Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize işlemleri bu ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerin yaptırması gereken vizeler arasında alıyor. Hem belge hazırlanması hem de randevu alınması bu sürecin en önemli aşamalarını oluşturmaktadır. Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız mutlaka Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bu vize işlemleri sınır kapılarında gerçekleştirilmiyor. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az bir ay öncesinden vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri nasıl yapılır sorusu çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Vize işlemlerinizi yaptırmadan önce randevu almanız gerekiyor. Randevu işlemlerinizi tamamladıktan sonra belgelerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Belgelerinizi hazırlama sürecinde en çok dikkat etmeniz gereken konu belgelerinizin tam ve doğru bir şekilde hazırlandığından emin olmaktır.

Vize belgeleri hazırlanırken güncel bir pasaportunuz mutlaka olmalıdır. Güncel bir pasaportunuz bulunmuyor ise almalı güncel olmayanları da yeniletmelisiniz. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken konu eski pasaportların da mutlaka vize dosyasında olması gerektiğidir. Pasaportlar en az 6 aylık en fazla 10 yıllık olarak alınabilmektedir. Seyahat süresine göre pasaportunuzun süresi olmalıdır. Seyahat bittikten sonra da en az 3 ay daha geçerliliğini koruması pasaportlar açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle pasaport süresi vize işlemleri yaptırılırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Pasaport işlemlerinizi yaptırdıysanız vize türüne karar vermeniz gerekir. Kısa süreli vizeler içerisinde turistik, ticari ve aile arkadaş ziyareti gibi vize türleri bulunuyor. Bu vize türlerine başvuru yapan kişilerin mutlaka titizlikle belge hazırlaması gerekir. Vize randevusunda sorulan sorulara vize türüne uygun yanıtlar verilmesi de önemli noktalar arasında yer alır. Vize işlemlerinizi yaptırırken belge karmaşası yaşarsanız bu alanda uzman olan danışmanlardan da vize alım hizmeti talep edebilirsiniz.

 

Yunanistan Turistik Vize İşlemleri

Yunanistan gezmek için çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Eğer 90 günden daha az bir seyahat gerçekleştirerek Yunanistan’a turist olarak gitmeyi düşünüyorsanız turist vizesine başvurmanız gerekiyor. Turist vizesine başvuranların dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Bordo pasaportu olanlar bu vizeyi alma konusunda mecbur tutulmaktadır. Ancak diğer pasaport hamillerinin 90 günü geçmeyecek seyahatleri konusunda vize muafiyetleri bulunuyor. Eğer önceden alınmış bir Schengen vizeniz varsa ekstra bir turistik vize almanıza gerek duyulmuyor. Yunanistan vize işlemleri konusunda belgelerin hazırlanma süreci dikkat edeceğiniz birçok nokta bulunuyor. Yunanistan seyahatleriniz sıklaştıkça vize süreci de bu durumdan etkilemektedir. Bu nedenle vize alırken her zaman titiz bir şekilde hareket etmeye öze göstermelisiniz. Yunanistan turistik vize işlemleri sırasında şu detaylara dikkat etmelisiniz:

 • İçerisinde en iki tane boş yaprak olan ve son on sene içerisinde alınmış olan pasaport
 • 3,5x 4,5 cm ölçülerinde Biyometrik fotoğraf. Arka fon beyaz olmalı ve yüz tam olarak görünmelidir.
 • Kimlik belgesinin arka ve ön fotokopisi
 • Yunanistan vize talep dilekçesi
 • Baka hesap özetiniz
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınız
 • Çalışanlar için şirket yazısı
 • Şirket evrakları
 • SGK işe giriş belgesi 4A hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yaşı küçükler için mufakatname
 • Emekliler için emeklilik belgesi ve baka hesap dökümü
 • Devlet memurları için çalışma belgesi, görev kimlik kartı fotokopisi ve maaş bordrosu

Gibi birçok evrak gerekmektedir. Bunun yanında eğer kişiler ev hanımı ise şahsi banka hesap özeti olması gerekiyor. Bunun yanında eğer varsa sponsor yazısı ve evrakları da yine vize dosyası içerisinde olması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Vize sürecinde belgelerin tam olarak hazırlanması büyük bir önem taşımaktadır. Bu süreçte hem güncel olmalı hem de tek bir dosya içerisinde bu belgeleri konsolosluklara ya da büyükelçiliğe teslim etmelisiniz. Vize randevusu almayı da ihmal etmemek gerekir.

 

Yunanistan Ticari Vize İşlemleri

Yunanistan ticari vize almak isteyen kişiler de birtakım belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak durumundadır. Bu vize işlemleri sırasında belgelerinizin istenilen kriterleri karşılaması çok önemlidir. Pasaportunuzun mutlaka seyahat bittikten sonra da geçerliliğini koruması gereklidir. Aksi halde vize işlemlerinde ciddi bir sorun yaşanabilmektedir. Yunanistan ticari vize işlemleri sırasında kurumların beklentilerini en iyi şekilde karşılamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Yunanistan ticari vize işlemleri sırasında kişilerin mutlaka belgelerini eksiksiz olarak hazırlayıp Yunanistan konsolosluklarına ya da büyükelçiliğine teslim etmesi gerekir. Bu vize işlemleri sırasında mutlaka pasaportunuzun gerekli nitelikleri taşıması gerekir. Aynı zamanda seyahat sağlık sigortanızı 30.000 Euro teminatlı olması ve seyahatin tüm sürecini kapsaması önemlidir. Eğer bir şirket ve ortaklık yapmayı planlıyorsanız mutlaka ortaklık yapacağınız şirketten bir davetiye mektubunuz olması gerekir. Bunun yanında dikkat etmeniz gereken en önemli bir diğer unsur da başvuru formunu doldurmaktır.

