Slovakya Vize İşlemleri

 

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya vizesi nasıl alınır sorusu bu ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Slovakya vizesi alabilmek için kişiler mutlaka vize türüne uygun bir şekilde evrak hazırlamalıdır. Orta Avrupa’da bulunan Slovak ülkesi birçok önemli ülke ile komşudur. Oldukça yüksek standartlarda yaşam şartlarının olması Slovakya’ya olan ilgiyi her geçen gün biraz daha artırmaktadır. Hem turistik açıdan hem de bu ülkedeki aile ve arkadaş ziyaretleri amacıyla birçok kişiye vize talebinde bulunmaktadır.

Ziyareti sırasında mutlaka kişilerin vize işlemi yaptırmış olması gerekir. Kişiler eğer bordo pasaport sahibi ise vize almak mecburiyetindedir. Ancak yeşil, gri, siyah pasaport sahiplerinin 90 günü geçmeyecek seyahatleri konusunda vize muafiyetleri bulunmaktadır. Vize türleri arasında ise turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizesi olmak üzere farklı alternatifler vardır. Vize işlemleri sırasında herkes her türlü belgeyi eksiksiz bir şekilde hazırlayarak teslim etmek durumundadır. Belgelerinizin teslim edilmesi sırasında en çok dikkat etmeniz gereken nokta bu işlemleri mutlaka güncel evraklarla yapmalısınız. Güncel olmayan belgeler bize işlemlerinizin kısa sürede iptal olmasına neden olabilmektedir. Vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir diğeri de evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanarak teslim edilmesidir. Bu süreçte mutlaka vizenizi tek bir dosya halinde sunmaya özen göstermelisiniz.

Slovakya vize işlemleri sırasında önemli olan birçok evrak bulunmaktadır. Hemen her ülkenin üzerinde önemle durduğu evrakları Slovakya vize işlemleri sırasında da hazırlamanız gerekiyor. Turistik vize veya ticari vize fark etmeksizin standart belgelerin hemen herkes tarafından hazırlanması gerekir. Bu süreç revize işlemlerinizin uzayabilme ihtimaline karşı tüm işlemlerinizi en az bir ay öncesinden başlamanız önerilmektedir.

 

Slovakya Turistik Vize İşlemleri

Slovakya turistik vize işlemleri sırasında en çok özen göstermeniz gereken husus belgelerinizin tam olması ve turistik vizeye uygun olmasıdır. Turistik vize Slovakya’ya Turizm amacı ile ziyaret edecek olan kişilerin alacağı bir vize türüdür. Aile ve arkadaş ziyareti ile en çok karıştırılan vize türleri arasında yer alır. Bu vizeyi alabilmek için mutlaka belirli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Belgelerinizin eksiksiz olması ve aynı zamanda kişilerin bu evrakları güncel ve tam olarak hazırlanması en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biridir Slovakya turistik vize işlemleri sırasında hazırlanması gereken evraklar arasında şunları saymak mümkündür:

  • İçinde en az 2 tane boş yaprak olan ve son 10 yılda alınmış olan güncel bir pasaport
  • Turistik vize uygun bir şekilde doldurulmuş başvuru formu
  • Vize talep dilekçesi
  • 30.000 Euro teminat içeren seyahat sağlık sigortası
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kimlik fotokopisi
  • Uçak biletleriniz
  • Konaklama bilgileriniz
  • Varsa sponsor bilgileriniz
  • 18 yaşından küçüklerin ailelerinden almış oldukları izin belgesi

Gibi birçok belge bu süreçte hazırlanması gereken evraklar arasında yer alır. Slovakya vize işlemlerinizi yaptırdıktan sonra belli bir süre vizenin çıkmasını beklemeniz gerekir. Bu süre içerisinde sizlerden ek belge istenirse seyahat öncesinde mutlaka bu belgeleri de teslim etmelisiniz.

Kusursuz bir vize dosyası hazırlamanıza rağmen bize memurlarına ikna edemediğiniz takdirde vize işlemlerinizin iptal edilme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ciddi sıkıntılar yaşayabilir ve vizeniz ile ilgili sorunlar karşısında seyahatlerinizi iptal edebilirsiniz. Bu nedenle turistik vize işlemleri konusunda profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti almanız oldukça profesyonel hareket etmenize olanak tanır. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar arasında en çok önem verilen konu pasaportun seyahat sonrasında da güncelliğini korumasıdır. En az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu nedenle eğer pasaport alıyorsanız bu kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu işlemler sırasında pasaport yenileme gerçekleştirdiyseniz eski pasaportların da vize dosyasında olmasından emin olmanız gerekir.

 

Slovakya Ticari Vize İşlemleri

Slovakya ticari vize işlemleri konusunda en çok üzerinde durmanız gereken hususlardan birisi evraklarınızın ticari vize uygun bir şekilde hazırlanarak Slovakya dış temsilciliklerine teslim etmektir. Türkiye’de bulunan Slovakya temsilcilikleri ticari vize gibi önemli vize türlerinde oldukça titiz davranır. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken konu vize işlemlerinin kusursuz bir şekilde tamamlanarak konsolosluklara ve yetkilendirilmiş vize merkezlerine sunulmasını sağlamaktır. Oldukça yüksek standartlarda bir vize süreci geçirmeniz bu süreçte vizeyi kolay alabilmeniz açısından önem taşır. Belgelerinizin güncel olması en çok önem vermeniz gereken konulardan biri iken aynı zamanda bu belgelerin vize türünüzü desteklemesi oldukça önemlidir.

