kalabilirler. Vize belgelerinizin tam olması yanında güncel olması da önemli kriterler arasında yer almaktadır. Senegal ticari vize almayı düşünen kişilerin mutlaka Sarıhumma aşısı yaptırması gerekiyor. Aşıların uçak saatinden en az 14 gün öncesinden yapılmış olması gerekiyor.

Bu vizeyi alabilmek için kişilerin seyahat bittikten sonra 6 ay daha geçerli olan bir pasaportları bulunmalıdır. Bunun yanında seyahat tarihinde bir aksama meydana gelmemesi için mutlaka seyahatin 10 ya da 15 gün öncesinden başvuru işlemlerine başlamanız gerekir. Çünkü ticari vize alırken kişiler ek evrak hazırlamak durumunda da kalabilirler. Belgelerinizin eksiksiz olarak hazırlanması bu süreçte oldukça önemli bir konudur. Senegal ticari vize işlemleri sırasında dilekçe ile başvuru formunun mutlaka istenilen standartlarda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Senegal Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Senegal aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri konusunda son derece titiz davranılması gerekiyor. Bu vizeyi yalnızca Senegal’de akrabası ya da arkadaşı bulunan kişiler alabilmektedir. Senegal vize işlemleri sırasında vize kurumlarının beklentilerini en iyi şekilde karşılamanız gerekiyor. Vize evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamaya özen göstermeli ve bu süreçte istenilen her belgenin tam olduğundan emin olmalısınız. Senegal aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken şu belgeler önemlidir:

 

 • Seyahat sonrasında 6 ay daha geçerli bir pasaport
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru formu
 • Dilekçe
 • Senegal’deki yakınlar tarafından gönderilen davetiye
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Yaşı küçük olanların ailelerinden aldıkları imzalı izin belgesi
 • Aşı kartı
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat gidiş ve dönüş uçak biletleri
 • Konaklama adres bilgileri
 • Varsa sponsor bilgileri

Gibi evrakların detaylı olarak hazırlanması gerekiyor. Fotoğrafın mutlaka 3,5x 4,5 boyutlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bu fotoğrafların 6 aydan daha eski olmaması gerekiyor. Bu fotoğrafların arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmesi gerekiyor. Kimlik bilgileriniz başvurular sırasında son derece önemlidir. Kimlik belgesinin fotokopisinde TC kimlik numarasının mutlaka bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Ulaşım bilgilerinizin bulunması da önemlidir. Özellikle dönüş biletinizi mutlaka almanız gerekiyor. Senegal uçak bileti yanında kalacağınız otel rezervasyon bilgileri ile akraba adresleri de önemlidir.

Senegal Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senegal vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Bir vizenin türü ne olursa olsun mutlaka profesyonel bir şeklide dosya hazırlanmalıdır. Seyahatin türüne göre belirlenecek olan vize türü ile son derece hızlı bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Ancak bu süreçte şu noktaları daima göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz:

Senegal vize türlerine ait belge hazırlamanız gerekir.

 • Vize belgelerinin güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize belgelerinizin üzerinde gerekli yerlerde ıslak imza olmalıdır.
 • Davetiyenizin güncel olması gerekir.
 • Davetiye üzerinde gönderen kişinin bilgilerinin olduğundan emin olmalısınız.
 • l Sarı humma aşısı mutlaka yaptırılmalı ve bunun da uluslararası alanda geçerliliği olan bir aşı karnesine işlenmesi gerekir.
 • Sarı humma aşısı tüm hava limanlarında ve gümrüklerde yapılabilen bir aşıdır. Bu aşıyı seyahatten en az 10 gün önce yaptırmış olmanız gerekiyor.
 • Çalıştığınız şirketin ya da sahibi olduğunuz şirkete ait olan antetli kağıt üzerine Senegal Konsolosluğu’na hitap edecek şekilde dilekçe yazmalısınız.
 • Dilekçenizin İngilizce yazılmış olması ve üzerinde imza yetkilisi tarafından imza ve şirket kaşesi bulunmalıdır.
 • En az 3 aylık hesap hareketlerini gösterecek bir ayrıntılı banka hesap dökümü de dosyanızda olmalıdır.

Bu bilgiler dikkate alındığında vize reddi ile karşılaşmadan vize işlemlerinizi yaptırma şansı bulabilirsiniz. Belgelerinizin eksiksiz olması son derece önemli bir detaydır.

 

Hemen Arayınız