Başvuru formunu mutlaka ticari vize kategorisine uygun bir şekilde doldurmalısınız. Eğer bir şirketin çalışanı olarak ticari vize kategorisine başvuruyorsanız işveren bilgilerinizi de başvuru formunda detaylı olarak yazmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir diğeri de ticari vize işlemleri sırasında şirket belgeleridir. Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, çalışanlar için SGK işe başlama giriş bildirgesi gibi belgelerin mutlaka detaylı olarak hazırlanarak dosya içerisinde teslim edilmesi gerekir. Belgelerinizin yeterli düzeyde olmaması ya da eksik bilgiler içermesi nedeniyle ticari vize konusunda reddedilebilirsiniz. Böyle durumlarda yatırdığınız vize harçlarını geri alamayacağınız gibi işlemlerini en başından yapmanız gerekebilir.

Ancak işlemlere sıfırdan başlamak yerine ilk olarak vizenizin neden reddedildiğini öğrenmeniz gerekir. Bunun içinde Yunanistan ticaret vize reddi itiraz dilekçesi hazırlayarak yine ilgili kurumlara başvurmalısınız. Tüm bu süreçte vize reddi ya da ek belge istemi gibi durumlar nedeniyle vize süreciniz uzayabilir. Eğer belli bir tarihte seyahat gerçekleştirme zorundaysanız mutlaka vize işlemlerinizi seyahat tarihinizden en az bir buçuk ay önce başlamanız büyük bir önem taşımaktadır.

 

 

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Yunanistan’da yaşayan aile bireylerinizi veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek isterseniz aile ya da arkadaş ziyareti vizesine başvurmanız gerekir. Bu vize turistik ve ticari vizeler gibi kısa süreli vizeler arasında yer alır. Eğer Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri yaptıracaksanız seyahatinizin 90 günü geçmemesi son derece önemlidir. Bu vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli püf nokta bulunmaktadır. Evraklarınızın her zaman için sizleri yansıtması ve doğru bilgileri vermesi büyük bir önem taşır. Böyle zamanlarda ek evrak istenmesi bize sürecinin uzamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda Yunanistan konsoloslukları yalnızca randevu usulü ile çalışmaktadır. Online olarak ya da kurumlara giderek randevu işlemi yaptırabilir ve sonra da belgelerinize hazırlamaya başlayabilirsiniz. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken konular şunlardır:

 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alacaksanız mutlaka sizlere davetiye gönderilmiş olması gerekir.
 • Davetiyenin üzerinde gönderen kişinin kimlik bilgileri adres ve iletişim bilgileri mutlaka olmalıdır.
 • Eğer davetiye gönderen kişinin bir oturum izni varsa mutlaka oturum izninin fotokopisini de davetiyenin yanına eklemesi gerekir.
 • Niğde alacak olan kişilerin uçak gidiş ve dönüş biletlerini önceden almış olması büyük bir önem taşır.
 • Vize işlemleriniz esnasında pasaportunuzun ve başvuru formunu uzun istenilen niteliklere uygun olması gerekir.
 • Dilekçenizde kimleri ziyaret etmek istediğinizi nerede kalacağınızı detaylı olarak belirtmeye özen göstermelisiniz.

Tüm bu detaylar dikkate alındığında kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu vize işlemleri sırasında profesyonel davranılmasıdır. Tüm belgeleriniz hazır olsa dahi bazen vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Vize reddine neden olabilecek birçok farklı faktör bulunur. Vize reddi almamak için hem güncel evrak listesine göre belge dosyası hazırlamalı hem de harçlarınızı güncel veriler üzerinden yatırmalısınız. Bunun yanında vize ücretlerini yatırdığınız zaman mutlaka bankanızdan vize ücretinin yatırıldığını gösteren bir dekont almanız gerekir. Böylece vize işlemlerinizi daha hızlı ve düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde sorunla karşılaşılmadığı takdirde 10 iş günü içerisinde vizenizi alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Yunanistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında oldukça fazla püf nokta bulunur. Vize işlemi yaptıracağınız zaman belgelerinizin doğru ve vize türüne uygun olması en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alır. Bununla birlikte vize işlemleri sırasında belgelerinizin mutlaka eksiksiz olmasına ve tek bir dosya halinde sunulmasına özen göstermelisiniz.

 

Vize türünüz ne olursa olsun dilekçenizi mutlaka istenilen dilde yazmalı ve her seyahatinizin tüm detaylarını dilekçenizde anlatmalısınız. Aynı zamanda dilekçenizde ıslak imza ve tarih olmasına dikkat etmeniz de oldukça önemli detaylar arasındadır. Vize işlemlerinizde bir sorun olmaması içi profesyonellerden de destek alabilme şansınız bulunur.

 

Call Now ButtonHemen Arayınız