Vize işlemleri sırasında tutarlılıkla en çok üzerinde durulan konular arasında yer alır. Slovakya ticari vize işlemleri sırasında şirket çalışanları ve işverenler ayrı ayrı belge hazırlamak zorundadır. Bu kişiler kendi şirket pozisyonlarına göre hazırladıkları belgelerle vize alırlar. Aynı zamanda eğer fuar gibi organizasyonlara katılımlarda bir şirkette birden fazla kişi başvuru yapıyorsa toplu vize başvurusu bulunabilirler. Slovakya vize işlemleri sırasında çalışanlar oldukça titizdir.

Bu nedenle dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bize işlemlerinizin kusursuz olarak yapılması ve zamanında bu vizenin alınmasıdır. Aynı zamanda ticari vize alabilmek için yatırmanız gereken birtakım harç bedelleri bulunur. Bu bunları da yatırdıktan sonra vizenizi kolaylıkla alabilme şansı bulabilirsiniz. Vize işlemleri sırasında problem yaşanmaması için danışmanlık hizmeti almak büyük bir önem taşır. Eğer vize işlemlerinde bir gecikme meydana gelirse vizenizi iptal etmeniz gerekebilir. Slovakya vize işlemlerine seyahatten en az 1.5 ay önce başlamanız vize gecikmelerine karşı alınabilecek önemli bir önlemdir. Vize reddi de alsanız vizenizi yeniden başvuru yaparak seyahat öncesinde alabilirsiniz.

 

Slovakya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Slovakya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri sırasında oldukça titiz bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Bu süreçte vize işlemlerinizin kusursuz olmasına özen göstermeniz gerekir. Her türlü belgenin eksiksiz olarak hazırlanması ve vizenizin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesi için profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi Slovakya’da yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gitmek için 90 günden az bir şekilde alınabilen vize türlerinden biridir. Kısa süreli bir vize türü olduğu için oturum iznine gerek duymadan aile ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Slovakya vizesi işlemleri sırasında diğer vize türlerinde hazırladığınız tüm evrakları hazırlamanız gerekir.

Aynı zamanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi talep davetiyesi de oldukça önemli bir belgedir. Bu davetiyenin mutlaka Slovakya’da yaşayan yakınlarınız tarafından gönderilmesi gerekmektedir. Vize işlemleriniz için bu davetiyenin gerekliliği oldukça büyük bir öneme sahiptir. İlk olarak davetiyenin gelmesini beklemeli daha sonra da bize işlemlerinize detaylı olarak başlamalısınız. Şayet vize işlemleri sırasında gerekli her türlü belgenin kusursuz bir şekilde yapıldığından emin olmanız gerekiyor.

Aksi takdirde vize işlemleri sırasında ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Vizeniz iptal edildiği takdirde seyahat öncesinde yeniden vize başvurusu yapmanız gerekebilir. Ancak öncesinde itiraz dilekçesi hazırlayarak vize reddine karşı çıkabilir ve bu süreçte yeniden vize başvurunuzun incelenmesini de sağlayabilirsiniz.

 

Slovakya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slovakya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazla detay içermektedir. Bu süreçte vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilmek için ilk önce evraklarınızın tam ve düzgün bir şekilde hazırlandığından emin olmalısınız. Vize muafiyetinden yararlanabilme hakkınız varsa ve 90 günden daha az bir süre Slovakya’da kalacaksanız muafiyet haklarınızdan yararlanabilirsiniz. Bu kişiler 90 günü geçmeyecek seyahatler için vize almadan Slovakya’ya seyahat edebilirler. Ancak 90 günden fazla kalmanız gereken durumlarda oturma iznine başvurmanız gerekebilir.

Oturma iznine başvurmak istediğinizde ise Slovakya’da ki göçmenlik bürosuna giderek bu konuda gerekli belgeleri hazırlayıp vizenizi alabilirsiniz. Slovakya seyahat edecek olan kişiler turistik ticari ya da aile arkadaş ziyareti vizesi için ise mutlaka belgelerine bu ise türlerinden birini uygun olarak hazırlanmalıdır. Seyahat amacınız vize türünüzün belirlenmesinde en önemli kriterlerden biridir. Bu nedenle detaylı olarak işlem yapmalı ve belgelerinizin mutlaka istenilen standartlarda olduğundan emin olmalısınız. Vize işlemleri sırasında en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de bu belgelerinizin sorunsuz bir şekilde hazırlandığından emin olmaktır. Tek dosya halinde bir düzen içerisinde temsilciliklere belgelerinizi vermeniz gerekir.

Eğer evraklarınız sizleri yansıtmıyorsa yalan beyanda bulunmuşsanız cezayı bir işlemle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Slovakya vize işlemleri ortalama 10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Bununla birlikte hafta sonları ve bayramlarda temsilcilikler hiçbir şey sizlere hizmet vermez. Bu nedenle araya giren bayram tatilleri neden ileride süreciniz uzayabilir.

 

 

Call Now ButtonHemen Arayınız